Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które oferują używane regały magazynowe w bardzo atrakcyjnych cenach. Tania alternatywa dla nieprzekonanych klientów czy kosztowna pułapka, za którą ukrywa się mnóstwo dodatkowych kosztów? Prawda jak zwykle leży pośrodku – w poniższym artykule mam nadzieję uświadomić Państwu, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie takich regałów.

Używane regały magazynowe a niezbędna dokumentacja

Wiele spośród firm, które nie są producentami regałów, zajmując się wyłącznie skupem i dalszą odsprzedażą, oferuje „projekt CAD” do wszystkich zakupionych regałów. Jednakże, co nam po samym rysunku, skoro nie otrzymamy jednoznacznego potwierdzenia nośności regałów w postaci odpowiedniej tablicy informacyjnej? Warto pamiętać, że jej obecność jest wymagana normą PN-EN 15635:2010 Stalowe statyczne systemy składowania – zastosowanie i utrzymanie urządzeń do składowania oraz, co ważniejsze, Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, którego należy obowiązkowo przestrzegać.

Bardzo często spotykam się z ofertami typu „belka na 3000 kg”, ponieważ ktoś odczytał taką informację z tablicy. W pierwotnej konfiguracji, w jakiej zostały postawione dane regały, rzeczywiście można zeskładować tyle na poziomie belkowym. Wystarczy jednak nawet drobna zmiana wysokości czy ilości poziomów w sekcji, a belka lub rama nie wytrzymają już takiego obciążenia. Postaram się zobrazować tę sytuację na konkretnym przykładzie.

Regał magazynowy używany w praktyce

Do analizy porównawczej przyjąłem regał paletowy, składający się z 5 sekcji 3-paletowych oraz 4 poziomów belkowych. Wymiary regału przedstawione są na poniższym szkicu:

Rys.1. Układ poziomów belkowych w regale paletowym oraz diagonali w ramie

Poniżej widzimy wyniki obliczeń takiego regału.

Upright100%
Upright base36%
Beam95%
Connector100%
Diagonal33%
Bolt12%
Governing serviceability deflections & unity checks
Beam13.05 mm95%
Top C-A0.58 mm1%
Top D-A19.94 mm50%
Miscellaneous checks  
Slenderness81% 

Tab.1. Wyniki obliczeń pierwotnej konfiguracji regału.

U nowego klienta podniesiono pierwszy poziom belkowy o 200mm, co umożliwi składowanie na posadzce wyższych palet.

Rys.2. Układ poziomów belkowych po zmianie

Poniżej można zobaczyć wyniki obliczeń regału w przypadku podniesienia pierwszego poziomu belkowego:

Upright107%
Upright base40%
Beam95%
Connector100%
Diagonal33%
Bolt12%
Governing serviceability deflections & unity checks
Beam13.05 mm95%
Top C-A0.58 mm1%
Top D-A20.19 mm50%
Miscellaneous checks  
Slenderness81% 

 Tab.2. Wyniki obliczeń regału z podniesionym pierwszym poziomem belkowym

Jak wynika z powyższej tabeli, podniesienie pierwszego poziomu belkowego spowodowało dużo większe wytężenie ramy regału. Proszę pamiętać, że regałów nie można traktować w kategorii niezwiązanych ze sobą belek oraz słupów, lecz zawsze trzeba je analizować jako cały układ połączonych ze sobą komponentów.

Dodatkowym zmiennym czynnikiem są też normy do projektowania regałów. Wymagania, stawiane względem bezpieczeństwa regałów, co jakiś czas idą w górę, a każda nowa konfiguracja regałów powinna być obliczona wg obowiązującej normy. Powyższe obliczenia zostały wykonane w oparciu o normę PN-EN 15512:2009, natomiast w maju tego roku zostanie opublikowana rewizja tej normy (PN-EN 15512:2020), która będzie o wiele bardziej restrykcyjna. Poniżej można zobaczyć obliczenia tego samego regału wykonane w oparciu o nową normę.

Upright110%
Upright base36%
Beam96%
Connector126%
Diagonal37%
Bolt13%
Governing serviceability deflections & unity checks
Beam13.05 mm95%
Top C-A0.58 mm1%
Top D-A19.94 mm50%
Miscellaneous checks  
Slenderness81% 

Tab.3. Wyniki obliczeń pierwotnej konfiguracji regałów wg nowej rewizji normy

Wg planowanej rewizji normy powyższy regał nie spełnia wymagań bezpieczeństwa stawianych przez nowe zapisy.

Choć w przytoczonym przykładzie opisywałem regały paletowe używane, takie same zasady dotyczą pozostałych typów regałów (półkowe, rolkowe, itp.). Nie można dokonywać samodzielnej przebudowy bez odpowiedniego potwierdzenia. Proszę pamiętać też o tym, że zmiana ilości stawianych sekcji regałów czy montaż z mniejszą dokładnością niż pierwotnie zakładano, również uznaje się za istotną zmianę konfiguracji.

Jak postępować w przypadku braku dokumentacji?

Wiemy już, że regały magazynowe używane wymagają tablicy informacyjnej z dopuszczalnym obciążeniem i skróconej instrukcji obsługi. Jeśli ktoś zdecyduje się nabyć używane regały magazynowe od pierwszego właściciela i chce je zamontować w takiej samej konfiguracji, to sprawa jest dość prosta, ponieważ tablica powinna być już na regałach. Co powinniśmy zrobić, jeśli chcemy zmienić konfigurację lub nabyliśmy regały magazynowe używane u pośrednika, który nie zna ich pochodzenia? Poniżej odpowiem na te pytania.

