Przymiotnik „inteligentny” stanowi coraz częściej stosowane określenie urządzeń RTV i AGD. Z każdej strony otaczają nas sprzęty z gatunku smart – od telefonów począwszy, na lodówkach skończywszy. Od kilku lat można dostrzec również rosnące zainteresowanie koncepcją internet of things, która umożliwia sterowanie wszystkimi kluczowymi urządzeniami w domu. Dlaczego warto zainwestować w inteligentny magazyn? Jakie funkcjonalności musi on oferować, aby zasłużyć na to miano?

Inteligentny magazyn – trzy kryteria, które należy uwzględnić

Aby praca w „standardowym” magazynie odbywała się w sposób wydajny i bez przeszkód, pracujący w nim specjaliści muszą odpowiadać za cały szereg zadań, związanych ze składowaniem. Do ich obowiązków należy m.in. przyjmowanie nowych partii towaru, monitorowanie ewentualnych braków oraz kompletacja jednostek do ostatecznych odbiorców. Inwestycja w inteligentny magazyn pozwala uniknąć części rutynowych prac, stawiając na bezpośrednią wymianę danych pomiędzy poszczególnymi maszynami. Inteligentny magazyn opiera się na trzech kluczowych czynnikach:

Nieustanne operowanie na danych

Systemy zarządzania magazynem (WMS) analizują informacje w trybie rzeczywistym. Inteligentne magazyny są projektowane zgodnie z założeniem pojęcia data-driven, czyli napędzania za pomocą danych – im więcej informacji znajdzie się w systemie, tym więcej czynności będzie można usprawnić.

Automatyzacja

Automatyzacja procesów magazynowych jest naturalną konsekwencją metody data-driven. Jeśli oprogramowanie WMS zyska dostęp do wystarczającej liczby danych, inteligentny magazyn będzie w stanie samodzielnie monitorować liczbę zamówień czy stan magazynowy.

Wymiana danych pomiędzy jednostkami

Inteligentny magazyn to koncepcja, która powinna wykraczać poza ściany samego budynku. Kompleksowa wymiana informacji jest kluczowa zwłaszcza w tych przedsiębiorstwach, które opierają swoją działalność na hubie centralnym i mniejszych oddziałach lokalnych.

Inteligentny magazyn a praktyczne korzyści

Czy założenia teoretyczne znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości? Co zyskują firmy, które decydują się na inwestycję w inteligentny magazyn? Przedstawione poniżej przykłady obrazują korzyści, które może zapewnić wdrożenie tego typu rozwiązań.

Integracja pomiędzy poszczególnymi elementami systemu

Odpowiednia konfiguracja systemu WMS, działającego w obrębie zróżnicowanych konstrukcji magazynowych, pozwala ograniczyć liczbę błędów i zastojów, podnosząc wydajność obiektu. Integracja z przenośnikami oraz układnicami pomaga realizować wyznaczone zadania, oszczędzając czas i pieniądze.

Wsparcie dla pracowników magazynu

Wdrożenie inteligentnego magazynu to doskonałe rozwiązanie problemów z szybkim dostępem do składowanych towarów i spowolnieniem kompletacji zamówień. W zależności od potrzeb Klienta, inteligentny magazyn może zintegrować regały i przenośniki z WMS, który usprawnia proces sortowania i kompletacji produktów. Pracownicy zyskują cenne wsparcie organizacyjne na każdym etapie drogi produktu.

Oszczędność miejsca w magazynie

Przedsiębiorstwa, które mierzą się z problemami braku przestrzeni do składowania, lecz nie chcą przenosić się do większego obiektu, powinny rozważyć kompleksową inwestycję w inteligentny magazyn. Połączenie przemyślanej zabudowy, wykorzystującej w pełni kubaturę budynku oraz odpowiedniego oprogramowania, pozwala zmaksymalizować potencjał składowania. Automatyczne sterowanie regałami, układnicami oraz przenośnikami przyspiesza procesy kompletacyjne i wspiera pracowników w codziennych zadaniach.

Zaprojektuj inteligentny magazyn z Nedcon Silesia

Nedcon Silesia to część międzynarodowej grupy Nedcon, która od 50 lat dostarcza nowoczesne rozwiązania magazynowe dla dużych i średnich firm z wielu zróżnicowanych sektorów. W naszej ofercie znajdują się również inteligentne magazyny. Jesteś ciekaw, jakie rozwiązania proponujemy naszym Klientom? Skontaktuj się z naszymi opiekunami inwestycji i dowiedz się, jak odmienić swoja przestrzeń składowania.