Aby odpowiedzieć na zawarte w tytule pytanie, musimy poznać wiele zmiennych, które określą ostateczny kształt magazynu. Czy składowane produkty będą przechowywane w opakowaniach? Jeśli tak, to w jakich? Jakie są przeciętne wymiary i masa jednostek ładunkowych? To tylko niektóre z pytań, które zadajemy Klientom na początku naszej współpracy.

Projekty magazynów na drobne gabaryty są powiązane bezpośrednio z branżą Klienta. Aby przybliżyć Państwu stosowane założenia konstrukcyjne, zdecydowaliśmy się opisać rozwiązania dla czterech magazynów ze zróżnicowanych branż.

Magazyn na drobne gabaryty dla branży odzieżowej

Branża odzieżowa jest teraz jednym z wiodących sektorów w zakresie inwestycji w automatyzację i przepustowość swoich magazynów. Zainteresowanie zakupami przez internet wciąż rośnie, a odzieżowe centra handlowe muszą nieustannie podążać za tym trendem.

Regały miniload w magazynie odzieżowym

Fot.1. Regały Nedcon typu miniload w magazynie odzieżowym.

Budowany magazyn należy podzielić na odpowiednie strefy, dostosowane do realizacji procesów logistycznych, m.in. strefę przyjęcia towaru, kontroli jakości, sortowania, przygotowania wysyłki czy magazynowania zapasów.

Strefa kontroli jakości na antresoli firmy Nedcon

Fot.2. Strefa kontroli jakości na antresoli firmy Nedcon.

W strefach przygotowania wysyłki idealnie sprawdzają się nasze regały półkowe, które zapewniają swobodną konfigurację półek oraz mają wymiary dopasowane pod najczęściej stosowane opakowania na rynku. Towar na półkach może być też składowany luzem, a miejsca odkładcze są wówczas wydzielone separatorami.

Półki Nedcon charakteryzują się dużą wytrzymałością. Bez trudu przeniosą obciążenie zarówno ułożonych T-shirtów, jak i ciężkich butów. Regały są obsługiwane ręcznie, a towar do ich zaopatrzenia dostarcza przenośnik. Proces ten działa tak samo w drugą stronę – towar przeznaczony do wysyłki trafia do odpowiedniej strefy za pomocą przenośnika.

Regały półkowe Nedcon w magazynie odzieżowym

Fot.3. Regały półkowe Nedcon w magazynie odzieżowym

Do magazynowania zapasów najbardziej optymalnym rozwiązaniem są nasze regały typu miniload. Umożliwiają one składowanie ogromnej liczby jednostek drobno gabarytowych na niewielkiej powierzchni. Regały tego typu można zautomatyzować i powiązać z całym systemem przenośników lub obsługiwać ręcznie za pośrednictwem wózków typu Man-up.

wyposażenie magazynów e-commerce

Fot.4. Regały miniload firmy Nedcon obsługiwane wózkami typu Man-up

Magazyn na drobne gabaryty dla hurtowni motoryzacyjnej

Hurtownie motoryzacyjne charakteryzują się dużą różnorodnością przechowywanego asortymentu. Towary składowane w takich hurtowniach mają zazwyczaj drobne gabaryty, lecz także stosunkowo dużą wagę. W jednym regale mogą znaleźć się lekkie i drobne świece zapłonowe, jak i duże i ciężkie tarcze hamulcowe. Oczywiście w takim magazynie należy również zaplanować miejsce pod opony czy rury wydechowe, lecz w dzisiejszym artykule skupiamy się wyłącznie na drobnym gabarycie.

Regały firmy Nedcon w hurtowni motoryzacyjnej

Fot.5. Regały firmy Nedcon w hurtowni motoryzacyjnej

Hurtownia motoryzacyjna nie ma aż tylu stref pracy, co magazyn odzieżowy ze sklepem internetowym. Zazwyczaj dzieli się ona na strefę przyjęcia, magazyn oraz strefę wysyłki. Do strefy magazynowania oferujemy regały typu Wide span, ponieważ zapewniają dużą nośność poziomów i dowolność w ułożeniu towaru.

Półki siatkowe oraz separatory w regałach Nedcon dla drobnych gabarytów

Fot.6. Półki siatkowe oraz separatory w regałach Nedcon dla drobnych gabarytów

Każdy poziom można swobodnie rozdzielić separatorami, dostosowując go pod różne opakowania. Jest to system oparty na komponentach regałowych, przez co towary są układane na jednym z dwóch rodzajów wypełnień – płycie wiórowej lub siatce. Ze względu na ochronę przeciwpożarową magazynu, wybór pada przeważnie na niepalną siatkę.

Magazyn na drobne gabaryty dla branży automotive

Firmy z branży automotive stają przed innym wyzwaniem. Ich obiekty przemysłowe muszą zawierać trzy fundamentalne strefy: strefę produkcji, strefę magazynowania komponentów produkcyjnych oraz strefę magazynowania ukończonych produktów. O ile towary powstałe wskutek procesów produkcyjnych zaliczają się najczęściej do dużego gabarytu (m.in. silniki i fotele), wykorzystywane w ich tworzeniu komponenty reprezentują najczęściej drobny gabaryt.

W magazynach tego typu łatwo jest uzyskać dużą przepustowość i sprawną obsługę – wystarczy jedynie wdrożyć odpowiedni system informatyczny do zarządzania magazynem oraz zainwestować we właściwe regały.

Regały rolkowe w hali magazynowej

Fot.7. Regały rolkowe firmy Nedcon

Najczęściej używanymi konstrukcjami w tej branży są regały półkowe (te same, co w branży odzieżowej) oraz regały rolkowe na pojemniki. Rolki naszej firmy cechują się jedną z najwyższych wytrzymałości na rynku – osobiście widziałem zjeżdżające po nich palety, choć nie namawiam do stosowania takich rozwiązań.

Poszczególne spływy można oddzielić od siebie separatorem, przez co obsługa regału staje się bardziej intuicyjna. Regały tego typu mogą być obsługiwane zgodnie z zasadą FIFO (First in-First out) lub FILO (First in-Last out). W większości przypadków spotykany jest ten pierwszy wariant.

Regały na drobne gabaryty na produkcji

Tego typu regały zostały już opisane w osobnym artykule przez naszą koleżankę, Annę Iwanowicz. Przypomnę tylko, że jest to konstrukcja mobilna, oparta na opisanych wcześniej regałach półkowych lub rolkowych.

regały rolkowe, regały przepływowe

Fot.8. Regały na produkcję marki Nedcon

Podsumowując – aby zaprojektować sprawny magazyn dla drobnych gabarytów, potrzebny jest:

  • dobry system informatyczny do zarządzania magazynem,
  • pojemne i funkcjonalne regały,
  • dobry integrator, który zautomatyzuje i przyspieszy nasz magazyn.

Jak sami Państwo widzicie, każda z wymienionych branży charakteryzuje się innymi potrzebami, lecz każda z nich z pewnością zyska na wdrożeniu regałów firmy Nedcon. W celu uzyskania większej liczby szczegółów oraz pomocy w projektowaniu magazynu zachęcam do kontaktu mailowego z firmą Nedcon, w ramach którego przekażemy Państwa zapytanie do odpowiedniego specjalisty. Istnieje również możliwość kontaktu bezpośrednio ze mną. Chętnie odpowiem na wszystkie Państwa pytania.

mgr inż. Maciej Sokółka

Projektant w Nedcon Silesia od 2014r.

Wyróżniony absolwent wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej.

Autor projektów magazynów dla firm Nestle, Kramp, GKN, H&M, MIG Group i wielu innych.