W jaki sposób poradzić sobie z rosnącym zapotrzebowaniem na przestrzeń magazynową bez przeprowadzki do innego magazynu? Jednym z najczęściej stosowanych przez przedsiębiorców rozwiązań jest budowa antresoli magazynowej lub piętra w magazynie, które znacząco zwiększają powierzchnię użytkową obiektu. Które rozwiązanie okaże się lepszym wyborem dla Twojej firmy? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym przybliżymy kluczowe różnice pomiędzy tymi konstrukcjami.

Antresola magazynowa czy piętro w magazynie? Poznaj najważniejsze wyróżniki

Choć zarówno antresola, jak i piętro w magazynie są doskonale przystosowane do zwiększenia przestrzeni magazynowej, ich różnice konstrukcyjne sprawiają, że wybór danej instalacji należy uzależnić od charakterystyki składowanego towaru.

Antresola magazynowa to wydzielona w pomieszczeniu magazynowym przestrzeń, która oddzielona jest od kondygnacji poniżej za pośrednictwem stropu. Nie jest ona oddzielona od reszty obiektu przy pomocy dodatkowych przegród, takich jak ściany czy drzwi, a jej powierzchnia jest mniejsza niż pomieszczenia, z którego została wyodrębniona.

Piętro w magazynie również stanowi wydzieloną część danego pomieszczenia magazynowego. Warto jednak podkreślić, że oprócz stropu jest ono wyodrębnione także dzięki obecności dodatkowych przegród budowlanych, takich jak ściany oraz i drzwi.

Antresola w magazynie – kluczowe zalety i wady

Wśród najważniejszych korzyści, przemawiających za wyborem antresoli w magazynie, warto wymienić stosunkowo niski koszt realizacji – antresole magazynowe nie wymagają daleko idących ingerencji w jego konstrukcję, nie generując przy tym znaczących kosztów w zakresie ich utrzymania. Otwarta konstrukcja antresoli sprzyja również wygodnemu dostępowi do niższego poziomu składowania oraz utrzymaniu zbliżonej temperatury do reszty obiektu. Sprawdź też, jak antresole magazynowe z przenośnikami pomagają zoptymalizować przestrzeń.

Z kolei jeżeli mówimy o argumentach przemawiających przeciwko antresoli w magazynie, należy wspomnieć o braku ochrony akustycznej – aspekt ten może być szczególnie istotny w sytuacji, w której pozyskana przestrzeń magazynowa ma zostać zaadaptowana do innych celów, niż samo składowanie towarów. W kontekście tym trzeba mieć na uwadze możliwe trudności w składowaniu produktów generujących zanieczyszczenia, które to mogą łatwo przeniknąć na resztę hali – na myśl przychodzą wówczas m.in. materiały budowlane lub rozmaite półprodukty.

antresole 1-1

Kiedy warto postawić na piętro w magazynie?

Inwestycja w piętro w magazynie jest polecana m.in. w sytuacjach, gdy przykładamy wagę do możliwie najlepszej izolacji akustycznej oraz ograniczeniu rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń pochodzących ze składowanego towaru. W sytuacji, w której dana przestrzeń magazynowa składuje towary wymagające odmiennych warunków wewnątrz pomieszczenia, piętro w magazynie sprzyja łatwiejszemu utrzymaniu innego zakresu temperatur czy wilgotności. Decydując się na piętro w magazynie należy pamiętać, że rozwiązanie to wiąże się z wyższym kosztem całkowitym, niż miałoby to miejsce w przypadku antresoli magazynowej.

Kiedy warto zdecydować się na dane rozwiązanie?

Antresola w magazynie to konstrukcja, która sprawdza się w roli dodatkowego miejsca, przeznaczonego do składowania towarów oraz związanymi z nimi bezpośrednio operacjami. Do kategorii tej należą m.in. znakowanie wprowadzanych na regały towarów bądź pakowanie zamówień w dalszą drogę. Antresole magazynowe warto rozważyć przede wszystkim w okolicznościach, w których sposób aranżacji pozyskanej przestrzeni magazynowej nie wymaga zachowania specjalnych warunków. Sprawdź, kiedy wdrożyć antresole magazynowe.

Wydzielone piętro w magazynie to instalacja, która zapewnia dobrą ochronę przed hałasem i innymi czynnikami zewnętrznymi. Właściwości te czynią z niego optymalne rozwiązanie w sytuacji, gdy planujemy wykorzystać je w charakterze pomieszczeń biurowych, socjalnych, laboratoriów lub przechowywania towarów o specjalnych wymaganiach środowiskowych.

Antresola wielopoziomowa, czyli jak zwielokrotnić dostępną przestrzeń?

Warto pamiętać również, że jeśli magazyn jest wystarczająco wysoki, projektanci mogą stworzyć wielopoziomową antresolę magazynową, która będzie przystosowana do składowania towarów o określonych gabarytach. Stworzony projekt będzie uwzględniać nie tylko wymiary i sposób przechowywania poszczególnych towarów, ale również będzie odpowiadał na określone przez inwestora potrzeby, przystosowując projekt m.in. do środków transportu i metod kompletacji, stosowanych w magazynie.

Piętro czy antresola w magazynie? Nasi eksperci czekają na Twoje pytania

Kompleksowa przebudowa magazynu to złożony i skomplikowany proces – odpowiedzialni za niego inżynierowie i projektanci muszą posiadać zarówno niezbędną wiedzę i doświadczenie, jak i doskonale rozumieć wyzwania, z jakimi mierzą się zgłaszający się do nas inwestorzy.

W trakcie naszej wieloletniej działalności, ekspertom Nedcon Silesia zaufało ponad 1000 dużych i średnich przedsiębiorstw, należących do ścisłej czołówki branży e-commerce, spożywczej, odzieżowej czy automotive – wspieraliśmy również marki działające w branży transportowej i logistycznej. Chcesz dowiedzieć, które rozwiązanie przyniesie najwięcej korzyści Twojej przestrzeni magazynowej? Zapraszamy do kontaktu z naszymi opiekunami inwestycji.