Sektor kosmetyczny to bez wątpienia jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż w Polsce. Estymacje firmy PMR wskazują, że w 2022 roku rynek ten wzrośnie aż o 6,6% w ujęciu rok do roku, osiągając wartość 27 miliardów złotych. Zwiększenie krajowej produkcji kosmetyków z pewnością przełoży się na większe zapotrzebowanie na przestrzeń magazynową. Jakie czynniki powinien uwzględniać nowoczesny projekt magazynu dla sektora kosmetycznego?

Polska branża kosmetyczna rośnie w siłę

Cytowany przez portal Bankier.pl raport Pekao wskazuje, że produkcją kosmetyków w Polsce zajmuje się ponad 600 firm z sektora MŚP, co stanowi trzeci wynik w Europie. Choć w strukturze krajowego przemysłu kosmetycznego dominuje kapitał zagraniczny, polskie, rodzinne biznesy stanowią coraz większą część tego rynku. Na przestrzeni lat 2016-2020 liczba małych i średnich firm wytwarzających kosmetyki w Polsce wzrosła o niemal 66% – aż 20% z założonych w tych latach firm w Unii Europejskiej, działających w tym sektorze, wywodzi się właśnie z naszego kraju.

Choć zdaniem twórców raportu krajowemu rynkowi kosmetycznemu nie grozi recesja, działające na nim firmy muszą nieustannie rywalizować z nowo powstałą konkurencją o coraz bardziej wymagającego klienta. Firmy dysponujące własnym magazynem (lub przedsiębiorstwa, które świadczą usługi fulfillmentu dla podmiotów kosmetycznych) powinny zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

Nadzór nad terminami przydatności produktów

Magazyny składujące kosmetyki powinny korzystać z regałów dostosowanych do zasady FEFO, czyli First Expired, First Out. Rozwiązanie to sprawia, że magazyn w pierwszej kolejności opuszczają te produkty, które najszybciej ulegną przeterminowaniu. Przykładem konstrukcji, która umożliwia łatwe pobieranie najwcześniej wprowadzonej partii produktu (cechującej się najkrótszym terminem przydatności) mogą być m.in. regały rolkowe wykorzystujące siłę grawitacji, stosowane również przy zasadzie FIFO (First In, First Out).

W magazynach dystrybucyjnych, projektowanych dla dużych sklepów drogeryjnych, doskonale sprawdzają się regały półkowe. Wyróżniają się one lekką konstrukcją stalową, montowaną bez użycia śrub, dzięki czemu pozwalają one na zagospodarowanie wybranej przestrzeni w sposób elastyczny i bezpieczny.

Front półki o wysokości 40 mm jest idealnie dopasowany pod etykiety z opisem, może również służyć do instalacji rozwiązań typu pick by light. Instalacja dodatkowych czujników świetlnych przekłada się na znaczący wzrost jakości procesu kompletacji. Pomaga również zmniejszyć ilość błędów, podnosząc wydajność procesów kompletacji oraz przejrzystość stanów magazynowych oraz portfela zamówień.

Modułowa konstrukcja systemu sprawia, że wdrożenie go w poszczególne obszary magazynu oraz integracja z wdrożonymi już rozwiązaniami odbywa się bez żadnych problemów. Półki można przedzielić separatorami i zamontować pod kątem zapewniającym lepszą widoczność towaru. Możliwość zastosowania asortymentu dodatkowego pozwala znacząco dopasować system do oczekiwań użytkowników.

Monitoring temperatury i wilgotności

Podobnie jak wiele produktów, cechujących się ograniczoną przydatnością do spożycia, magazyn dla branży kosmetycznej powinien zapewniać odpowiednią wilgotność i temperaturę. Utrzymanie właściwego „mikroklimatu” w magazynie pomoże zażegnać ryzyko zepsucia produktu przed wysyłką go do odbiorcy.

