Efektywne zagospodarowanie przestrzeni magazynowej to kluczowy element zarządzania operacjami logistycznymi. Nawet magazyny o ograniczonej powierzchni mogą być w pełni funkcjonalne, jeśli odpowiednio wykorzysta się dostępne rozwiązania technologiczne. Jednym z takich rozwiązań są suwnice pomostowe, które stanowią niezastąpione wsparcie zarówno w mniejszych, jak i większych obiektach. Jakie cechy wyróżniają te urządzenia oraz jakie korzyści przynoszą? Odpowiadamy na te pytania w dalszej części artykułu. 

Czym jest suwnica pomostowa?

Najważniejszym zadaniem suwnicy pomostowej jest pionowy oraz poziomy transport ładunków o większym gabarycie. Jest to zatem urządzenie z grupy dźwignic umożliwiające wykonywanie wiele wymagających zadań – np. prac montażowych, przeładunkowych i magazynowych.

Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów suwnic różniących się między sobą konstrukcją i przeznaczeniem.

Rodzaje suwnic pomostowych i ich wydajność

Jakie są najpopularniejsze rodzaje suwnic, które sprawdzą się w warunkach magazynowych? Poniżej znajdziesz opis suwnicy pomostowej natorowej oraz podwieszanej.

Suwnica pomostowa natorowa

Suwnica pomostowa natorowa to rodzaj dźwignicy, która porusza się po torach zamontowanych na podporach lub specjalnych belkach konstrukcyjnych nad obszarem pracy. Jest to jedna z najczęściej stosowanych suwnic w przemyśle, w tym w magazynach, gdzie efektywność i optymalizacja przestrzeni są kluczowe. Jakie są jej najważniejsze zalety?

  • Optymalizacja przestrzeni;
  • precyzyjne i szybkie przemieszczanie ładunków;
  • bezpieczeństwo;
  • wysoka nośność;
  • redukcja kosztów operacyjnych.

Suwnica pomostowa podwieszana

Suwnica pomostowa podwieszana to kolejny rodzaj urządzeń dźwigowych dedykowanych do użytku w magazynie. Charakteryzuje się tym, że jej pomost jest podwieszony do szyn lub torów montowanych na suficie, czy górnej konstrukcji hali. W przeciwieństwie do suwnic natorowych nie porusza się po torach umieszczonych na podporach na ziemi, ale jest zawieszona nad obszarem pracy. Co ją wyróżnia?

  • Brak ograniczeń przestrzennych na poziomie podłogi;
  • swoboda ruchu;
  • łatwiejsza integracja z istniejącymi strukturami;
  • oszczędność miejsca.

Suwnice pomostowe jednodźwigarowe vs dwudźwigarowe

KryteriumSuwnica pomostowa jednodźwigarowaSuwnica pomostowa dwudźwigarowa
KonstrukcjaPosiada jeden dźwigar (belka nośna)Posiada dwa równoległe dźwigary (belki nośne)
UdźwigZwykle mniejszy udźwig (do ok. 20 ton)Wyższy udźwig (może przekraczać 50 ton)
Masa własnaLżejsza konstrukcja, co ułatwia montaż i zmniejsza obciążenie konstrukcji haliCięższa, ale bardziej stabilna konstrukcja
Wysokość podnoszeniaMniejsza wysokość podnoszenia – wózek jezdny znajduje się pod dźwigaremWiększa wysokość podnoszenia – wózek jezdny porusza się między dźwigarami, co zwiększa efektywną przestrzeń roboczą
Koszty zakupu i montażuNiższe koszty zakupu i montażu, prostsza konstrukcjaWyższe koszty zakupu i montażu ze względu na bardziej złożoną konstrukcję
Koszty utrzymaniaNiższe koszty eksploatacji i konserwacjiWyższe koszty konserwacji, większa liczba elementów mechanicznych
ZastosowaniaPrzeznaczona do lżejszych prac, mniejszych magazynów i mniejszych ładunkówStosowana w wymagających pracach magazynowych i przemysłowych, do transportu dużych i ciężkich ładunków
Stabilność i trwałośćMniejsza stabilność w porównaniu z suwnicą dwudźwigarową, ale wystarczająca do mniejszych ładunkówBardzo stabilna konstrukcja, idealna do długotrwałej pracy z dużymi obciążeniami
Zalety– niższy koszt zakupu i utrzymania,
– lżejsza i bardziej mobilna,
– łatwiejsza w montażu i integracji
– wyższy udźwig i większa wysokość podnoszenia,
– bardzo duża stabilność,
– idealna do dużych i ciężkich ładunków
Wady– ograniczony udźwig i wysokość podnoszenia,
– mniejsza stabilność przy większych obciążeniach
– wyższy koszt zakupu i montażu,
– większa masa własna i większe obciążenie konstrukcji hali

Zastosowania suwnicy pomostowej w różnych magazynach

Suwnice pomostowe są powszechnie stosowane w wielu branżach przemysłowych oraz logistycznych. Doskonale sprawdzają się w przestrzeniach, gdzie często potrzebne jest przemieszczanie ciężkich ładunków na duże odległości. Jako Nedcon Silesia mamy doświadczenie w projektowaniu przestrzeni magazynowych z wykorzystaniem przydatnych urządzeń, takich jak suwnice, w branżach, w których wsparcie tego typu maszyn jest nieocenione. Przykłady takich branż to:

Dobór odpowiedniej suwnicy w zależności od rodzaju magazynu i ładunku

W zależności od potrzeb i oczekiwań konkretnego magazynu warto zainwestować w taki rodzaj suwnicy, który będzie je spełniał w jak największym stopniu. Jakie czynniki musisz wziąć pod uwagę, podczas wyboru suwnicy?

  • Udźwig suwnicy;
  • wysokość podnoszenia ładunków;
  • długość i szerokość toru jazdy;
  • rodzaj konstrukcji suwnicy;
  • rodzaje sterowania;
  • przestrzeń magazynową i ograniczenia infrastrukturalne.

Korzyści z zastosowania suwnic pomostowych w magazynie

Suwnice w magazynie to przede wszystkim nieoceniona wygoda w transporcie ciężkich ładunków, w przypadku których standardowe manewrowanie nie wchodzi w grę. Dzięki wszechstronności urządzeń tego typu z powodzeniem można je zamontować w przestrzeni magazynowej niemalże w każdej branży. W dłuższej perspektywie inwestycja w dobrze dobraną suwnicę pomostową to nie tylko większa efektywność gospodarki magazynowej, ale również oszczędność kosztów operacyjnych. Jakie są inne, istotne zalety suwnic pomostowych w magazynie?

  • Efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej (w pionie);
  • transport ciężkich ładunków bez potrzeby używania wózków widłowych;
  • precyzyjne przemieszczanie ładunków;
  • zwiększenie bezpieczeństwa pracy;
  • redukcja ryzyka uszkodzeń ładunków.

Projekty przestrzeni magazynowej z Nedcon Silesia – kompleksowe rozwiązania dla Twojego magazynu

Chcesz w pełni zagospodarować przestrzeń Twojego magazynu? Zależy Ci na tym, aby każde, nawet najmniejsze pomieszczenie było funkcjonalne i praktyczne? Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Nedcon Silesia! Oferujemy profesjonalne doradztwo w zakresie projektowania przestrzeni magazynowych.