Choć postępująca automatyzacja z każdym rokiem zyskuje na popularności, niektóre nowoczesne technologie magazynowe mierzą się zarówno z obiekcjami inwestorów, jak i problemami natury formalnej. Z jakimi wyzwaniami na temat aranżacji magazynu najczęściej spotykają się nasi projektanci? Zapraszamy do lektury.

Nowoczesne magazyny w świetle zabezpieczeń przeciwpożarowych

Jedną z najpopularniejszych przeszkód, spowalniających wyposażanie obiektów w nowoczesne technologie magazynowe, jest niewystarczająca klarowność norm w zakresie projektowania zabezpieczeń przeciwpożarowych w magazynach typu pick-tower (oparty o regały wielopoziomowe) oraz na podestach wielopoziomowych.

W przypadku większości magazynów, zaimplementowana instalacja tryskaczowa jest projektowana w zgodzie z wymaganym standardem NFPA (Krajowego Związku Ochrony Przeciwpożarowej). Warto nadmienić jednak, że obowiązujące przepisy są w wielu obszarach bardzo nieprecyzyjne, nie uwzględniając również wielu zyskujących na popularności nowoczesnych technologii w magazynie. Poszczególne zapisy z normy są przystosowywane do warunków w obiekcie – interpretacja przepisów jest w dużej mierze zależna od człowieka, którego zadaniem jest zaprojektowanie instalacji i stworzenie opinii na temat obiektu.

Ubezpieczyciel kontra ubezpieczony, czyli spór o nieuzasadnione wymagania

Warto wspomnieć również o innym, coraz częściej spotykanym problemie, związanym z rozbieżnościami pomiędzy wymaganiami stawianymi przez ubezpieczyciela, a wymaganiami służb odpowiadającymi za odbiór obiektu.

Nasi opiekunowie inwestycji oraz projektanci coraz częściej otrzymują informacje na temat narzucania przez ubezpieczyciela dodatkowych norm w zakresie konstrukcji magazynowych, które nie są wymagane ani przez obowiązujące normy, ani przez przepisy na temat projektowania zabezpieczeń przeciwpożarowych, np. obecność półek siatkowych pod składowanie plastikowych pojemników.

Proces wytyczania dylatacji w posadzce pod zabudową regałową

W trakcie rozmów z naszymi inwestorami okazuje się, że niemal nikt spośród naszych konkurentów nie zwraca uwagi na przebieg dylatacji pod stosowanymi konstrukcjami regałowymi. Dlaczego kryterium to jest tak istotne? Należy mieć uwagę, że siły pomiędzy regałami a posadzką oddziałują w obydwie strony – obciążone regały oddziałują na posadzkę w magazynie, a ruchy pracującej posadzki mogą mieć wpływ na konstrukcję regałów magazynowych.

W sytuacji, w której dylatacja zostanie poprowadzona pomiędzy słupami zakotwionej w posadzce ramy regałowej, dochodzi do uniemożliwienia ruchów dylatacyjnych, co może prowadzić do pojawienia się pęknięć. Co więcej, mocne ruchy posadzki mogą powodować wykrzywianie się delikatnych słupów zimnogiętych konstrukcji regałowych – konieczne wtedy może okazać się przeprowadzenie inspekcji przez PRSES, który podejmie decyzję o dopuszczeniu regału do dalszego użytkowania bądź wyłączenia go z obiegu do czasu wykonania napraw.

Większa powierzchnia na jednym poziomie czy mniejsza na kilku poziomach?

Jedną z decyzji, jaką należy podjąć już na pierwszych etapach pracy nad projektem wyposażenia przestrzeni w nowoczesne technologie magazynowe, jest wybór jednego z dwóch rozwiązań – wyznaczenie większej powierzchni magazynowej w niskim budynku wyłącznie na poziomie posadzki lub zdecydowanie się na mniejszą powierzchnię, występującej jednak na kilku poziomach.

Klienci często wpadają w przerażenie, kiedy dowiadują się, ile warunków należy spełnić, aby móc zdecydować się na nowoczesne magazyny wielopoziomowe. Coraz więcej z nich zastanawia się, jak prezentują się koszty zabudowy wielopoziomowej w stosunku do wynajmu większej powierzchni magazynowej i składowania towaru tylko na poziomie posadzki. Należy mieć jednak na względzie, że regały jednopoziomowe, które są obsługiwane z poziomu posadzki, również podlegają pod szereg zapisów oraz norm związanych z projektem instalacji przeciwpożarowej, a dostosowanie konstrukcji do wymagań normowych może okazać się niezwykle kosztowne.

Które z powyższych rozwiązań jawi się jako bardziej opłacalne? Niestety, nie sposób udzielić na to pytanie jednolitej odpowiedzi – każdy z napotkanych przypadków należy analizować osobno, korzystając przy tym zarówno z własnego doświadczenia, jak i zgłoszonych przez klienta potrzeb.

Postaw na nowoczesne technologie w magazynie od Nedcon Silesia

Chcesz podnieść wydajność swojego magazynu? Szukasz doświadczonego partnera, który przeprowadzi Cię przez cały proces przebudowy przestrzeni składowania, korzystając przy tym wyłącznie ze sprawdzonych rozwiązań? Już dziś skontaktuj się z opiekunami inwestycji marki Nedcon Silesia, którzy na przestrzeni lat z sukcesem przeprowadzili ponad 1000 realizacji na terenie całej Polski. Dołącz do grona zadowolonych klientów firmy Nedcon, którzy razem z nami stworzyli nowoczesne magazyny na miarę XXI wieku.