Dlaczego warto inwestować w antresole robocze?

Błyskawiczny rozwój centrów dystrybucyjnych oraz zakładów produkcyjnych z biegiem czasu doprowadza do sytuacji, w której muszą one zmierzyć się z problemem kurczącej się powierzchni do pracy i składowania materiału. Widmo budowy nowego magazynu (i związana z nią zmiana lokalizacji) można skutecznie odsunąć w czasie, decydując się na antresole magazynowe. Rozwiązanie to idealnie wpasowuje się w przestrzeń magazynu w roli dodatkowej powierzchni do składowania, doskonale sprawdza się również jako zwiększone miejsce do kompletacji, a nawet jako strefa biurowa.

Wśród kluczowych zalet tego rozwiązania, z pewnością należy wymienić:

  • niskie koszty – instalacja antresoli roboczej to zauważalna oszczędność w stosunku do budowy nowego magazynu, zmiany lokalizacji czy postawienia antresol betonowych
  • krótki czas realizacji – nową powierzchnię magazynową można zyskać już w ciągu ośmiu tygodni, a sam montaż nie wymaga zmiany normalnego trybu pracy magazynu
  • wysoka elastyczność – antresole są rozwiązaniem modułowym, które można rozbudować, modyfikować, a w razie konieczności zdemontować i ponownie zainstalować w nowym miejscu.
Antresole robocze (znane także jako mezaniny lub podesty magazynowe) to samonośne konstrukcje jedno- lub wielopoziomowe. Instalacje te można dopasować do istniejącego zagospodarowania przestrzeni, zyskując dzięki nim co najmniej 50% dodatkowej powierzchni w magazynie.

Jakie kryteria powinny spełniać antresole robocze?

Podstawowym kryterium, określającym funkcjonalność podestu magazynowego, jest jego geometria. Planowanie siatki słupów stanowi wyzwanie przy każdym projekcie – podstawową czynnością jest określenie miejsc w rzucie hali, w których możliwe jest ich usytuowanie. Na tym etapie projektu kluczowym zadaniem Klienta jest poprawne wyspecyfikowanie obciążenia, jakie będzie przenosić konstrukcja oraz poszycie. Zadaniem specjalistów Nedcon Silesia jest nadzorowanie tego procesu z najwyższą czujnością i dociekliwością. Nie możemy pozwolić na pominięcie przy tym etapie jakiegokolwiek szczegółu, który miałby wpływ na bezpieczeństwo i funkcjonalność całego systemu.

Antresole robocze z pewnością sprawdzą się w magazynach branży e-commerce. Rosnąca w siłę sprzedaż internetowa, stawia przed magazynami coraz większe wymagania, wśród których najwyższym priorytetem cechuje się sprawna i wydajna komplementacja. Antresole w takich magazynach są najczęściej zaopatrzone w szeregi regałów półkowych, towarzyszą im także bramki paletowe, windy i przenośniki (temat ten został szerzej opisany przez Macieja Sokółkę).

W wykonanych przez nas realizacjach wdrożyliśmy wielopoziomowe antresole magazynowe dla liderów e-commerce z branży odzieżowych, dystrybutorów części samochodowych, książek oraz mebli. Projekty tego rodzaju są dla nas szczególnie interesujące i realizujemy je z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem.

Każdy projekt antresoli magazynowej jest unikalny i tworzony na wymiar. Niestety, do tej pory nie powstała jeszcze norma, która precyzyjnie określałaby szczególne wytyczne dla antresol roboczych. Odpowiednie dokumenty nie pojawiły się jeszcze ani w środowisku branżowym, ani w polskich bądź europejskich wytycznych. Należy więc podkreślić, że mezaniny z oczywistych względów powinny spełniać takie same wymagania, jakie stawia się względem stropów budynków. Klienci muszą być szczególnie świadomi w trakcie wyboru dostawcy. Tylko jeśli przeprowadzi on proces projektowy w sposób kompetentny i rzetelny, odda do użytkowania w pełni bezpieczną i funkcjonalną antresolę roboczą.

W przypadku, w którym antresole robocze okazały się niezbędnym elementem zarządzanej przestrzeni magazynowej, zachęcam do bezpośredniego kontaktu z naszymi opiekunami inwestycji. Wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy przeprowadzą Państwa przez cały proces projektowy, którego rezultatem będzie najwyższej jakości antresola, tworzona zgodnie z dobrą praktyką inżynierską i sprawdzonymi wytycznymi.

Mgr inż. Anna Iwanowicz

Manager Sprzedaży oraz Manager Działu Realizacji, w firmie Nedcon Silesia od 2006r.