Rosnące zapotrzebowanie na usługi magazynowe i logistyczne sprawia, że każdy centymetr kwadratowy magazynu jest na wagę złota – projektowanie regałów na wymiar staje się kluczowym elementem efektywnego zarządzania przestrzenią i towarem. Odpowiedni projekt regałów paletowych nie tylko optymalizuje procesy składowania i dostępu do towarów, ale także zwiększa bezpieczeństwo pracy, wpływając pozytywnie na ogólną wydajność operacyjną. Aby jednak osiągnąć ten cel, niezbędne jest dokładne zrozumienie potrzeb i wymagań – zarówno tych dotyczących samego towaru, jak i specyfiki działania magazynu.

Zastanawiasz się, jakie informacje są kluczowe dla osób odpowiedzialnych za projekt regałów, aby zaproponowane rozwiązanie było idealnie dopasowane do Twoich potrzeb? Właściwe przygotowanie danych na temat jednostek ładunkowych, szczegółowy schemat magazynu czy preferencje dotyczące wyposażenia dodatkowego to fundamenty, które pozwalają stworzyć projekt spełniający oczekiwania i założenia Inwestora. W tym artykule pokażemy Ci, dlaczego każdy z tych elementów ma znaczenie i jak ich precyzyjne określenie wpływa na ostateczny kształt magazynu.

1. Jakie ładunki będą przechowywane?

Pierwszym krokiem jest ustalenie standardowej jednostki ładunkowej, która będzie składowana na regałach. Informacje, takie jak typ i wymiary palety oraz waga ładunku, a także informacja, czy ładunek wystaje poza obrys palety, mają bezpośredni wpływ na konstrukcję regałów. Te dane pozwalają na projekt regałów zapewniających bezpieczne i stabilne przechowywanie towarów, minimalizując ryzyko uszkodzeń czy wypadków.

Na jakich paletach będą przechowywane ładunki?

  • Euro (wymiary palety: 1200 mm x 800 mm) – palety wysokiej jakości, przystosowane do wielokrotnego użytku, które spełniają normy europejskie. Często używane w handlu międzynarodowym i na terenie Unii Europejskiej;
  • palety przemysłowe (1200 mm x 1000 mm) – mocniejsze palety, przeznaczone do ciężkich ładunków i intensywnego użytkowania w przemyśle. Ich rozmiar i konstrukcja są dostosowane do potrzeb konkretnych sektorów przemysłowych;
  • palety chińskie (m.in. 1100 mm x 1100 mm) – stosowane głównie w handlu transkontynentalnym, są dostosowane do specyfikacji kontenerów morskich i często są wykonane z tańszych materiałów, co czyni je mniej wytrzymałymi niż palety Euro czy przemysłowe;
  • palety tzw. Gitterbox (1240 mm x 835 mm x 970 mm) – metalowe kontenery siatkowe na nóżkach, które są standardem w przemyśle motoryzacyjnym w Europie. Są one szczególnie przydatne do transportu i magazynowania dużych, niejednorodnych lub delikatnych części.
  • palety niestandardowe – projektowane i produkowane na specjalne zamówienie, aby spełniać ściśle określone przez klienta wymogi rozmiarowe, wagowe lub konstrukcyjne klienta. W zależności od specyficznych potrzeb składowania lub transportu, mogą one mieć dowolny rozmiar i być wykonane z różnych materiałów.

Jakie są przeciętne wymiary i waga ładunku?

Wymiary ładunku mają bezpośredni wpływ na projekt regału, ponieważ determinują kluczowe parametry konstrukcyjne takie jak szerokość, głębokość i wysokość poziomów, a także nośność i rozstaw między nimi. Dostosowanie tych wymiarów do rozmiarów ładunku jest niezbędne dla zapewnienia bezpiecznego i efektywnego składowania oraz minimalizacji ryzyka uszkodzenia towarów, jak również optymalizacji przestrzeni magazynowej.

Wymiary ładunku mogą wpłynąć również na konieczność zastosowania specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych, takich jak wzmocnienia czy dodatkowe zabezpieczenia, aby sprostać specyficznym wymaganiom składowanego towaru.

Czy ładunek wystaje poza obrys palety?

Wystawanie ładunku poza obrys palety ma znaczący wpływ na wymogi projektowe regałów paletowych, wpływając m.in. na bezpieczeństwo konstrukcji – wystające poza obrys jednostki mogą zwiększać ryzyko przewrócenia się pod wpływem nierównomiernie rozłożonych sił, zwłaszcza przy przenoszeniu wózkami widłowymi lub podczas operacji na wysokości.

Towary o nieprzeciętnych wymiarach mogą powodować nierównomierny rozkład ciężaru na regałach. Zaprojektowane regały paletowe muszą wytrzymać dodatkowe obciążenia i zapewnić stabilność całej konstrukcji, co musi zostać uwzględnione już na etapie obliczeń konstrukcji, poprzez dodanie odpowiednich współczynników.

Jednostki tego rodzaju wymagają również starannego planowania rozmieszczenia regałów, aby zapewnić bezpieczne odległości między alejkami magazynowymi i uniknąć zablokowania dróg ewakuacyjnych. Często konieczne jest pozostawienie dodatkowej przestrzeni między regałami, co może zmniejszyć ogólną pojemność składowania.

projektowanie magazynu

2. Jakie są parametry i charakterystyka magazynu?

Kompleksowe informacje na temat wymiarów magazynu odgrywają kluczową rolę przy projektowaniu regałów – dane te stanowią fundament w procesie tworzenia efektywnego, bezpiecznego i optymalnie wykorzystującego dostępną przestrzeń systemu magazynowania. Precyzyjne dane dotyczące długości, szerokości i wysokości magazynu (a także informacje o lokalizacji drzwi, kolumn czy innych stałych elementów infrastruktury), umożliwiają projektantom regałów dokładne zaplanowanie układu regałów, maksymalizację pojemności składowania oraz zapewnienie swobodnego dostępu i bezpiecznego ruchu wózków widłowych.

Jakie są wymiary magazynu?

Dostarczenie rzutu magazynu w formacie DWG (AutoCAD) lub dokładnych wymiarów przestrzeni, w której mają być zainstalowane regały, pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Informacje te są fundamentem do zaplanowania wydajnego układu regałów, umożliwiając efektywne rozmieszczenie alejek magazynowych i stref załadunku.

regały paletowe - widok z góry

3. Jakie wyposażenie dodatkowe dobrać?

Regały paletowe na wymiar umożliwiają swobodny dobór wielu elementów składowych, wpływających na komfort i efektywność wykonywanych prac. Do kategorii tej zaliczają się m.in.:

Stalowa siatka na poziom

Element zabezpieczający, montowany na kolejnych poziomach regałów paletowych, który zapobiega przesuwaniu lub upadkowi ładunków. Komponenty te są wykonane ze stalowych prętów lub drutów, tworzą trwałą i odporną na uszkodzenia powierzchnię.

Krata na poziom

Metalowa kratownica, umieszczana na poszczególnych poziomach regałów, służy jako podłoże do składowania towarów. Zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza wokół składowanych produktów, co jest ważne w przypadku towarów wymagających wentylacji.

Płyta na poziom

Pełna półka wykonana z drewna, metalu lub innego materiału, służąca do tworzenia stałej, gładkiej powierzchni składowania na regałach paletowych. Zapewnia wsparcie dla mniejszych przedmiotów, które mogłyby przepaść przez kraty lub siatki.

Siatka na „plecy” regału

Element ten stanowi zabezpieczenie montowane z tyłu regału, zapobiegające przypadkowemu spadaniu towarów. Jest to szczególnie ważne w układach regałowych, gdzie alejki magazynowe są umieszczone bezpośrednio za regałami, co pozwala zwiększyć bezpieczeństwo pracowników. Regał wymaga przeliczenia z uwzględnieniem dodatkowej siły.

Backstop

Backstop to element zabezpieczający, montowany na końcu poziomu regału, który zapobiega zsunięciu się palety lub towaru z tyłu regału. Backstopy pozwalają upewnić się, że ładunki pozostają na swoim miejscu – zwłaszcza w wyższych lokalizacjach. Temat ten jest wyjątkowo delikatny i często celowo ignorowany przez dostawców regałów, zapraszamy do przeczytania tego artykułu na temat backstopów.

Ochrona słupa

Zabezpieczenie montowane u podstawy słupów regałowych, mające na celu ochronę przed uszkodzeniem mechanicznym, np. przez wózki widłowe. Elementy te wykonane są ze stali: u nas o grubości 5 mm i kotwione chemicznie.

Ochrona ramy

Podobnie jak ochrona słupa, ochrona ramy ma na celu zabezpieczyć regały paletowe przed uszkodzeniami mechanicznymi. Element ten jest szczególnie ważny w miejscach o wysokim natężeniu ruchu wózków widłowych, gdzie ryzyko kolizji jest większe.

Powierz projekt regałów magazynowych specjalistom naszej marki

Wyczerpujące odpowiedzi na powyższe pytania to kluczowy czynnik, wspierający opracowanie efektywnego, bezpiecznego i dostosowanego do potrzeb inwestora projektu regałów paletowych. Zrozumienie, w jaki sposób przytoczone powyżej kwestie wpływają na projektowanie magazynu, pozwala nie tylko na optymalizację przestrzeni, ale również na znaczące zwiększenie wydajności operacyjnej.

W Nedcon Silesia zdajemy sobie sprawę z tych wyzwań i jesteśmy gotowi dostarczyć projekt regałów, który spełni wszystkie wymagane przez inwestora standardy i potrzeby. Nasze doświadczenie i zaangażowanie w projektowanie indywidualnych systemów regałowych to gwarancja, że każdy projekt zostanie zrealizowany z największą starannością i uwzględnieniem specyficznych wymogów klienta.

Jeśli szukasz partnera, który pomoże Ci zrozumieć potrzeby Twojego magazynu i zaprojektować system regałowy, który będzie nie tylko efektywny, ale i bezpieczny, zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem ekspertów – wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twojego przedsiębiorstwa, maksymalizując potencjał Twojej przestrzeni magazynowej.