Regały wielopoziomowe na bazie regałów półkowych

Regały półkowe typu SF opisywałem już krótko w artykule Regały wysokiego składowania, czyli jak zaaranżować przestrzeń magazynową. Na regałach półkowych możemy oprzeć pośrednie poziomy podłogi, z których będziemy w stanie obsługiwać wysoki regał wielopoziomowy. Jeśli wysokość regału na to pozwala, istnieje możliwość zaprojektowania regału nawet z trzema pośrednimi poziomami podłóg, przez co cały asortyment można zeskładować na powierzchni trzykrotnie mniejszej. Należy wówczas pamiętać o doborze optymalnej szerokości ścieżki między rzędami regałów. Powinna ona pozwolić na swobodne przemieszczanie się pomiędzy konstrukcjami, nie zabierając jednocześnie zbyt dużej przestrzeni, która mogłaby zostać przeznaczona na składowanie. Jedynym parametrem ograniczającym jest minimalna wysokość poziomu w świetle wynosząca 2,2m.

dsc_0504-jpg-1 Regały wielopoziomowe w aranżacji wysokich magazynów
Fot.1. Regały wielopoziomowe na bazie regałów półkowych
dsc_0059-jpg-1 Regały wielopoziomowe w aranżacji wysokich magazynów
Fot. 2. Półka regału firmy Nedcon

 

Regały wielopoziomowe na bazie regałów typu Wide Span

Regały półkowe typu Wide Span opisywałem wcześniej w artykule Regały wysokiego składowania, czyli jak zaaranżować przestrzeń magazynową. Konstrukcje tego typu umożliwiają projektowanie pośrednich poziomów podłogi na tej samej zasadzie, co w regałach półkowych. Dodatkowym udogodnieniem w regałach tego typu jest możliwość wyboru wypełnienia poziomów składowania. W naszej firmie oferujemy konstrukcje uzupełnione o siatkę zgrzewaną, płytę wiórową bądź panele stalowe. Wybór jest uzależniony od rodzaju i wagi składowanego materiału, wymogów ochrony przeciwpożarowej oraz oczywiście kwoty, którą chce wydać inwestor.

20171221_144729-jpg-1 Regały wielopoziomowe w aranżacji wysokich magazynów
Fot. 3. Regały Wide Span z poziomami wypełnionymi siatką zgrzewaną

 

hart-rze-039-jpg-1 Regały wielopoziomowe w aranżacji wysokich magazynów
Fot. 4. Regały Wide Span z poziomami wypełnionymi płytą wiórową

 

img_1092-jpg-1 Regały wielopoziomowe w aranżacji wysokich magazynów
Fot. 5. Regały Wide Span z poziomami wypełnionymi panelami stalowymi

 

Regały wielopoziomowe – klasyczna antresola z regałami

W magazynach prawie zawsze potrzebna jest strefa kompletacji (ang. picking zone), czyli przestrzeń do poboru zapasów w celu stworzenia konkretnego zbioru bądź asortymentu. Aby zajmowała ona mniej miejsca, można zaplanować ją pod antresolą, na której staną regały. Najczęstszym wyborem są wtedy regały półkowe typu SF.
Klasyczna antresola magazynowa daje również możliwość późniejszej rekonfiguracji regałów. Poniżej zdjęcia przestawiają realizacje antresol, które zostały przeprowadzone przez firmę Nedcon Silesia.

dsc_0815-jpg-1 Regały wielopoziomowe w aranżacji wysokich magazynów
Fot. 6. Antresola magazynowa z regałami półkowymi

 

dsc_0042-jpg-1 Regały wielopoziomowe w aranżacji wysokich magazynów
Fot. 7. Antresola magazynowa z regałami półkowymi

 

Specjaliści z naszej firmy mogą również zaprojektować hybrydę klasycznej antresoli magazynowej z regałami wielopoziomowymi półkowymi. Rozwiązanie to skutkuje wolną przestrzenią na poziomie posadzki oraz zwartą zabudową regałową na wyższych poziomach, w której zmieścimy więcej towaru, niż w samych regałach półkowych postawionych na antresoli.

img_6678-jpg-1 Regały wielopoziomowe w aranżacji wysokich magazynów
Fot. 8. Regały wielopoziomowe półkowe postawione na antresoli magazynowej

 

Z czego wykonać podłogę w regałach wielopoziomowych?

W magazynach stosuje się 3 standardowe poszycia podłóg:

Płyta wiórowa tworzy gładką powierzchnię na całym podeście. Istnieje możliwość poddania jej obustronnej laminacji. Konstrukcja ta doskonale sprawdza się przy ruchu lekkich wózków. Ze względu na swoją odporność ogniową, najczęściej stosowaną obecnie płytami wiórowymi są produkty klasy B-s2-d0. W sytuacji, w której na podestach będą umiejscowione stałe stanowiska pracy, płyty wiórowe tej klasy stają się jedynym dostępnym rozwiązaniem.

Kratę stalową (nazywaną potocznie kratą Wema) należy dopasować do specyfiki ruchu, odbywającego się na danych regałach wielopoziomowych (ruchu pieszych bądź przemieszczających się wózków). Różnica w przeznaczeniu poszczególnych krat znajduje odzwierciedlenie w zastosowanym oczku. Kraty są również stosowane w podłogach wykonanych z płyty wiórowej w charakterze wentylacyjnym jako powierzchnie oddymiające.

Perforowane panele stalowe układają się w jednolitą, estetyczną powierzchnię. Rozwiązanie to wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami. Ze względu na swój kształt są bardzo wrażliwe na obciążenia punktowe, cechują się również wyższą ceną względem wymienionych wcześniej rozwiązań. Rozwiązanie to cieszy się popularnością wśród części naszych Klientów, którzy regularnie decydują się na panele stalowe w trakcie zamawiania kolejnych podestów.

dsc_0759-jpg-1 Regały wielopoziomowe w aranżacji wysokich magazynów
Fot. 9. Antresola magazynowa z poszyciem z płyty wiórowej

 

20171221_144715-jpg-1 Regały wielopoziomowe w aranżacji wysokich magazynów
Fot. 10. Regały wielopoziomowe z podłogami z kraty stalowej

 

img_0390-jpg-1 Regały wielopoziomowe w aranżacji wysokich magazynów
Fot. 11. Regały wielopoziomowe z podłogami z paneli stalowych

 

Regały wielopoziomowe – jak przemieszczać ładunki?

Aranżując wysoki magazyn z wielopoziomowymi regałami należy zadbać o swobodny przepływ ładunków – zarówno na poszczególne piętra, jak i z góry na dół. Najpopularniejszym rozwiązaniem w zakresie dostarczania materiału na poszczególne poziomy są bramki załadowcze, przez które można podać paletę z asortymentem za pomocą zwykłego wózka.

20151230_105154_resized-jpg-1 Regały wielopoziomowe w aranżacji wysokich magazynów
Fot. 12. Bramka paletowa skrzydłowa

 

dsc01431-jpg-1 Regały wielopoziomowe w aranżacji wysokich magazynów
Fot. 13. Bramka paletowa przesuwna

 

dsc_0782-jpg-1 Regały wielopoziomowe w aranżacji wysokich magazynów
Fot. 14. Bramka paletowa uchylna

 

W przypadku, w którym istotne jest dostarczenie dużej ilości materiału za jednym podejściem, najlepszym rozwiązaniem staje się winda. W instalacji tej zmieszczą się w niej zarówno wózki kompletacyjne, jak i palety.

dsc_0795-jpg-1 Regały wielopoziomowe w aranżacji wysokich magazynów
Fot. 15. Windy do podawania ładunków na antresolę

 

img_2346-jpg-1 Regały wielopoziomowe w aranżacji wysokich magazynów
Fot. 16. Winda towarowo-osobowa

 

Do przemieszczania ładunków z góry na dół najczęściej stosuje się spiralę grawitacyjną. Po instalacji tej mogą zjeżdżać zarówno pojemniki, jak i kartony. Spirala ta gwarantuje swobodny dostęp do towarów z każdego poziomu podłogi.

img_1416-jpg-1 Regały wielopoziomowe w aranżacji wysokich magazynów
Fot. 17. Spirala grawitacyjna

 

Planując regały wielopoziomowe w wysokim magazynie należy pamiętać o wielu kwestiach nieopisanych w tym artykule, związanych m.in. z ochroną przeciwpożarową, czy planami ewakuacyjnymi. Zapewniamy Państwu kompleksowe wsparcie we wszystkich kwestiach, związanych z aranżacjami magazynów zarówno na etapie oferty, jak i realizacji. W celu uzyskania większej liczby szczegółów oraz pomocy w projektowaniu przestrzeni magazynowej zachęcam do kontaktu mailowego z firmą Nedcon, a zadane przez Państwa zapytanie zostanie oddelegowane do odpowiedniego opiekuna inwestycji. Istnieje również możliwość kontaktu bezpośrednio ze mną, w którym chętnie odpowiem na wszystkie Państwa pytania.

mgr inż. Maciej Sokółka

Projektant w Nedcon Silesia od 2014r.

Wyróżniony absolwent wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej