Wielopoziomowe antresole magazynowe to bez wątpienia jeden z najbardziej przydatnych elementów wyposażenia wysokich hal magazynowych. Konstrukcje te pomagają osiągnąć możliwie najwyższy współczynnik zagospodarowania dostępnej przestrzeni i uniknąć kosztownej przeprowadzki bądź przebudowy obiektu. W jakich okolicznościach warto zdecydować się na taką inwestycję?

Czym są antresole magazynowe?

Ograniczona przestrzeń to jedna z największych przeszkód w sprawnej organizacji pracy magazynu. Zbyt mała powierzchnia użytkowa obiektu może doprowadzić do spowolnienia prac zarówno w strefie składowania, jak i kompletowania zamówień. Narastające problemy w łańcuchu logistycznym sprawiają, że gruntowna przebudowa obiektu lub wynajem większego magazynu zdają się być jedynym możliwym rozwiązaniem. Na szczęście, z pomocą przychodzi wówczas prosta antresola – magazyn może zyskać na takiej inwestycji nawet kilkakrotnie więcej miejsca. O tym jak zwiększyć miejsce magazynowe pisaliśmy na naszym blogu https://nedcon.pl/blog/antresole-robocze-czyli-jak-zwiekszyc-dostepne-miejsce-magazynowe/.

Antresole magazynowe, określane również mianem podestów bądź mezanin, to najtańszy, najszybszy i najprostszy sposób na (nawet kilkukrotne!) zwiększenie dostępnej przestrzeni roboczej w każdej wysokim magazynie bądź centrum logistycznym. Konstrukcje tego typu wykonane są ze stalowych belek, przytwierdzonych do podłoża za pomocą kotew. Aby wznoszona instalacja cechowała się niezbędną stabilnością, konstrukcję wzmacnia się przy pomocy stężeń. W celu zapewnienia pracownikom jak największego bezpieczeństwa, antresole magazynowe są wyposażone w poszycia z paneli stalowych, krat pomostowych bądź trwałych płyt wiórowych.

Antresole magazynowe łączą się z wieloma typami regałów

Założenia konstrukcyjne, którym podlegają antresole magazynowe, nie wykluczają żadnych najpopularniejszych typów regałów. Instalacje te można łączyć z regałami paletowymi, regałami grawitacyjnymi i regałami półkowymi o dowolnych rodzajach półek (stalowe, Slide Decking, siatkowe, pełne). Rozbudowa istniejących konstrukcji o antresole magazynowe pozwala wówczas na zwielokrotnienie istniejącej przestrzeni składowania lub kompletacji, a nawet stworzenie przestrzeni biurowej.

O czym należy pamiętać, decydując się na antresole magazynowe?

Najważniejszym kryterium, jakie należy uwzględnić przy projektowaniu antresol, jest bezpieczeństwo pracowników i składowanych towarów. Tworzone instalacje powinny być zgodne z bieżącymi wytycznymi międzynarodowej organizacji FEM (European Materials Handling Federation). Normy branżowe muszą pokrywać się również z ogólnymi przepisami BHP, ze szczególnym uwzględnieniem wymogów przeciwpożarowych oraz wymiarami ścieżek ewakuacyjnych.

Warto pamiętać również o pozostałych wymogach, jakie spełniać muszą antresole magazynowe. Przepisy precyzyjnie określają wymiary stosowanych komponentów, takich jak wymiary stopni, wysokość barierek zabezpieczających czy wysokość osadzonych przy podłodze listew. Antresola w magazynie wymaga również przygotowań logistycznych – przed montażem warto upewnić się, że strefa składowania dysponuje odpowiednią ilością wolnego miejsca, gdzie tymczasowo trafią gromadzone towary.

Postaw na antresole magazynowe od Nedcon Silesia

Przez ponad 20 lat naszej działalności na terenie Polski, przeprowadziliśmy wiele realizacji, które obejmowały antresole magazynowe. Rozumiemy specyfikę pracy magazynów niezależnie od branży, w której działają – jesteśmy pewni, że zaproponowane przez nas rozwiązanie spełni Twoje oczekiwania. Już dziś skontaktuj się z naszymi opiekunami inwestycji i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc.