Czy istnieje system, który pozwoliłby w 100 % wykorzystać powierzchnię magazynową oraz uzyskać bezproblemowy dostęp do składowanych towarów?

Odpowiedź na to pytanie brzmi niestety NIE. Ale istnieją systemy, które są w stanie w 80%, a nawet w niektórych przypadkach w 95 % wypełnić powierzchnię magazynu zapewniając jednocześnie bezproblemowy dostęp do składowanych towarów. Mowa tu o regałach mobilnych inaczej nazywanych przejezdnymi lub przesuwnymi.

Reguły przesuwne – czym się charakteryzują?

schemat.png

Regał mobilny z napędem jest elektrycznie zasilanym regałem magazynowym. Obejmuje bazy pod regałami, które za pomocą silników elektrycznych i przekładni zębatych przekazują napęd na koła, które poruszają się po szynach podłogowych. Regały wprawiane są w ruch poprzez naciśnięcie przycisku umiejscowionego na szafach sterowniczych lub za pomocą specjalnego pilota. W systemach bardziej rozbudowanych sygnał do otwarcia odpowiedniej ścieżki może być wysyłany z poziomu systemu WMS zarządzającego magazynem i produkcją. Regały stoją zestawione jeden przy drugim, dopóki nie ma potrzeby uzyskania dostępu do odpowiedniej palety, a co za tym idzie ścieżki. Wybór ścieżki powoduje rozsunięcie się odpowiednich regałów tworząc przestrzeń przejściową między dwoma blokami regałowymi. Daje to możliwość zastosowania jednej ścieżki dostępowej dla całego systemu regałowego. Na ilustracji poniżej przedstawiliśmy schematycznie podstawowe komponenty składające się na system regałów przesuwnych.

Czy regały mobilne pomagają oszczędzać miejsce w magazynie?

Dla zobrazowania odpowiedzi na to pytanie przyjrzyjmy się poniższemu przykładowi.
Magazyn ma wymiary 17×50 m, co daje powierzchnię 850 m². W przypadku wypełnienia go systemem regałów standardowych obsługiwanych wózkiem typu Reach Truck, jesteśmy w stanie ustawić regały na połowie powierzchni magazynu bo pozostałą cześć zajmą ścieżki niezbędne do obsługi. Zaletą regałów przesuwnych jest to, że potrzebujemy na całej powierzchni tylko jedną ścieżkę, którą będziemy przemieszczać przesuwanie baz mobilnych. Schemat poniżej pokazuje ustawienie regałów w jednym i drugim przypadku.

porównanie magazynowe.png

W jakich magazynach / branżach/ przypadkach sprawdzą się regały przejezdne ?

Regały przejezdne nie są oczywiście przeznaczone dla każdej branży i dla każdego inwestora. Firma Nedcon Silesia wdrożyła do tej pory regały do różnych zastosowań – zarówno w chłodniach jak i w magazynach ciepłych. W większości przypadków można z góry założyć, że regały spełnią swoją funkcję. Praktyka rynkowa pokazuje jednak, że analizę zawsze należy wykonać dla danego przypadku. Bazując na naszym doświadczeniu już po pierwszej analizie branżowo – produktowej jesteśmy w stanie doradzić klientowi jaki system regałów będzie w jego przypadku najbardziej optymalny zarówno z punktu wiedzenia jego możliwości technicznych jak i ceny.

Poniżej kilka przesłanek, na które zwracają uwagę firmy, które rozważały wdrożenie lub wdrożyły regały mobilne:

 • niewielka przestrzeń do zabudowy lub chęć uwolnienia przestrzeni np. na nowe maszyny produkcyjne w istniejącej hali
 • konieczność chłodzenia lub ogrzewania dużej przestrzeni magazynowej, w której w ograniczonym czasie przebywają ludzie
 • mała rotacja towarów ale duże ich zróżnicowanie asortymentowe
 • konieczność dostępu do każdej składowanej palety
 • chęć zaoszczędzenia powierzchni zabudowy magazynu na początkowym etapie, z uwagi na niewiadomy kierunek rozwoju firmy produkcyjnej
 • wysoki koszt gruntu pod zabudowę
 • bardzo duża ilość asortymentu w magazynie powiązana z ich mała rotacją.

Przykład zastosowania regałów paletowych przejezdnych w magazynie opakowań.

20140314_192341_resized.jpg

Towary dłużycowe w regałach mobilnych

Nie każdy wie, że systemy regałów mobilnych po ustawieniu na ich bazach regałów wpornikowych świetnie zagospodarowują przestrzeń dla towarów dłużycowych. Przy zastosowaniu do ich obsługi wózków czterokierunkowych, jesteśmy w stanie ustawić nawet 3- krotnie więcej regałów niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Daje to możliwość uzyskania bardzo dużego przyrostu składowania oraz bezpośredni dostęp do każdej składowanej paczki.

Regały te świetnie sprawdzą się u dużych firm z branży drzewnej albo u hurtowników / producentów profili stalowych i aluminiowych.

Poniżej przykład zastosowania regałów przejednych z wykorzystaniem regałów wspornikowych.

Regały mobilne to pewna i bezpieczna praca

Regały przesuwne do palet są wyposażone w wyłączniki bezpieczeństwa, zestawy barier świetlnych monitorujących dostęp, manualny system kontroli sterowania, czujniki odległości oraz fotokomórkowe systemy zabezpieczeń. Dzięki temu nasze systemy regałów przesuwnych są idealnym rozwiązaniem skłądowania zapewniając płynną i bezpieczną pracę w magazynie.

Systemy sterowania wyposażone są w programowalne sterowniki PLC współpracujące z napędami i przekładniami takich firm jak Nord czy SEW. Sterowanie odbywa się za pomocą sterowników Siemens z serii S7.

Sygnalizator informujący o poruszaniu się regałów oraz główna szafa sterownicza.

IMG_1004.JPG
IMG_0997.JPG

Czy regały mobilne mają wady?

Jak każde rozwiązanie techniczne poza licznymi zaletami regały przestawne mają też pewne wady, można zaliczyć do nich:

 • wysoki koszt miejsca paletowego w stosunku do standardowych regałów paletowych
 • wydłużony czas dostępu w momencie rozsuwania regałów
 • brak możliwości poboru palet z kilku ścieżek w tym samym czasie
 • ograniczenia w wysokości spowodowane wysokością baz mobilnych oraz koniecznością przemieszczania się regałów.

Od czego zacząć projekt z wykorzystaniem regałów przejezdnych?

Najefektywniej będzie wykorzystać powierzchnię planując ustawienie regałów jeszcze przed zaplanowaniem kubatury hali magazynowej. Pozwoli to na dobranie optymalnego rozwiązania zarówno z punktu widzenia wymiarów hali jak i ustawienia regałów magazynowych. Projekt ten posłuży również do ustalenia kosztów oraz sposobu wykonania podłogi.

Odpowiednie zaprojektowanie wzmocnienia szyn oraz dobór technologii wykonania posadzki pozwoli w przyszłości zapomnieć o problemach związanych z regałami. Niestety, bywają one zmorą klientów użytkujących już regały mobilne, dostarczone przez inne firmy. Jeśli nie specjalizują się one w takich konstrukcjach nie zawsze mogą dobrze doradzić klientowi na co należy zwrócić uwagę przy tego typu instalacjach.

Etap instalacji oraz poziomowania szyn na specjalnie przygotowanych fundamentach.

DSC03098.JPG

Mgr Andrzej Włodarczyk, Dyrektor handlowy w firmie Nedcon Silesia Sp. z o.o.

Z branżą wyposażenia magazynów oraz doradztwem w zakresie rozwiązań magazynowych związany od 1997 roku. Od lat z pasją uczestniczy w najciekawszych inwestycjach w zakresie systemów regałowych i rozwiązań magazynowych. Realizował m.in. projekty dla takich firm jak Tymbark, Lubella, Rossmann, GKN, Autopartner czy Merida.