Wiele małych firm w pierwszym okresie swojej działalności nie dysponuje budżetem pozwalającym im na budowę bądź wynajem przestrzeni magazynowej. Składowanie towarów odbywa się wówczas na niewielkich, prowizorycznych zapleczach, które szybko stają się zbyt małe. Rosnąca liczba stałych Klientów oraz zamówień sprawia, że inwestycja w przemyślany magazyn jawi się jako konieczność. Jaki typ konstrukcji najlepiej sprawdzi się w danym magazynie?

O czym należy pamiętać, dobierając regały magazynowe?

Nie istnieje jeden, uniwersalny przepis na wydajny magazyn. Każdy projekt powinien uwzględniać specyfikę pracy danego przedsiębiorstwa. Aby zmaksymalizować potencjał budowanego obiektu, warto rozważyć szereg istotnych zagadnień.

Jakie towary będą magazynowane?

Jednym z kluczowych kryteriów doboru konstrukcji magazynowych jest charakterystyka składowanego towaru. Czy będzie on przechowywany na paletach, czy na kartonach? Czy w magazynie dominują produkty detaliczne, czy hurtowe? Precyzyjne określenie typu składowanych jednostek pozwala w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń.

Znajomość przybliżonej masy i wymiarów składowanych jednostek pozwala również oszacować wymaganą wytrzymałość regałów. Jeśli poszczególne ładunki cechują się zróżnicowanymi wymiarami, warto zdecydować się na konstrukcje modułowe, które umożliwiają łatwą i szybką przebudowę.

Jakie warunki pracy będą dominować w magazynie?

Inwestycja w nowy magazyn musi uwzględnić specyfikę środowiska pracy. Czy składowane produkty wymagają utrzymania stałej, niskiej temperatury? Być może w magazynie panuje wysoka wilgotność lub zasolenie środowiska? W takich sytuacjach warto upewnić się, że zamówione regały zostaną w odpowiedni sposób zabezpieczone, np. poprzez ocynkowanie czy pokrycie specjalnymi farbami.

Czy w niedalekiej przyszłości dojdzie do rozbudowy magazynu?

Choć inwestycja w nowy magazyn powinna rozwiązać problemy z brakującą przestrzenią, warto rozważyć możliwości rozbudowy. Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup regałów o modułowej budowie, które można powiększyć o dodatkowe elementy.

Planując przyszłe inwestycje w firmowy magazyn, warto zapoznać się z możliwościami, jakie zapewniają nowoczesne systemy zarządzania magazynem (ang. WMS). Cyfryzacja procesów logistycznych umożliwia m.in. wygodne monitorowanie stanów magazynowych, zarządzanie zwrotami od Klientów i płynny przepływ informacji pomiędzy kolejnymi strefami magazynu.

Najpopularniejsze typy regałów magazynowych

Regały półkowe

Regały półkowe to uniwersalne, niedrogie i łatwe w montażu konstrukcje, przeznaczone do produktów nieskładowanych na paletach. Ze względu na swoją wielofunkcyjność z powodzeniem stosowaną są w branży e-commerce, handlowej, usługowej czy produkcyjnej. Instalacje te można bez trudu dostosować do gabarytów składowanych jednostek, w pełni wykorzystując dostępne miejsce.

Regały paletowe

Palety to jeden z najpopularniejszych nośników w świecie transportu, stosowane powszechnie w handlu detalicznym. Wydajne przechowywanie palet wymaga jednak inwestycji we właściwe regały. Wybór odpowiedniej konstrukcji należy powiązać m.in. z wybraną metodą zarządzania zapasami oraz dostępną przestrzenią magazynową.

regały paletowe, zafoliowane opakowania

Regały dłużycowe

Zadaniem regałów dłużycowych jest składowanie towarów o nietypowych gabarytach, takich jak rury, pręty czy drewniane bele. Warto pamiętać, że konstrukcje te wymagają wydzielenia znacznej ilości wolnego miejsca – ze względów praktycznych często umieszcza się je pod ścianami magazynów, dzięki czemu nie wywołują zastojów komunikacyjnych.

Antresole i podesty robocze

Antresole i podesty robocze to popularne konstrukcje, stosowane powszechnie w projektach tworzonych z myślą o wysokich magazynach. Instalacje tego typu pozwalają w pełni wykorzystać kubaturę obiektu i wyeliminować konieczność stosowania dodatkowych drabin i wózków widłowych. W zależności od wysokości magazynu, antresole mogą obejmować dowolną ilość poziomów, nie posiadają również ograniczeń w zakresie rozpiętości samej konstrukcji.

antresole przemysłowe

Zaprojektuj magazyn z Nedcon Silesia

Opisane powyżej zagadnienia to zaledwie wierzchołek złożonego, wieloetapowego procesu, jakim jest projektowanie magazynów. Rozważać zalety i wady poszczególnych rozwiązań konstrukcyjnych, warto zaufać wiedzy doświadczonych ekspertów.

Projektantom Nedcon Silesia zaufało już ponad 1000 dużych i średnich przedsiębiorstw z całej Polski, reprezentujących branże spożywcze, odzieżowe, farmaceutyczne, automotive oraz meblowe. Nasza firma przeprowadza Klientów przez cały proces realizacji zamówienia, a opiekunowie inwestycji Nedcon Silesia pozostają do Państwa dyspozycji.