Projektowanie magazynów – warianty pracy

Znalezienie odpowiedzi na powyższe pytania pomoże nam określić, który wariant pracy magazynu będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Może to być:

  1. niska prędkość pracy i składowanie małych ilości materiału
  2. niska prędkość pracy i składowanie dużych ilości materiału
  3. duża prędkość pracy i składowanie małych ilości materiału
  4. duża prędkość pracy i składowanie dużych ilości materiału

Projektowanie magazynów – wyposażenie do każdego wariantu

Stworzenie magazynu dla wariantu 1 nie będzie wymagać zbyt dużych nakładów finansowych. Proste operacje, takie jak przyjęcie czy wydanie towaru, wykonywane są w nim przez wózki widłowe czołowe lub typu Reach Truck (opisane w artykule Regały wysokiego składowania, czyli jak zaaranżować przestrzeń magazynową), a towary są składowane na regałach paletowych. Przy takim typie składowania i pracy na magazynie nie jest potrzebna wysoka hala, dzięki czemu koszty całej inwestycji wydatnie zmniejszają się.

Magazyn w wariancie 3 można oprzeć na rozwiązaniach wariantu 1, natomiast należałoby wprowadzić do obsługi wsparcie w postaci systemów informatycznych (np. WMS) oraz stworzyć sprawnie działającą strefę kompletacji.

DSC_9862.jpg
Fot.1. Regały paletowe firmy Nedcon

Przy magazynie w wariancie 2 warto rozważyć inwestycję w wózek systemowy bądź układnicę paletową. Pozwoli to na składowanie większej ilości jednostek towaru na mniejszej powierzchni. Przy takiej inwestycji należy zaprojektować wyższą halę, jednak sumarycznie cała inwestycja zwraca się w dość krótkim czasie i daje możliwość przyszłej rozbudowy.

20160304_112333.jpg
Fot.2. Układnica paletowa w regałach firmy Nedcon
20150618_140933.jpg
Fot.3. Regały paletowe firmy Nedcon pod wózek systemowy

Jeżeli wszystkie parametry prowadzą nas do wariantu 4, – oznacza to, że planujemy stworzenie dużego i sprawnie działającego centrum logistycznego. W tym przypadku rozsądnie jest zatrudnić na wczesnym etapie integratora, który pomoże w opisaniu wszystkich procesów odbywających się na magazynie oraz stworzy system informatyczny sterujący pracą. W takich centrach łączy się kilka systemów składowania materiału (np. systemem przenośników), a sam magazyn dzieli na strefy różnych działań (kompletacja, wydanie, przyjęcie, kontrola jakości). Oczywiście aby zmieścić wszystkie te strefy potrzebny jest odpowiednio duży obiekt.

DSC_0793.JPG
Fot.4. Regały przepływowe na puste opakowania i regały paletowe firmy Nedcon (w tle) połączone systemem przenośników
DSC_0776.JPG
Fot.5. Sorter w strefie kompletacji, regały na puste opakowania firmy Nedcon (w tle)

Projektowanie magazynów – bezpieczeństwo

W każdym obiekcie należy zastosować odpowiednią ochronę przeciwpożarową, zależną od przechowywanego materiału i systemu składowania. Ochrona przeciwpożarowa magazynów oraz ich wyposażenia jest projektowana według trzech najbardziej popularnych norm: NFPA13, FM Global, oraz VdS. Warto pamiętać, że bez odpowiedniej ochrony przeciwpożarowej narażamy pracowników na bezpośrednie niebezpieczeństwo, a także możemy nie otrzymać ubezpieczenia inwestycji.

Najczęściej wybieranym wariantem jest projektowanie wg normy NFPA. Należy jednak pamiętać o tym, że ta norma nie przewiduje wszystkich sytuacji, jakie występują na magazynach. Co za tym, idzie specjaliści z dziedziny ppoż. zawsze będą sprowadzali nasze wyposażenie do zapisów dostępnych ww. normie.

Firma Nedcon Silesia dostosowuje wszystkie swoje systemy do wymagań powyższych norm, wychodząc poza standardową ofertę regałów. Poniżej znajduje się kilka zdjęć realizacji systemów regałowych, dostosowanych do norm projektowania ochrony przeciwpożarowej.

DSC_0233.JPG
Fot.6. Regały typu Miniload firmy Nedcon z instalacją tryskaczową zgodną z normą NFPA13
20140521_105811.jpg
Fot.7. Blachy dymowe na poziomach regałów paletowych firmy Nedcon
IMG_7035.JPG
Fot.8. Regały paletowe firmy Nedcon z powiększonymi dystansami między paletami (wg NFPA).

Pozostając w temacie ochrony przeciwpożarowej – jeżeli planujemy w naszym magazynie składowanie materiałów łatwopalnych lub wybuchających, należy wyodrębnić w nim strefę ADR. Będzie ona zabezpieczona przed niekontrolowanym rozprzestrzenieniem się potencjalnego pożaru. Poniżej znajdują się zdjęcia z realizacji firmy Nedcon Silesia systemów regałowych w strefach ADR.

20170818_143620.jpg
Fot.9. Regały firmy Nedcon z wygrodzeniami tworzącymi strefę ADR.
IMG_3834.JPG
Fot.10. Brama wjazdowa do strefy ADR w regałach paletowych firmy Nedcon

Mam nadzieję, że choć w części przybliżyłem Państwu złożone zagadnienie, jakim jest projektowanie magazynu. Należy pamiętać, że im więcej czasu poświęcimy na wczesnym etapie na zaprojektowanie naszego magazynu, tym mniej spotka nas niespodzianek na etapie realizacji. Po więcej szczegółów oraz fachową pomoc przy zaprojektowaniu magazynu zapraszam do kontaktu mailowego z firmą Nedcon (zadane przez Państwa zapytanie zostanie przydzielone do dedykowanego opiekuna inwestycji) lub bezpośrednio ze mną.

mgr inż. Maciej Sokółka

Projektant w firmie Nedcon Silesia od 2014r.

Wyróżniony absolwent wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej