Jak zaprojektować magazyn – typy regałów

Na naszym blogu publikujemy wiele artykułów poruszających kwestie aranżowania przestrzeni magazynowej z regałami paletowymiwielopoziomowymimobilnymi jak i antresolami roboczymi. W tym tekście dopowiem jak uzyskać dodatkowe miejsce do składowania praktycznie w każdym z tych systemów.

Jak zaprojektować magazyn – regały paletowe

Regały paletowe należy rozmieścić w oparciu o wymiary wózka widłowego, który będzie je obsługiwał. Największą oszczędność przestrzeni magazynowej uzyskamy inwestując w wózek systemowy. Należy jednak pamiętać, że wózek systemowy potrzebuje ok. 4-5m poza ścieżką na zawrócenie. Wózki typu reach-truck są bardziej mobilne i można to sprytnie wykorzystać. Zamiast przerywać rząd regałowy w celu wykonania przejazdu dla wózka, możemy nadbudować przejazd poziomami belkowymi. Na przestrzeni całego magazynu może to dać dodatkowych kilkadziesiąt miejsc paletowych.

Fot.1. Przejazd dla wózka w regałach paletowych firmy Nedcon.

Podobne rozwiązanie można zastosować w regałach przepływowych na palety. W przypadku długich spływów stosowane jest również przejście w poprzek regałów. Oba przejazdy można zobaczyć na poniższych fotografiach.

Fot.2. Przejazd dla wózka w poprzek regałów przepływowych na palety.
Fot.3. Przejazd dla wózka wzdłuż przepływów na palety.

Jeśli w magazynie oprócz palet przyjmowane są też pojemniki lub kartony, warto rozważyć umieszczenie poziomów z rolkami na małe ładunki przy posadzce w regałach paletowych. To pozwoli oszczędzić powierzchnię magazynową (palety z posadzki można przenieść na poziom belkowy do góry regałów) wykorzystując tę samą konstrukcję do składowania obu typów ładunków oraz do poruszania się po tych samych ścieżkach ruchu.

Fot.4. Rolki na małe ładunki w regałach paletowych.

Jak zaprojektować magazyn – regały wielopoziomowe

Koncepcja regałów wielopoziomowych z założenia jest rozwiązaniem oszczędzającym powierzchnię magazynową. Należy jednak bardzo dobrze przemyśleć układ regałów już na etapie planowania, ponieważ dobranie zbyt szerokich ścieżek zabierze cenne miejsca składowania, a po wybudowaniu takich regałów koszt zawężenia ścieżek może być równy nowej inwestycji.

Jak zaprojektować magazyn – regały mobilne

To samo dotyczy regałów mobilnych, które są w stanie najbardziej ze wszystkich systemów wypełnić przestrzeń magazynową. Jest to inwestycja warta korzyści, które z niej płyną.

Jak zaprojektować magazyn – antresole robocze

Antresole robocze są przydatnym elementem oszczędzającym przestrzeń magazynową. Można na nich zlokalizować chociażby biura, stacje kontroli jakości lub po prostu zyskać dodatkowe piętro na składowanie materiału.

Fot.5. Antresola robocza firmy Nedcon.

W jaki sposób jeszcze bardziej zmaksymalizować przestrzeń magazynową budując antresolę roboczą? Opierając ją na regałach. Z poziomu posadzki możemy składować materiał w regałach paletowych, a na piętrze blokowo. To samo można zrobić wykorzystując regały na odzież wiszącą – z poziomu posadzki wieszamy ubrania, a na piętrze składujemy je w regałach półkowych.

Fot.6 Regały na odzież wiszącą firmy Nedcon
Fot.6. …oraz antresola z regałami półkowymi oparta na nich
Fot.7. Antresola robocza oparta na regałach paletowych firmy Nedcon.

Sposobów na oszczędzenie miejsca w magazynie jest wiele. Jednak każdy projekt jest inny i każdy należy rozpatrywać indywidualnie. To, co sprawdziło się w jednej firmie, niekoniecznie sprawdzi się w innej. W celu uzyskania większej liczby szczegółów oraz pomocy w projektowaniu magazynu zachęcam do kontaktu mailowego z firmą Nedcon. Państwa zapytanie zostanie przekazane do odpowiedniego specjalisty. Istnieje również możliwość kontaktu bezpośrednio ze mną. Chętnie odpowiem na wszystkie Państwa pytania.

mgr inż. Maciej Sokółka

Projektant w Nedcon Silesia od 2014r.

Wyróżniony absolwent wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej

Autor projektów magazynów dla firm Nestle, Kramp, GKN, H&M, MIG Group i wielu innych