Technologie cyfrowe, uznawane niegdyś wyłącznie za egzotyczne ciekawostki stają się coraz bardziej powszechne. Wraz z ich wzrostem dostępności i towarzyszącym jej spadkiem cen, zaczęły być one wykorzystywane w codziennej pracy, rewolucjonizując wiele aspektów działalności gospodarczej i wprowadzając znaczące zmiany w sposobach, w jaki firmy prowadzą swoje operacje. Nowoczesne technologie, takie jak zastosowanie wirtualnej rzeczywistości (ang. VR, virtual reality) oraz rozszerzonej rzeczywistości (ang. AR, augumented) zyskują na popularności również w dziedzinie logistyki i zarządzania magazynem, oferując innowacyjne metody szkolenia pracowników. W jaki sposób zastosowanie VR w szkoleniach magazynowych otwiera nowe możliwości dla efektywniejszego i bezpieczniejszego przygotowania personelu? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym przedstawiamy kluczowe zalety, jakie niesie ze sobą ta technologia.

Technologia VR a AR – poznaj podstawowe różnice

Choć zarówno rozszerzona, jak i wirtualna rzeczywistość polega na integracji cyfrowych treści z rzeczywistością użytkownika, różnią się one podstawowymi aspektami i zastosowaniami.

VR jest technologią, która tworzy całkowicie cyfrowe, „odcięte od rzeczywistości” środowisko. Użytkownik zanurza się w wirtualnym świecie za pomocą specjalnych gogli VR, co umożliwia interakcję z symulowanym środowiskiem w realistyczny sposób. Dzięki zaawansowanym czujnikom ruchu i kontrolerom, VR pozwala na pełne przeniesienie fizycznych akcji użytkownika do wirtualnej przestrzeni. Standardowy zestaw VR składa się z gogli z wbudowanymi ekranami i sensorami, kontrolerów ręcznych oraz zewnętrznych czujników, które śledzą ruchy głowy i ciała.

AR „rozszerza” nasz rzeczywisty świat, nakładając na niego cyfrowe obiekty w postaci grafik czy informacji tekstowych. AR nie wymaga tymczasowej izolacji od rzeczywistości, dzięki czemu jest bardziej przystępna i może być stosowana na przykład w smartfonach czy tabletach. W wielu przypadkach inwestycja w dodatkowy sprzęt nie jest konieczna – na rynku dostępne są jednak bardziej zaawansowane urządzenia, takie jak Microsoft HoloLens, które są wyposażone w specjalne okulary z przezroczystymi wyświetlaczami, pozwalające na wyświetlanie obrazów trójwymiarowych bezpośrednio w polu widzenia użytkownika.

Obie technologie mogą oferować znaczące korzyści w procesie szkolenia magazynowego. Dzięki możliwości pełnej kontroli generowanego obrazu, VR jest idealna do kompleksowego treningu w bezpiecznym, kontrolowanym środowisku. AR może być z kolei wykorzystywana do bezpośredniego wspierania pracowników na miejscu pracy, dostarczając im informacje bądź instrukcje w czasie rzeczywistym bez odwracania uwagi od wykonywanych zadań.

Jakie są kluczowe korzyści z zastosowania AR i VR w szkoleniach magazynowych?

Zalety, płynące z zastosowania VR w szkoleniach dla magazynierów, dotyczą wielu obszarów. Przede wszystkim, VR znacząco przyspiesza proces szkolenia, umożliwiając pracownikom naukę w pełni nadzorowanym i niegrożącym wypadkiem środowisku. Symulacje VR mogą naśladować rzeczywiste warunki pracy, które są często trudne lub niebezpieczne do odtworzenia w tradycyjnych warunkach szkoleniowych. Właściwość ta sprawia, że pracownicy mogą nabywać niezbędne umiejętności bez ryzyka wypadku lub uszkodzenia sprzętu.

Warto również, podkreślić, że interaktywne szkolenie z wykorzystaniem środowisk VR i AR ma  wpływ na prędkość przyswajania wiedzy – pracownicy uczą się przez praktykę, co jest bardziej efektywne niż pasywne metody nauki, takie jak doszkolenie w formie wykładów czy oglądania instrukcje wideo. VR pozwala również na personalizację szkolenia, dostosowując poziom trudności i scenariusze do indywidualnych potrzeb każdego pracownika.

VR w procesach szkoleniowych – zastosowanie praktyczne

Zastosowanie wirtualnej rzeczywistości w szkoleniach magazynowych przynosi znaczące korzyści zarówno dla pracowników, jak i osób zarządzających pracą magazynów. Wśród praktycznych zastosowań VR w kontekście szkolenia obsługi magazynu, warto wymienić m.in.:

Szkolenia w obsłudze maszyn i urządzeń

VR umożliwia symulację obsługi różnych maszyn stosowanych w magazynach, takich jak wózki widłowe, przenośniki taśmowe czy systemy sortowania. Podczas szkoleń dla magazynierów, użytkownicy mogą nauczyć się operowania tymi urządzeniami w bezpiecznych warunkach, nie narażając się na ryzyko wypadków i uszkodzeń sprzętu.

