Automatyzacja procesów logistycznych to dynamicznie rozwijający się obszar optymalizacji pracy magazynów, który z każdym rokiem budzi coraz większe zainteresowanie przedsiębiorstw z dziedziny produkcji, transportu czy handlu. Dowiedz się, jakie korzyści zapewnia zautomatyzowanie bieżących działań w magazynie i poznaj przykłady działań, które zrealizowaliśmy dla naszych klientów. Zapraszamy do lektury.

Czym jest automatyzacja procesów logistycznych?

Automatyzacja procesów logistycznych to działanie, mające na celu połączyć pracę ludzi, maszyn i wyposażenia magazynu oraz stosowanych w nim rozwiązań informatycznych w jeden proces o maksymalnej wydajności. Długofalowymi korzyściami płynącymi z automatyzacji jest przede wszystkim obniżenie ponoszonych kosztów i optymalizacja procesów odbywających się w magazynie.

Należy pamiętać, że automatyzacja procesów logistycznych to proces, który należy poprzedzić staranną analizą potrzeb oraz audytem, który uwypukli obszary, w których może dojść do modernizacji. Dzięki poświęconemu czasowi mamy gwarancję, że otrzymamy dedykowany system, który pozwoli zwiększyć wydajność oraz zredukować koszty funkcjonowania magazynu.

Kiedy należy zainwestować w automatyzację procesów logistycznych?

Możemy wskazać wiele przesłanek, które pokażą nam, że automatyzacja procesów logistycznych może przynieść szereg wymiernych korzyści. Warto podkreślić również, że sygnały na temat konieczności modernizacji procesów w obrębie mogą płynąć zarówno od samej firmy (inwestora), jak i jej klientów.

Wśród czynników, które mogą skłonić inwestora do wdrożenia automatyzacji, warto wymienić m.in.:

  • liczbę i zakres działań w magazynie, który zaczyna przekraczać dotychczasowe możliwości operacyjne,
  • coraz większe koszty logistyczne,
  • niedobór doświadczonej kadry pracowniczej,
  • zaistnienie sytuacji, w której dalsze przekładanie w czasie automatyzacji doprowadzi do nawarstwiającej się liczby błędów i zwiększonego ryzyka,
  • chęć zbudowania przewagi nad konkurencją poprzez obniżenie jednostkowych kosztów logistycznych, wpływając tym samym na całościową cenę danej usługi lub towaru.

Inwestycja w automatyzację procesów logistycznych może również wynikać z chęci realizacji potrzeb klientów, do których zaliczyć można m.in.:

  • wysoką jakość obsługi sprzedażowej oraz posprzedażowej (zwroty, serwis gwarancyjny, itp.),
  • terminową realizację złożonego zamówienia,
  • powtarzalność procesu magazynowego, czyli, utrzymanie stałej, wysokiej jakości obsługi niezależnie od np. panującej w danej branży sezonowości.

Automatyzacja procesów logistycznych dla Nedcon Silesia

Wielopłaszczyznowa automatyzacja procesów logistycznych to działanie, które wymaga od nas złożonej analizy i długofalowej strategii. Warto podkreślić jednak, że inwestycja ta może być przeprowadzona w obiektach magazynowych niemal każdej branży, niezależnie od gabarytów i charakteru składowanych jednostek. Poniżej prezentujemy trzy przykłady wykorzystanych przez nas rozwiązań konstrukcyjnych. Są to trzy systemy, o różnych pojemnościach i wielkościach pokazujące proces automatyzacji z różnej perspektywy.

Regały double deep dla firmy produkcyjnej

Działając jako podwykonawca firmy Logisystem, zaprojektowaliśmy i zamontowaliśmy system o pojemności 4000 miejsc paletowych. Regały o wysokości 21 m są obsługiwane przez układnicę, a jednostki układane w systemie double deep.

podesty i antresole w magazynie

Regały automatyczne dla producenta ceramiki

Regał automatyczny nie zawsze musi oznaczyć montaż bardzo wysokich konstrukcji. Jeśli hala posiada duże ograniczenia w zakresie maksymalnych rozmiarów instalacji, możemy zaprojektować regały automatyczne o wysokości 8 m, które wykonaliśmy dla jednego z producentów ceramiki.

Projekt realizowany z firmą MPL Techma wyróżnia się nietypową jednostką składowania o wymiarach 2400x1400x250 mm i wadze 400 kg. System o pojemności 480 jednostek jest obsługiwany przez jedną układnicę, a jednostki układane są na specjalnie zaprojektowanych poprzeczkach.

projekt jednostki składowania

Wózek wahadłowy i antresole dla dystrybutora części samochodowych

Innym przykładem automatyzacji magazynu może być rozwiązanie wdrożone dla producenta z branży motoryzacyjnej, gdzie za pomocą wózka wahadłowego następuje zasilanie antresoli.

Palety za pomocą przenośnika transportowego trafiają na poszczególne piętra antresoli, a stamtąd za pomocą tzw. ‘transfer cara’ są umieszczane na przenośnikach rolkowych. Stąd osoby pracujące na piętrach antresoli pobierają towar i rozwożą go do miejsc docelowych na poszczególnych regałach.

Firma MPL Techma, która była odpowiedzialna za urządzenia przenośnikowo-transportowe poza wózkiem wahadłowym, zainstalowała także tzw. infeedy i obrotnicę.

Infeedy to urządzenia podawcze, mogące unosić ładunki o masie do 1200 kg na wysokość 9-64 cm. Przód i tył maszyny są wyposażone w kurtyny jednowiązkowe, czyli przekaźniki bezpieczeństwa, pozwalające monitorować obszary niebezpieczne. Załadunek towarów odbywa się w trybie Push and Leave.

Automatyzacja procesów logistycznych z Nedcon Silesia jest prostsza niż myślisz

Szukasz doświadczonej marki, która wesprze Cię w złożonym procesie, jakim jest automatyzacja procesów logistycznych? Na przestrzeni wielu lat działalności na polskim rynku przeprowadziliśmy ponad 1000 owocnych realizacji dla największych przedsiębiorstw w całej Polsce, działających w zróżnicowanych branżach i sektorach. Już dziś skontaktuj się z naszymi opiekunami inwestycji i dowiedz się, jak możemy usprawnić procesy magazynowe w Twoim przedsiębiorstwie.