Systemy automatycznego i półautomatycznego załadunku TIR-ów.

Zagadnienie automatyzacji magazynu poruszaliśmy już na naszym blogu we wpisie Automatyka magazynowa – kiedy warto pomyśleć o automatyzacji. Kwestii tej warto poświęcić jednak nieco więcej uwagi.

Regały automatyczne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie pracują ludzie

Regały automatyczne, zbudowane w oparciu o konstrukcje miniload bądź innego typu regały, stosowane są najczęściej w magazynach, gdzie zakres pracy jest wysoce powtarzalny. Inwestycja ta jest opłaca się zwłaszcza w tych przestrzeniach magazynowych, w których specjaliści spędzają najwięcej roboczogodzin.

Systemy automatycznego i półautomatycznego załadunku TIR-ów.

Firma Nedcon Silesia posiada wieloletnią praktykę w projektowaniu i dostarczaniu wielu rodzaju regałów magazynowych, takich jak regały automatyczne oraz instalacje miniload. W celu zapewnienia naszym produktom maksymalnej wydajności od lat współpracujemy z naszymi Klientami, aby ustalić optymalną automatyzację dla poszczególnych branż.

Nasze doświadczenie poparte jest wieloma udanymi realizacjami. Przeprowadzając analizę projektów zawsze dzielimy magazyny na sześć fundamentalnych stref, które różnią się specyfiką prowadzonych w nich działań.

  1. Strefa rozładunku przychodzącego oraz załadunku wychodzącego towaru
  2. Strefa wjazdu towaru do magazynu, w której zaczyna się jego transport
  3. Strefa kontroli jakości oraz oznakowania towaru
  4. Strefa przemieszczania towaru, mające ułatwić jego pobieranie (tzw. picking)
  5. Strefa tworzenia mieszanych zestawów towaru
  6. Strefa składowania i pobierania towarów z i do regałów
Regał magazynowy – tzw. regał grawitacyjny, stosowany w celu przygotowania zestawów palet do wysyłki na ekspedycji oraz transport towarów przy użyciu automatycznych systemów przenośnikowych.

 

Regały automatyczne ułatwiają codzienną pracę

Przeprowadzone przez logistyków analizy jednoznacznie wskazują, że największych nakładów pracy w magazynie wymaga pobieranie i wkładanie towaru oraz jego transport pomiędzy poszczególnymi punktami trasy. To właśnie w tę strefę warto zainwestować w pierwszej kolejności.

Regały automatyczne z układnicami typu miniload

Regały automatyczne typu miniload

W przypadku towarów o niewielkich gabarytach, najbardziej optymalnym rozwiązaniem mogą okazać się regały automatyczne miniload. Ich zastosowanie eliminuje szereg niedogodności logistycznych, związanych z poszukiwaniem produktów na poszczególnych półkach i przygotowywaniem ich do dalszej wysyłki.

Regały automatyczne tego typu występują również w wersji multishuttle. O ile oba typy instalacji różnią się stosowaną konstrukcją, zarówno miniload, jak i multishuttle można dopasować do swoich oczekiwań dzięki zastosowaniu odpowiedniej liczby układnic lub wózków oraz dostosowaniu ich długości i wysokości.

Regały automatyczne pod pojemniki i kartony typu Beamtype.

Odciążenie pracowników to nie puste słowa

Regały automatyczne miniload odciążają również pracowników w bardziej dosłownym znaczeniu. Konstrukcje te z łatwością obsługują stosunkowo ciężkie pojemniki, które byłyby nie lada problemem dla magazynierów bez ciężkiego sprzętu. Stacje robocze GTM (ang. Goods To Man) w które wyposażone są magazynowe regały automatyczne, zostały skonstruowane z uwzględnieniem czynników ergonomicznych, dzięki czemu bez trudu można obsłużyć również pojemniki o większej masie.

Strefa przednia automatycznych regałów magazynowych, znajdujących się za stacjami GTM

Regały automatyczne a tworzenie mieszanych zestawów towaru

Jeśli przeprowadzili Państwo już podstawową automatyzację procesów transportu towaru magazynowego, warto rozważyć poczynienie kolejnych kroków. Regały automatyczne można wykorzystać zarówno do tworzenia jednorodnych opakowań zbiorczych, jak i opakowań mieszanych, co eliminuje zbędne prace samodzielnego poboru produktów z półek lub palet na magazynie.

Moduł miksów (Order Release Module) oraz dynamiczny system ustawienia kolejności (Dynamic Sequencer).

Wyposażanie magazynów w regały automatyczne to tylko jedna z licznych usług w ofercie Nedcon Silesia. Chętnie odpowiemy na wszystkie Państwa pytania i doradzimy najbardziej optymalne rozwiązania. Gorąco zachęcamy do wysyłania zapytań ofertowych.