1.     Kontakt z producentem

Jeśli chcemy zmienić konfigurację w regałach kupionych od pierwszego właściciela, to właściwą drogą jest zgłoszenie się do producenta tych regałów, który potwierdzi możliwości zmiany. Producenci tacy jak Nedcon pobierają dodatkową opłatę za sprawdzenie obliczeń statycznych, zaktualizowanie dokumentacji oraz wydanie nowych tablic informacyjnych.

2.     Rozpoznanie producenta, przeprowadzenie inwentaryzacji

Jeśli regały magazynowe kupiliśmy od pośrednika, który nie zna ich pochodzenia, pierwszym krokiem powinno być rozpoznanie producenta. Każdy producent ma chociażby swoją charakterystyczną perforację na słupach bądź wytłoczoną nazwę na konektorach belek – dość szybko ustalimy, która firma wyprodukowała dane regały używane magazynowe. Następnie należy zlecić producentowi regałów inwentaryzację w celu zapoznania się ze stanem komponentów, pomierzenia profili oraz sprawdzenia wykratowania ramy.

Posiadając te informacje, projektanci są w stanie obliczyć nośność regałów zbudowanych z używanych komponentów. Inwentaryzacja jest bardzo kosztowna, ponieważ na miejsce wysyłany jest inspektor, który może potrzebować nawet kilku dni na sprawdzenie wszystkich komponentów. Łączny koszt inwentaryzacji, której muszą podlegać regały magazynowe używane, może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych lub więcej.

Jest też jeden parametr, którego nie sprawdzi nawet inspektor – wytrzymałość stali, która została użyta do produkcji danego komponentu. Nie znając pochodzenia regałów projektanci zawsze będą zakładali mniej korzystną sytuację, czyli stal o mniejszej wytrzymałości.

Używane regały magazynowe bezpośrednio od producenta

Wiodący producenci regałów, tacy jak Nedcon Silesia, również mają w swojej ofercie regały magazynowe używane, odkupione od swoich klientów. Poprawnie obsługiwane używane regały magazynowe firmy Nedcon potrafią służyć w magazynach przez wiele kolejnych lat, dzięki czemu klienci chętnie poszukują naszych używanych komponentów. Zdarzały mi się sytuacje, gdy projektowałem przebudowy regałów, które miały 20 lat i nadal były w bardzo dobrym stanie.

To kolejny argument, dla którego warto postawić na regały metalowe używane od firmy Nedcon. Niezależnie od tego, ile lat mają poszczególne regały używane, w przypadku rozbudowy bez trudu dopasujemy do nich nowe komponenty, gdyż najważniejsze podzespoły są cały czas w produkcji.

regaly uzywane paletowe

Fot.1. Używane regały paletowe firmy Nedcon

Zakup używanych regałów bezpośrednio od producenta ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. Producent zawsze wyda pełną dokumentację wraz z tablicami informacyjnymi oraz udzieli pełnej gwarancji na zakupione używane regały magazynowe. Nie musimy się martwić dodatkowymi kosztami, ponieważ wszystko otrzymujemy zazwyczaj w cenie regałów.

Fot.2. Nadbudowa używanych regałów półkowych firmy Nedcon

Gdzie kupić używane regały magazynowe? – podsumowanie

Jak Państwo widzicie, regały magazynowe używane mogą okazać się dobrą inwestycją – ale pod pewnymi warunkami. Musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na dokumentację. Tylko producent regałów może wydać poprawną tablicę, ponieważ posiada odpowiednie oprogramowanie, zawierające bazę profili do sprawdzenia wytrzymałości komponentów.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem wydaje się zatem zakup używanych regałów bezpośrednio od producenta, ponieważ otrzymujemy pełną dokumentację, poprawną tablicę i gwarancję. Używane regały magazynowe od producenta stanowią gwarancję bezpieczeństwa i atrakcyjnej ceny.

Regały metalowe używane mogą wygenerować dodatkowe koszty

Regały magazynowe używane, zakupione od pośrednika, mogą okazać się kosztowną pułapką. Tylko producent jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwo swoich regałów – oczywiście, nikt nie jest w stanie zakazać takich transakcji, lecz prędzej czy później należy przeprowadzić inwentaryzację komponentów i ponieść dodatkowe opłaty.

Proszę pamiętać również o dość istotnym fakcie – to dostawca regałów, a nie producent, ponosi pełną odpowiedzialność za spełnienie normatywnych warunków zgodnie z Załącznikiem B do normy PN-EN 15629. Jeżeli zdarzy się jakikolwiek wypadek, to od pośrednika oferującego regały będzie się wymagało przedstawienia dowodów na bezpieczeństwo zastosowanych regałów, takich jak dokumentacja techniczna czy tabliczki informacyjne.

Mam nadzieję, że wyjaśniłem w wystarczającym stopniu, na które kryteria należy zwrócić szczególną uwagę, kupując używane regały magazynowe. W przypadku dodatkowych pytań zapraszam do bezpośredniego kontaktu ze mną lub na ogólny mail biuro@nedcon.pl.

mgr inż. Maciej Sokółka

Projektant w Nedcon Silesia od 2014r.

Wyróżniony absolwent wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej.

Autor projektów magazynów dla firm Nestle, Kramp, GKN, H&M, MIG Group i wielu innych.