Wydzielenie odpowiedniej strefy wysyłkowej

Klienci zwracają coraz większą uwagę na wysoką jakość obsługi posprzedażowej oraz personalizację przesyłki. Branżowym standardem stały się ręcznie wypisywane karteczki z podziękowaniami, drobne upominki (np. cukierki) czy estetyczne opakowania, wykonane z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Co zrobić, jeśli w magazynie brakuje odpowiedniej ilości wolnego miejsca w strefie wysyłkowej? Obiekty, które cechują się odpowiednią wysokością, mogą zainwestować w antresole robocze, które wydatnie zwiększają dostępną przestrzeń.

Interesującym przykładem strefy, której wysokość nie jest najczęściej w pełni wykorzystywana, jest obszar przy dokach, gdzie odbywają się załadunki i rozładunki – osadzona na wysokości 5 m antresola nie przeszkadza w operacjach wykonywanych na posadzce.

Rozstaw słupów w siatce o wymiarach 5 x 6 m jest optymalnie dopasowany do istniejących doków i umożliwia swobodny przejazd wózkom widłowym. Na uzyskanych w ten sposób dodatkowych metrach kwadratowych można swobodnie prowadzić operacje magazynowe – stworzyć miejsce do przyjmowania zwrotów czy reklamacji lub przygotować stanowiska do pakowania i wysyłania towarów.

miejsce pod antresolą roboczą

Pamiętaj o wydzieleniu strefy niebezpiecznej

W jednym z poprzednim wpisów na naszym blogu opisywaliśmy reguły, jakimi podlega proces składowania materiałów niebezpiecznych. Choć pojęcie to może kojarzyć się nam przede wszystkim z szeroko pojętą branżą motoryzacyjną (zawierające kwas akumulatory, poduszki powietrzne ze skompresowanym gazem bądź silniki, w których mogło już znajdować się paliwo), w branży kosmetycznej również nie brak towarów, które mogłyby stwarzać zagrożenie dla zdrowia pracowników.

Wśród produktów kosmetycznych, do których należy podchodzić ze szczególną ostrożnością, należy wyróżnić przede wszystkim perfumy (których bazę stanowi alkohol o wysokim stężeniu), jak również kosmetyki w sprayu. Powyższe towary są wysoce łatwopalne i mogą doprowadzić do eksplozji – przestrzeń magazynowa do składowania takich towarów powinna być jasno oznaczona za pomocą piktogramów, a w obiekcie nie może zabraknąć akcesoriów do pierwszej pomocy czy środków gaśniczych. W magazynie należy utrzymywać optymalną temperaturę, wentylację czy wilgotność.

Jednym z proponowanych przez naszą firmę rozwiązań jest wydzielenie zamkniętej strefy regałów paletowych, w których każdy poziom jest zabezpieczony blachą trapezową, oraz wydzielenie toru do poruszania się dla wózka widłowego tak aby zapobiegając powstawaniu efektu „rakietujących” pojemników z aerozolami i ich niekontrolowanego rozprzestrzeniania się w czasie pożaru. Poniżej przedstawiamy zdjęcia wybranych realizacji dla klienta produkującego środki czystości oraz dla klienta handlującego częściami rolniczymi.

regały paletowe przemysł kosmetyczny

Postaw na wyposażenie magazynu od Nedcon Silesia

Nasi opiekunowie inwestycji doskonale rozumieją potrzeby zarówno firm produkujących kosmetyki, jak i drogerii on-line – jesteśmy w stanie zaproponować optymalne rozwiązania magazynowe, które pomogą spełnić oczekiwania konsumentów. Nasza marka może również stworzyć projekt dla magazynów typu fulfillment, pośredniczących w przesyłaniu zamówień dla mniejszych firm, które nie posiadają swojego magazynu. Jesteś ciekaw, jak możemy Ci pomóc? Skontaktuj się z naszymi specjalistami i zainwestuj w magazyn przyszłości.