Ceramika Tubądzin to jeden z największych producentów płytek na polskim rynku. Firma ta działa od niemal 40 lat, stając się z czasem jednym z najbardziej innowacyjnych liderów tego sektora. W grudniu 2019 roku firma Tubądzin rozpoczęła inwestycję w budowę magazynu wysokiego składowania.

Liderem projektu została marka Logisystem – opracowała ona całościowe wytyczne, na podstawie których zaprojektowaliśmy optymalne rozwiązania dotyczące poszczególnych stref obiektu. Magazyn został ukończony w październiku 2020 roku. Z jakimi wyzwaniami przyszło nam się zmierzyć podczas prac? Co udało się nam osiągnąć?

Jakie były oczekiwania marki Tubądzin?

Każdego roku Ceramika Tubądzin produkuje ponad 15 milionów kwadratowych płytek o różnych gabarytach, w tym charakterystycznych, wielkoformatowych płytek gresowych o wymiarach 120 x 240 cm. Misją biorących udział w projekcie marek było stworzenie nowoczesnego magazynu wysokiego składowania wraz z odpowiednią strefą kompletacji, które pomogą przyspieszyć i zoptymalizować toczące się procesy logistyczne. Zadaniem naszej firmy była kompleksowa realizacja konstrukcji regałowych oraz podestu.

Regały paletowe

Jedną ze stworzonych przez Nedcon instalacji były regały paletowe do obsługi za pomocą układnic. Wzniesiona przez nas konstrukcja składała się z 15 poziomów, osiągających aż 23 metry wysokości. Regały te są w stanie pomieścić aż 8640 palet o masie 1200 kg każda. Maksymalna nośność konstrukcji osiąga imponującą wartość ponad 10 milionów kilogramów.

System pojemnikowy Miniload

W magazynie firmy Tubądzin składowane są nie tylko płytki ceramiczne – istotną częścią magazynowanych produktów są również elementy dekoracyjne, takie jak listwy czy mozaiki. Na terenie obiektu przewidziano również miejsce na obsługiwany układnicami system pojemnikowy Miniload. Konstrukcja ta liczy ponad 11 metrów wysokości i jest podzielona na 25 poziomów. Instalacja ta mieści łącznie 4400 miejsc na jednostki o drobnym gabarycie, których łączna masa może osiągnąć nawet 200 000 kilogramów.

Strefa kompletacji zamówień

Aby jak najszybciej dystrybuować składowane jednostki do wyznaczonych lokalizacji, magazyn musiał zostać wyposażony w strefę kompletacji i przenośniki, zdolne do obsługi palet o masie przekraczającej jedną tonę. Strefa ta została zbudowana na podeście technicznym o dwóch kondygnacjach i wyróżnia się dużą nośnością. Aby nie kolidować z innymi elementami wyposażenia magazynu, projekt uwzględniał również odpowiednio szeroki rozstaw słupów i brak stężeń pionowych.

Co udało się nam osiągnąć?

Połączone wysiłki Nedcon Silesia i Logisystem poskutkowały dwukrotnie większą wydajnością w realizacji zamówień. Każdego dnia zbudowany magazyn wysokiego składowania opuszcza nawet 200 ciężarówek, co przekłada się na 50 000 transportów rocznie. Sprawna organizacja procesów logistycznych pozwala dystrybuować produkty marki Tubądzin do ponad 1500 lokalizacji w Polsce i 70 krajach z całego świata.

Chciałbyś dołączyć do grona klientów Nedcon?

Ceramika Tubądzin to jeden z ponad 1000 firm, które zdecydowały się skorzystać z usług Nedcon Silesia. Na przestrzeni lat zaaranżowaliśmy i wyposażyliśmy magazyn dla dużych i średnich firm z całego kraju. Jesteś ciekaw, jakie rozwiązania możemy zaproponować dla Twojej branży? Skontaktuj się z naszymi opiekunami inwestycji.