Możliwości opracowywania poszczególnych scenariuszy są niemal nieograniczone. Symulacje pozwalają m.in. na praktyczne ćwiczenia w różnych scenariuszach pracy, w tym w sytuacjach awaryjnych, co przygotowuje pracowników na nieoczekiwane zdarzenia.

Treningi procedur bezpieczeństwa

Nowoczesne szkolenia magazynowe z wykorzystaniem VR umożliwiają pracownikom nauczenia się właściwych reakcji na sytuacje kryzysowe, takie jak pożar magazynu czy wycieki niebezpiecznych substancji. Zastosowanie wirtualnej rzeczywistości umożliwia nieograniczone powtarzanie poszczególnych scenariuszy oraz testowanie różnych technik postępowania bez realnego ryzyka.

W ramach takiego szkolenia uczestnicy mogą doświadczyć ewakuacji z magazynu w kontrolowanych lecz wysoce realistycznych warunkach. Wiedza ta z pewnością może pomóc im poprawić ich zdolność do szybkiego i skutecznego działania na wypadek prawdziwego zagrożenia.

Optymalizacja procesów logistycznych i zarządzania magazynem

Szkolenie magazynowe z pomocą VR pozwala na wirtualne modelowanie i eksperymentowanie z różnymi układami magazynu, co umożliwia optymalizację procesów logistycznych i składowania. Pracownicy uczą się, jak efektywnie zarządzać przestrzenią i zasobami oraz mogą dostarczyć cennych informacji na temat dalszych zmian, mogących prowadzić do wzrostu wydajności.

Zastosowanie wirtualnej rzeczywistości może dotyczyć różnych parametrów, takich jak zmiany w rozmieszczeniu regałów, optymalizacja ścieżek transportowych czy wprowadzenie do magazynu ładunków o odmiennych gabarytach. Przeprowadzanie testów z użyciem VR pozwoli oszacować wpływ zmian na efektywność pracy.

Testy, wspierające płynne wdrożenie nowych technologii

Szkolenia VR mogą również obejmować wdrożenia w zakresie obsługi najnowszych technologii magazynowych, takich jak systemy automatycznego pobierania towarów czy zaawansowane oprogramowanie do zarządzania magazynem (WMS). Tego rodzaju szkolenia dla magazyniera stanowią cenne wsparcie w procesie przygotowania ich na pracy z nowoczesnymi rozwiązaniami, które są coraz częściej wdrażane w branży.

Poprzez zastosowanie wirtualnej rzeczywistości, uczestnicy szkoleń mogą m.in. nauczyć się, jak korzystać z automatycznych robotów do kompletacji zamówień, co zwiększa ich kompetencje w środowisku pracy, przyczyniając się tym samym do zwiększenia wydajności całego magazynu.

Powyższe przykłady zastosowania VR pokazują, w jaki sposób pracownicy magazynowi mogą nie stać się nie tylko bardziej wykwalifikowani, ale także przygotowani na efektywne i bezpieczne wykonywanie swoich codziennych obowiązków. VR przekształca tradycyjne szkolenie magazynowe, czyniąc je bardziej interaktywnym, efektywnym i bezpiecznym, prowadząc w prostej linii do ogólnej poprawy wydajności operacji magazynowych i logistycznych.

Nowoczesne technologie wymagają nowoczesnych magazynów

Technologia VR może stanowić jedno z przełomowych narzędzi w proces szkoleniu pracowników magazynowych, oferując liczne korzyści zarówno dla nich, jak i właścicieli firm. Inwestycje w nowoczesne rozwiązania magazynowe, oparte na zastosowanie VR, pozwalają firmom na utrzymanie wysokiej efektywności operacyjnej i konkurencyjności na rynku.

Nie zapominajmy jednak, że inwestycja w nowoczesne technologie VR powinna iść w parze z dostosowaniem infrastruktury magazynowej do wymagań współczesnego rynku. Nowoczesny magazyn, który wykorzystuje zaawansowane konstrukcje magazynowe, staje się bardziej efektywny, bezpieczny i elastyczny, co przekłada się na lepsze wyniki operacyjne i większą konkurencyjność firmy.

Zachęcamy do skorzystania z usług naszej firmy, specjalizuje się w projektowaniu i dostarczaniu nowoczesnego wyposażenia magazynowego. Nedcon Silesia oferuje niezawodne rozwiązania konstrukcyjne, które optymalizują przestrzeń i procesy magazynowe, zapewniając przy tym kompleksowe wsparcie w przystosowaniu do współpracy z nowoczesnymi technologiami. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy wspomóc rozwój Twojego magazynu i dostosować go do wymagań przyszłości.