Leki, preparaty medyczne czy różnego rodzaju suplementy to towary, których produkcja i magazynowanie wiąże się z pewnymi restrykcjami. Obowiązujące w tym zakresie przepisy mają zagwarantować, że dane produkty dotrą do odbiorcy w nienaruszonym stanie i zagwarantują pełną skuteczność bez ryzyka powikłań czy kłopotów zdrowotnych. W poniższym artykule przyjrzymy się najważniejszym zasadom, z jakimi wiąże się przechowywanie leków oraz przedstawimy rozwiązania techniczne, które ułatwiają ten proces.

Poznaj zasady przechowywania leków w magazynie

Bezpieczne przechowywanie leków wiąże się przede wszystkim z przestrzeganiem wytycznych Nadzoru Farmaceutycznego oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej. Tzw. DPD stanowi zbiór procedur, których nadrzędnym celem jest zapewnienie odpowiedniej jakości wytwarzanych leków. Dokument ten dotyczy m.in. przestrzegania instrukcji i wytycznych, weryfikacji stanu technicznego urządzeń i półproduktów oraz stosowania się do przepisów BHP.

Jednym z najważniejszych wymogów, jakim podlega przechowywanie leków w magazynie, jest monitorowanie i rejestrowanie temperatury oraz wilgotności na etapie transportu i składowania. Jakiekolwiek odstępstwa od przyjętej normy powinny być zgłaszane np. za pomocą systemu SMS. Równie istotnym działaniem jest osłonięcie towarów przed dostępem promieni UV czy zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, która powinna być w stanie zapewnić 1,5-krotną wymianę całego powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny.

Przechowywanie leków – kluczowe parametry

Przechowywanie leków w magazynie jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy pomieszczenie zapewnia dobrą izolację termiczną oraz jak najlepszą kontrolę temperatury (zazwyczaj w przedziale od 15 do 25°C) i wilgotności (niższej niż 65-70%). Wśród najbardziej restrykcyjnych produktów, które trzeba przechowywać w niższej temperaturze, należy wymienić m.in. insulinę oraz większość szczepionek.

Czy przechowywanie leków w magazynie może być prostsze?

Przechowywanie leków to złożony proces, do którego należy podchodzić z najwyższą starannością. Warto pamiętać jednak, że nakładane na obiekt wymogi techniczne w zakresie temperatury i wilgotności nie są jedynym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę. Co zrobić, aby usprawnić przechowywanie leków? Poniżej prezentujemy asortyment dodatkowy do regałów półkowych, dzięki którym procesy magazynowe mogą stać się znacznie prostsze.

  1. Przegrody półek wykonane z blachy lub z siatki, które są wciskane bezpośrednio do perforacji w półce. Wysokość pomiędzy poszczególnymi półkami może być ściśle dopasowana do oczekiwań użytkownika – wśród najczęściej stosowanych przegród najbardziej popularne są przegrody o wysokości ok. 100 i 200 mm.
  2. Listwy etykietowe, przyklejane na front półki, które umożliwiają wprowadzenie opisu miejsca lub kodu kreskowego dla poszczególnych produktów.
przegrody w regałach magazynowych
  1. Szuflady o nośności ok. 50 kg, które są wyposażone w dodatkowe przegrody. Konstrukcje te doskonale sprawdzają się przy składowaniu drobnych i delikatnych produktów zarówno w magazynach, jak i w laboratorium.

Jak odpowiednio zabezpieczyć magazyn z lekami?

Oferowane przez nas rozwiązania pozwalają wydzielić strefę zamkniętą, pozwalając na dostęp wyłącznie autoryzowanym osobom. Pracujemy z projektami, które umożliwiają zamknięcie zarówno boków, jak i pleców poszczególnych regałów. Konstrukcje te można ogrodzić za pomocą zamykanej bramki – to bardzo skuteczne rozwiązanie, stosowane np. w celu wygrodzenia magazynu z lekami narkotycznymi.

Opisane powyżej regały możemy użytkować na dwa sposoby – umieszczając je bezpośrednio na posadzce lub zabudować je wielopiętrowo, uzyskując w ten sposób efektywne wykorzystanie kubatury magazynu.

Zastanawiasz się, jak wdrożyć przechowywanie leków w magazynie?

Skontaktuj się z naszymi opiekunami inwestycji – na przestrzeni lat przeprowadziliśmy ponad 1 000 projektów dla największych przedsiębiorstw w Polsce, działających w sektorach handlu, produkcji czy w przemyśle. Dołącz do zadowolonych klientów marki Nedcon i zobacz, jak możemy Ci pomóc.