Postępująca cyfryzacja i nowe technologie nie ominęły branży magazynowej. Duże centra logistyczne coraz chętniej decydują się na systemy półautomatyczne oraz w pełni zautomatyzowane, które pomagają zaoszczędzić czas i pieniądze. Czy inwestycja w nowoczesny magazyn jest obecnie niezbędna? Które magazyny nadal opierać się mogą o tradycyjne systemy składowania?

Czym są tradycyjne systemy składowania?

Magazyny, które nie korzystają z nowoczesnych urządzeń autonomicznych czy zaawansowanego oprogramowania typu WMS, najczęściej opierają się o tradycyjne systemy składowania. Oznacza to, że przyjęty sposób budowy oraz organizacja znajdujących się tam regałów są dostosowane do potrzeb pracowników. Brak automatyzacji nie oznacza oczywiście, że pracownicy wykonują wszystkie prace drogą manualną – do ich dyspozycji w dalszym ciągu pozostają m.in. podnośniki oraz wózki magazynowe.

Choć tradycyjne systemy składowania od wielu lat stanowiły fundament pracy w magazynach, obecnie są one sukcesywnie wypierane przez instalacje oparte o WMS, rozbudowane o niezależne systemy automatyczne czy stacje kompletacji bieżących zamówień.

Dlaczego tradycyjne systemy składowania tracą na popularności?

Dwoma fundamentami nowoczesnego systemu magazynowania jest automatyzacja i informatyzacja. Pierwszy z nich pozwala przyspieszyć ogół procesów wewnątrz magazynu, drugi pomaga gromadzić w czasie rzeczywistym szereg istotnych informacji na temat realizowanych procesów.

Korzyści płynące z modernizacji sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na przebudowę tradycyjnych magazynów na obiekty częściowo zautomatyzowane. Choć inwestycja ta może okazać się dość kosztowna, z pewnością przyniesie ona w dłuższej perspektywie znaczną oszczędność czasu i pieniędzy.

Tradycyjne systemy składowania nadal mogą być opłacalne

Warto podkreślić jednak, że nie wszystkie firmy muszą mierzyć się z kosztownym procesem automatyzacji. Klasyczne systemy magazynowania w dalszym ciągu bardzo dobrze sprawdzają się w obiektach o przeznaczeniu wewnętrznym i relatywnie niewielkiej wymianie jednostek.

Dobrym przykładem takich obiektów są magazyny firmowe w zakładach produkcyjnych. Przedsiębiorstwa, które nie działają w sektorze e-commerce i nie wysyłają paczek do wielu odbiorców zewnętrznych, nie muszą inwestować w zaawansowane narzędzia do monitorowania stanu magazynowego. Tradycyjne systemy składowania funkcjonują wówczas w oparciu o dobre praktyki inżynierskie i doświadczenie pracowników, którzy najlepiej znają specyfikę pracy w danym obiekcie.

Czy tradycyjne systemy składowania przestały spełniać Twoje oczekiwania?

Jeśli magazyn oparty o tradycyjne systemy składowania zaczął notować zauważalne przestoje i spadek wydajności, być może nadszedł czas na odkładaną w czasie modernizację. Nie wiesz od czego zacząć automatyzację magazynu? Skontaktuj się z naszymi opiekunami inwestycji – wspólnie ustalimy najważniejsze potrzeby Twojego obiektu i omówimy możliwe rozwiązania napotkanych problemów. Dołącz do ponad 1000 zadowolonych klientów Nedcon Silesia i odmień magazyn swojej firmy.

Tradycyjne systemy składowania kontra nowoczesne odpowiedniki

Porównując tradycyjne systemy składowania z nowoczesnymi rozwiązaniami, warto zauważyć, że obie technologie mają swoje zalety i własne miejsce w dzisiejszej logistyce magazynowej. Tradycyjne systemy składowania opierają się głównie na manualnym zarządzaniu towarem i prostych rozwiązaniach organizacyjnych, które przez lata były fundamentem efektywnego magazynowania.

Z drugiej strony, nowoczesne systemy składowania wprowadzają zaawansowaną automatyzację i technologie informatyczne, które zwiększają efektywność, dokładność i szybkość procesów magazynowych. Warto podkreślić jednak, że pomimo ewidentnych korzyści płynących z automatyzacji, wiele firm nadal opiera swoją działalność na tradycyjnych systemach składowania, ceniąc ich niezawodność, prostotę implementacji oraz niższe koszty początkowe. Wybór między tradycyjnymi a nowoczesnymi systemami często zależy od specyfiki działalności, skali operacji oraz dostępności kapitału na inwestycje w nowe technologie.