Logistyka i ekologia przez wiele lat znajdowały się na ścieżce kolizyjnej. Jednakże, w obliczu nacisków społecznych oraz prawnych, coraz więcej przedsiębiorstw przykłada większą uwagę do koncepcji zrównoważonego rozwoju. Czy można zniwelować szkodliwy wpływ logistyki na środowisko naturalne? Jak tego dokonać? Logistyka zwrotna i koncepcja ekologicznego magazynu pokazują, że nawet relatywnie niewielkie zmiany mogą przyczynić się do ochrony środowiska.

Logistyka zwrotna – na czym polega?

Logistyka zwrotna stanowi element szeroko rozumianego procesu logistyki wewnętrznej. Odpowiada ona za taką organizację przepływu materiałów lub towarów, aby zdatne do użytku opakowania mogły zostać ponownie wykorzystane podczas kolejnych wysyłek. Zakres działań, wchodzących w skład logistyki zwrotnej, jest ściśle powiązany ze skalą obsługiwanych procesów.

Wśród najczęściej stosowanych metod na uczynienie procesów logistycznych bardziej ekologicznymi, możemy wyróżnić m.in. przemyślane zarządzanie odpadami, rozbudowany system oznaczeń pojemników transportowych czy dobór optymalnego składowania i magazynowania produktów zgodnie z przyjętymi zasadami FIFO, LIFO czy FEFO.

Dlaczego warto wdrożyć koncepcję logistyki zwrotnej?

Na przestrzeni ostatnich lat wiele branż zaobserwowało wyraźny wzrost świadomości klientów. Coraz więcej osób determinuje swoje decyzje zakupowe polityką danego przedsiębiorstwa w kwestiach ekologicznych czy społecznych. Logistyka zwrotna to dziedzina, która doskonale wpasowuje się w strategię zrównoważonego rozwoju. Stanowi również dowód na proekologiczną postawę danej marki i przyciąga klientów, którzy wspierają firmy cechujące się dużą odpowiedzialnością społeczną.

Choć logistyka zwrotna może kojarzyć się nam z wieloma wydatkami, związanymi z modernizacją dotychczasowych procesów, warto pamiętać, że przynosi ona również długofalowe oszczędności. Przykładem konstrukcji, wykorzystujących nośniki wielokrotnego użytku, są m.in. regały rolkowe na pojemniki oraz systemy składowania towarów małogabarytowych Miniload. Produkowane przez nas regały są zaprojektowane pod ustandaryzowane pojemniki i kontenery wysokiej jakości, które gwarantują niezawodną pracę.

Jakich rozwiązań od producentów oczekują konsumenci?

Na przestrzeni ostatnich lat wpływ logistyki zwrotnej był szczególnie dostrzegalny w obszarze opakowań. Zakłady produkcyjne i marki e-commerce zaczęły przykładać szczególną wagę do:

  • wykorzystywania opakowań możliwych do recyklingu, które nie korzystają z tzw. plastiku jednorazowego,
  • udostępniania opakowań zwrotnych, przeznaczonych do ponownego użytku (rozwiązanie to zostało zapowiedziane przez InPost i Modivo w 2021 roku),
  • brak nadmiernego opakowania towaru – unikanie podwójnego foliowania czy dobór pudełek odpowiedniej wielkości, które nie będą wymagać zbyt wielu wypychaczy.

Logistyka zwrotna a koncepcja ekologicznego magazynu – co możemy zmienić?

Warto wspomnieć, że rozwijana przez producentów logistyka zwrotna nie jest jedynym obszarem, w którym można zadbać o ochronę środowiska. W jaki sposób połączyć proekologiczną postawę z optymalizacją kosztów eksploatacji magazynu? Wśród najczęściej spotykanych modernizacji warto wymienić m.in.:

  • inwestycję w klimatyzację oraz wentylację charakteryzującą się niższym zapotrzebowaniem na energię elektryczną,
  • przeprowadzenie termoizolacji budynku, która przyczyni się do obniżenia wydatków na ogrzewanie bądź chłodzenie obiektu,
  • wymianę stosowanego w obiekcie oświetlenia na bardziej energooszczędne, takie jak świetliki bądź żarówki LED.

Zmodernizuj swój magazyn z Nedcon Silesia

Szukasz marki, która pomoże Ci zmodernizować przestrzeń składowania zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju? Skontaktuj się z naszymi opiekunami inwestycji – przeprowadziliśmy już ponad 1000 realizacji dla największych przedsiębiorstw w Polsce, za każdym razem wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów. Przekonaj się, że ekologia i branża logistyczna mogą iść w parze.