Co znajdziesz w poniższym artykule?

Magazyn zautomatyzowany w świetle wewnętrznego audytu
Wyposażenie magazynu zautomatyzowanego – na jakie regały postawić?
Magazyn zautomatyzowany – niezbędny budżet i oczekiwany czas realizacji
Postaw na modernizację przestrzeni składowania

Inwestycja w magazyn zautomatyzowany to bez wątpienia jeden z najważniejszych obecnie trendów w branży logistycznej, który z pewnością zyska na sile w kolejnych latach. Jednakże, założenia przebudowy przestrzeni składowania powinny być starannie przemyślane. Prace projektowe muszą uwzględniać nie tylko bieżące potrzeby, lecz również przewidywać nadchodzące trendy. Jak upewnić się, że planowane działania przyniosą spodziewany rezultat?

Magazyn zautomatyzowany w świetle wewnętrznego audytu

Aby przyszły magazyn zautomatyzowany spełniał pokładane w nim oczekiwania, firma projektowa i właściciele obiektu powinni działać w ścisłej współpracy. Istotną rolę odgrywają przede wszystkim kompletne informacje na temat przebiegu procesu magazynowania oraz potencjalnych zmian na przestrzeni kolejnych lat.

Wśród najważniejszych czynników, które mają wpływ na proces automatyzacji, warto wymienić zwłaszcza:

  • ogół warunków panujących w magazynie (np. chłodnie, strefy o podwyższonej wilgotności),
  • charakterystykę produktu (gabaryty i masa, rodzaj opakowania, okres przydatności),
  • układ i wydajność magazynu (metoda zarządzania składowanymi jednostkami oraz estymacje na temat liczby procesów magazynowych),
  • sterowanie w magazynie (sposób kompletacji zamówień, wdrożone już systemy informatyczne oraz metody integracji danych).

Szczegółowa analiza powyższych czynników pozwala zgromadzić informacje niezbędne do kolejnego etapu prac – wyboru odpowiednich konstrukcji magazynowych, które będą dopasowane do charakterystyki gromadzonych jednostek oraz oczekiwanej wydajności.

Wyposażenie magazynu zautomatyzowanego – na jakie regały postawić?

Wyposażenie, jakie można zastosować w magazynie zautomatyzowanym, jest wynikiem starannie przeprowadzonego audytu. Nasza wieloletnia praktyka pokazuje, że w tego typu systemach najlepiej sprawdzają się:

  • obsługiwane układarką regały paletowe rzędowe oraz typu Shuttle,
  • regały Miniload w wariancie Open Face (pojemniki plastikowe) oraz Beam Type (kartony),
  • regały typu Multi-Shuttle,
  • regały grawitacyjne wraz z układarką.

Magazyn zautomatyzowany – niezbędny budżet i oczekiwany czas realizacji

Zalety magazynu w pełni zautomatyzowanego to przede wszystkim wyraźny wzrost wydajności obiektu. Warto pamiętać jednak, że proces przebudowy wymaga odpowiednich środków finansowych i czasu. Przeprowadzenie koniecznej analizy i wykonanie prac budowlanych mogą zająć od 6 do 24 miesięcy – warto upewnić się, że przedsiębiorstwo będzie w stanie zrealizować bieżące zobowiązania.

Zbudowanie zautomatyzowanej przestrzeni składowania wymaga również znaczących nakładów finansowych – zwłaszcza w porównaniu do kosztów regałów obsługiwanych manualnie. Decyzja ta z pewnością przełoży się jednak na znaczący wzrost wydajności, zapewniając tym samym większe zyski w przyszłości.

Postaw na modernizację przestrzeni składowania z Nedcon Silesia

Zastanawiasz się, w jaki sposób magazyn zautomatyzowany wpłynie na Twoje przedsiębiorstwo? Skontaktuj się z opiekunami inwestycji Nedcon Silesia – na przestrzeni lat przeprowadziliśmy ponad 1000 realizacji dla średnich i dużych firm, działających w wielu zróżnicowanych branżach na terenie całej Polski. Zapoznaj się z naszą ofertą i przekonaj się, jak wiele możesz zyskać na automatyzacji przestrzeni magazynowania.