Zgodnie z najbardziej uniwersalną definicją, stany magazynowe to określenie ogółu towarów, które w danej chwili znajdują się w magazynie. Pojęcie to szczególną popularnością cieszy się m.in. w branży e-commerce, w której terminowa realizacja zleceń jest szczególnie istotna. Czy możemy zdefiniować optymalne stany magazynowe? Jak ustalić właściwą ilość danego towaru w przestrzeni składowania? Zapraszamy do lektury.

Co może wpłynąć na stany magazynowe w Twojej firmie?

Analizując koncepcję optymalnego stanu magazynowego należy mieć na uwadze, że od momentu wybuchu pandemii COVID-19 światowa logistyka i globalne łańcuchy dostaw utraciły dotychczasową płynność. Problemem z produkcją i zaopatrzeniem mierzyły się branże materiałów budowlanych i komponentów elektronicznych. Jednym z najbardziej dostrzegalnych przypadków był niedobór kart graficznych, który sprawił, że średnia cena tego podzespołu nierzadko wynosiła nawet 200-300% ceny sugerowanej przez producenta. Firmy, które posiadały na stanie najpopularniejsze modele kart, cieszyły się lawinowym wzrostem zainteresowania klientów.

Warto pamiętać również, że na stany magazynowe dystrybutorów wpływ mają również czynniki losowe – przykładem takiej sytuacji była m.in. nieumyślna blokada Kanału Sueskiego (odpowiadającego za 12% światowego handlu) przez należący do firmy Evergreen kontenerowiec „Ever Given”. Sześciodniowa blokada przyczyniła się do strat szacowanych na miliardy dolarów. Oczywiście, tak skrajna sytuacja należy do rzadkości – warto jednak upewnić się, że zarządzamy towarem w sposób rentowny. Na jakie czynniki powinna zwracać uwagę kontrola stanów magazynowych?

Analiza obrotu

Jeśli chcemy dowiedzieć się, które towary cieszą się u nas największym powodzeniem, z pomocą przychodzi analiza obrotu, dzięki której możemy przeanalizować zapotrzebowanie na dany produkt. Uzyskane informacje pomogą nam opracować strategię w zakresie doboru odpowiedniej ilości towaru.

Przy analizie popularności danego produktu wśród klientów, warto przyjrzeć się informacjom, uzyskanych w toku inwentaryzacji. Choć na rynku nie brak profesjonalnych narzędzi do tego typu prac, w przypadku małych firm pomocny może okazać się podstawowy arkusz kalkulacyjny – stany magazynowe w niewielkich przedsiębiorstwach można z powodzeniem przedstawiać w formie prostych tabel.

Optymalna ilość danego towaru

Firmy powinny unikać zarówno niedoborów, jak i nadmiarów danego produktu. Zbyt niewielka ilość poszczególnych jednostek naraża nas na problemy z realizacją otrzymywanych zamówień, co może negatywnie odbić się na naszym wizerunku wśród klientów. Zbyt długi okres oczekiwania może również skierować ich uwagę ku konkurencji.

Warto pamiętać jednak, że kontrola stanu magazynowego nie powinna wykazywać również nadmiaru towaru. Zbyt duże zapasy oznaczają niepotrzebne zamrożenie zasobów pieniężnych, sprzyjając jednocześnie przeterminowaniu się produktów – dotyczy to zarówno produktów spożywczych, jak i towarów o charakterze sezonowym.

Rezygnacja z niedochodowych towarów

Zalegające przez długi czas jednostki to jeden z czynników negatywnie wpływających na stany magazynowe. Excel z analizą obrotów może rzucić nam więcej światła na temat rzeczywistej wartości danego produktu – jeśli koszty jego składowania zaczynają przewyższać potencjalne zyski, należy zastanowić się nad sposobem na wyczyszczenie magazynu z zalegających towarów i przeznaczenie wydzielonego miejsca na bardziej dochodowe inwestycje.

Postaw na współpracę z Nedcon Silesia

Planujesz budowę nowoczesnej przestrzeni ładowania, w której stany magazynowe będą nadzorowane za pomocą specjalistycznego oprogramowania? Być może prowadzisz firmę oferującej jednolity asortyment, gdzie kontrola stanów magazynowych jest przeprowadzana rzadziej? Skontaktuj się z ekspertami Nedcon Silesia – wspólnie dobierzemy optymalne rozwiązanie dla Twojej firmy, które przyniesie Ci długofalową oszczędność czasu i pieniędzy.