Bezpieczeństwo pracowników to bez wątpienia jeden z kluczowych aspektów efektywnego funkcjonowania każdego magazynu. W dobie błyskawicznie postępującej technologii, na rynek wchodzą kolejne rozwiązania, oferujące rewolucyjne sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa pracowników. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym przybliżamy produkty z segmentu tzw. wearables, wspierające skuteczną ochronę zdrowia pracowników.

Branża magazynowa sięga po smart wearables

Inteligentne gadżety cieszą się coraz większą popularnością – miniaturowi wirtualni asystenci pomagają monitorować nasz stan zdrowia, prowadzą nasz kalendarz i pozwalają komunikować się bez konieczności sięgania po telefon. Wykorzystywane w nich rozwiązania zostały również zaimplementowane przez producentów akcesoriów dla pracowników magazynów czy hal produkcyjnych – nieustannie rozwijane i pionierskie technologie obejmują m.in.:

Inteligentne kaski

Naszpikowane elektroniką kaski zapewniają znacznie więcej niż wyłącznie ochronę przed uderzeniami. Urządzenia te gwarantują kompleksową ochronę pracowników magazynowych dzięki czujnikom ruchu, kamerom i systemom połączeń bezprzewodowych, stając się centrum zarządzania bezpieczeństwem pracownika.

Produkty te są wyposażone w czujniki, które mogą wykrywać zbliżające się pojazdy, ruchome maszyny, a nawet inne osoby w pobliżu. System ostrzegawczy, np. za pomocą sygnałów dźwiękowych lub wibracji, informuje pracownika o potencjalnych zagrożeniach, co pozwala na szybką reakcję i uniknięcie wypadku. W przypadku modeli wyposażonych w dodatkowe kamery, osoby nadzorujące magazyn są w stanie skuteczniej śledzić realizowane operacje i szybciej dokonać niezbędnych interwencji w przypadku wystąpienia niebezpiecznych sytuacji.

Inteligentne kaski mogą być zintegrowane z innymi systemami bezpieczeństwa w magazynie, takimi jak alarmy przeciwpożarowe czy systemy detekcji wycieków gazów. Dzięki temu, pracownicy mogą być szybko informowani o wszelkich zagrożeniach w środowisku pracy. Zebrane dane, takie jak częstotliwość i rodzaj napotykanych zagrożeń, mogą być poddane analizie i wykorzystane do polepszenia stosowanych protokołów bezpieczeństwa i wykorzystywane w szkolenia pracowników. Długoterminowa analiza danych pozwala na identyfikację częstych problemów w magazynie i ich rozwiązywanie.

Smart kamizelki

Inteligentne kamizelki wykorzystują nowoczesne technologie, aby zapewnić bezpieczeństwo pracowników oraz monitorować ich zdrowie w czasie pracy. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych czujników i systemów łączności, te innowacyjne narzędzia oferują o wiele więcej niż tradycyjne odblaskowe kamizelki.

Wyposażone w szereg sensorów (znanych m.in. z opasek fitness) kamizelki mogą śledzić kluczowe wskaźniki zdrowotne pracowników, takie jak tętno, temperatura ciała, a nawet poziom stresu. Pozwala to na wczesne wykrywanie objawów przeciążenia, udaru cieplnego czy innych stanów zdrowotnych wymagających interwencji. Podobnie jak w przypadku kasków, kamizelki mogą wysyłać użytkownikom informacje za pomocą wbudowanych sygnałów dźwiękowych, świetlnych czy wibracyjnych, ostrzegając pracowników o zagrożeniach w ich bezpośrednim otoczeniu, takich jak ruchome pojazdy czy niebezpieczne warunki pracy.

Co więcej, inteligentne kamizelki mogą być wyposażone w systemy GPS, umożliwiające śledzenie pozycji pracowników w magazynie. Funkcjonalność ta nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale również umożliwia optymalizację procesów pracy poprzez lepsze zarządzanie przepływem pracowników – pomaga również zidentyfikować obszary, w których dochodzi do przestojów bądź istnieje zwiększone ryzyko usterki bądź kolizji.

Rękawice smart

Inteligentne rękawice to kolejny krok w ewolucji wyposażenia ochronnego i wsparcia dla pracowników magazynowych. Dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii, te innowacyjne narzędzia nie tylko chronią dłonie, ale także zwiększają bezpieczeństwo i wydajność pracy. Umieszczane w rękawicach czujniki mogą przekazywać pracownikom informacje zwrotne o teksturze i parametrach poszczególnych przedmiotów, co pozwala utrzymać odpowiednią precyzję działań.

Rękawice mogą być wyposażone w moduły komunikacji bezprzewodowej, pozwalające na łatwy dostęp do informacji i danych z systemów magazynowych. Przy ich pomocy można również błyskawicznie zgłosić zaistniałe braki magazynowe, ograniczając tym samym ryzyko opóźnień w realizacji napływających zamówień.

Nowoczesne problemy wymagają nowoczesnych rozwiązań

Akcesoria spod szyldu wearables uzupełniają innowacyjne systemy monitorowania ruchu w magazynie, wykorzystujące kamery i sensory, które pozwalają na bieżąco analizować przepływ pracowników i pojazdów. Instalacje te minimalizują ryzyko kolizji, pomagają przyspieszyć proces kompletacji i dostarczają wielu wiarygodnych danych, które pozwalają rozpoznać obszar. Robotyka i automatyzacja zastępują ludzi w najbardziej ryzykownych zadaniach, a szkolenia wirtualnej rzeczywistości pozwalają pracownikom bezpiecznie przećwiczyć niebezpieczne sytuacje.

Sprawdź też, jakie korzyści przynosi robotyzacja w logistyce?

Warto podkreślić jednak, że wprowadzenie nowych technologii wiąże się z szeregiem istotnych wyzwań, takich jak koszty inwestycji, potrzeba szkoleń dla pracowników oraz integracja z istniejącymi systemami. Jednakże, długoterminowe korzyści zazwyczaj przewyższają początkowe ograniczenia, otwierając przed inwestorami zupełnie nowe możliwości świadczenia usług w zakresie magazynowania i logistyki.

Szukasz firmy, która pomoże Ci zmodernizować swój magazyn?

Adaptacja innowacyjnych technologii w magazynach to nie tylko krok w stronę nowoczesności, ale przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo i dobrostan pracowników. Firmy, które zdecydują się na takie rozwiązania, mogą liczyć na szereg korzyści nie tylko poprzez wzrost efektywności i redukcję kosztów, związanych z usterkami – modernizacja tego rodzaju niesie ze sobą liczne korzyści wizerunkowe, wzmacniając obraz firmy jako godnego zaufania partnera.

Planujesz modernizację swojego magazynu? Już dziś skontaktuj się z naszymi opiekunami inwestycji, którzy na przestrzeni lat przeprowadzili ponad 1000 projektów dla wiodących marek, reprezentujących zróżnicowane sektory handlu, produkcji i usług. Zapoznaj się ze zrealizowanymi przez nas inwestycjami i zobacz, jak możemy Ci pomóc.