Rodzaje regałów w magazynie to bez wątpienia jeden z najczęściej poruszanych zagadnień na naszym blogu. W publikowanych artykułach niejednokrotnie opisywaliśmy różnice pomiędzy poszczególnymi typami konstrukcji magazynowych. Przybliżaliśmy również metody na wydajną organizację magazynu dla wielu różnych branż, wykorzystując przy tym instalacje Nedcon Silesia. W dzisiejszym wpisie zestawiamy najczęściej stosowane rodzaje regałów magazynowych, które pomagają zmaksymalizować wydajność przestrzeni składowania.

Rodzaje regałów magazynowych: regały półkowe

Charakterystyka. Regały półkowe to najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny rodzaj regałów, stosowany z powodzeniem zarówno w magazynach, jak i na zapleczach punktów handlowo-usługowych. Większość regałów półkowych wysokiej jakości zapewnia precyzyjną kontrolę nad wysokością półek, co przekłada się na wyeliminowanie niezagospodarowanej przestrzeni.

Składowane jednostki. Na regałach półkowych składować można niemal wszystkie jednostki, których nośnikiem transportowym nie są palety. Regały tego typu mogą przechowywać wszelkiego rodzaju kartony, skrzynie i produkty o średnim gabarycie (np. telewizory).

Branże. Instalacje tego typu z powodzeniem wykorzystuje się we wszystkich sektorach produkcji, handlu i usług, operujących na jednostkach lub komponentach o małych oraz średnich rozmiarach.

Zdjęcie 1. Regały półkowe Nedcon

Rodzaje regałów w magazynie: regały paletowe

Charakterystyka. Regały paletowe są nieodzownym elementem wyposażenia większości magazynów, hurtowni, centrów logistycznych czy hubów. Pozwalają one na wydajne i sprawne zarządzanie każdym typem ładunków, którego nośnikiem są standardowe europalety.

Składowane jednostki. Konstrukcje te przechowują palety, na których gromadzić można m.in. produkty spożywcze, artykuły budowlane oraz inne towary, przewożone w ilościach hurtowych.

Branże. Regały paletowe stosuje się m.in. w przedsiębiorstwach, trudniących się logistyką i transportem. Ułatwiają składowanie jednostek na paletach, usprawniając proces kompletacji i wysyłki do końcowego odbiorcy (np. sklepów stacjonarnych).

Zdjęcie 2. Regały paletowe Nedcon

Regały magazynowe – rodzaje: antresole i podesty magazynowe

Charakterystyka. Choć antresole i podesty nie są konstrukcjami przeznaczonymi do gromadzenia jednostek, umożliwiają one rozbudowę przestrzeni składowania pod wszystkie niezbędne rodzaje regałów magazynowych.

Składowane jednostki. Antresole oraz podesty magazynowe doskonale współpracują z każdym typem regałów magazynowych – ich montaż może zwiększyć liczbę gromadzonych w obiekcie jednostek nawet o kilkaset procent.

Branże. Wydzielenie dodatkowych poziomów składowania przyniesie wymierne korzyści przedsiębiorstwom z każdej branży. Najważniejszym warunkiem, umożliwiającym montaż antresoli, jest odpowiednia wysokość hali magazynowej.

Zdjęcie 3. Antresole/podesty magazynowe Nedcon

Rodzaje regałów w magazynie: regały automatyczne

Charakterystyka. Regały automatyczne są zintegrowane z oprogramowaniem WMS, którego zadaniem jest m.in. zarządzaniem pracą układnic oraz monitorowanie bieżącego stanu magazynowego. Maszyna przyspiesza proces składowania i pobierania jednostek, ogranicza ryzyko błędu ludzkiego i eliminuje część zagrożeń dla personelu.

Składowane jednostki. Konstrukcje automatyczne pomagają usystematyzować proces gromadzenia m.in. jednostek paletowych – możliwość zastąpienia wózków widłowych maszyną pozwala wygenerować długofalowe oszczędności i zwiększyć wydajność magazynu.

Branże. Na wprowadzeniu regałów automatycznych zyskają m.in. firmy z sektora e-commerce, w których prędkość realizacji zamówienia odgrywa kluczowe znaczenie. Możliwości systemów WMS pomogą wyeliminować potencjalne opóźnienia i przyspieszą wysyłkę towarów.

Zdjęcie 4. Regały automatyczne Nedcon

Regały magazynowe – rodzaje: regały dłużycowe

Charakterystyka. Regały dłużycowe, określane również jako regały wspornikowe, to konstrukcje o dużej rozpiętości. Pozwalają one przechowywać towary o nietypowych gabarytach, niemożliwych do składowania przy pomocy innych popularnych instalacji.

Składowane jednostki. Konstrukcje dłużycowe zawdzięczają swoją nazwę długim drewnianym balom, nazywanych dłużycami. Instalacje te doskonale sprawdzają się również w przypadku rur, prętów i stalowych profili.

Branże. Instalacje wspornikowe stosowane są przede wszystkim w magazynach firm z branży budowlanej. Przechowywane przez nie towary często podlegają wielu restrykcyjnym normom – składowanie produktów na konstrukcjach dłużycowych pomaga uniknąć usterek i strat produktowych.

Zdjęcie 5. Regały wspornikowe (regały dłużycowe) Nedcon

Skorzystaj z pomocy ekspertów

Typ zastosowanych w magazynie konstrukcji regałowych odgrywa kluczową rolę w jego wydajności. Odpowiednio dobrane instalacje mają kolosalny wpływ na codzienną pracę zatrudnionych specjalistów – jeśli nie jesteś pewien, jaki typ regału wybrać, skontaktuj się z naszymi opiekunami inwestycji. Nasza firma przeprowadziła ponad 1000 realizacji dla dużych i średnich przedsiębiorstw z całej Polski, dostosowując magazyny do wymogów poszczególnych branż. Wypełnij formularz kontaktowy i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc.