Zastanawiasz się nad automatyzacją procesu składowania? Szukasz rozwiązania, które pomoże Ci usprawnić działania w ramach operacji logistycznych? Układnice magazynowe mogą stanowić odpowiedź na nurtujące Cię pytania. Przeczytaj przygotowany przez nas artykuł i dowiedz się, jak wspierają one w codziennej pracy, obniżając przy tym ponoszone koszty.

Czym są układnice magazynowe i do czego służą?

Układnice magazynowe to urządzenia, których zadaniem jest zautomatyzowane pobieranie i osadzanie jednostek na zaprojektowanej do tego celu konstrukcji regałowej. Za ich poprawną pracę odpowiadają mikroprocesory, powiązane z systemem zarządzania magazynem. Układnice magazynowe pobierają towary z przenośnika, odkładając je w wyznaczonej lokalizacji.

Układnice magazynowe działają najczęściej w jednym z trzech trybów pracy: automatycznym, ręcznym i półautomatycznym. W trybie automatycznym praca odbywa się samoczynnie poprzez wykorzystanie programowalnego sterownika logicznego (PLC), wymieniającego dane z mikroprocesorem lub drugim PLC, znajdującym się w ośrodku sterowniczym. W trybie półautomatycznym operator wprowadza koordynaty, które pomagają m.in. w relokacji jednostek czy dostępu do konkretnych ścieżek. Tryb ręczny jest wykorzystywany przede wszystkim przy pracach serwisowych – urządzeniem steruje wówczas operator.

W jakich okolicznościach warto postawić na układnice magazynowe?

Układnice magazynowe można z powodzeniem wdrożyć zarówno podczas budowy nowych obiektów, jak i gruntownej przebudowy stojących już magazynów. Sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie nadrzędnym celem staje się automatyzacja i wzrost wydajności obiektu, rozumianej jako częstotliwość przepływu jednostek. Konstrukcje te można z powodzeniem łączyć z pojedynczymi i podwójnymi regałami, jak również z konstrukcjami typu Pallet Shuttle. Układnice magazynowe z powodzeniem stosować można wszędzie tam, gdzie praca ludzka staje się skrajnie niekomfortowa, np. w mroźniach czy chłodniach.

Konstrukcja regałowa Nedcon Pallet Shuttle

Wśród najważniejszych zalet tego typu rozwiązania warto wymienić:

  • wysoki poziom bezpieczeństwa ładunków, związany z marginalnym ryzykiem wypadków wskutek błędu ludzkiego,
  • wysoka wydajność, wynikająca z możliwości nieprzerwanej pracy przez całą dobę,
  • możliwość wypełnienia jak największej kubatury obiektu dzięki zastosowaniu węższych korytarzy i wyższych konstrukcji,
  • nieprzerwany dostęp do wszystkich gromadzonych ładunków,
  • relatywnie niski pobór energii, sprzyjający redukcji kosztów i zielonej polityce,
  • możliwość nieustannego nadzoru nad stanem magazynowym dzięki obecności programu zarządzającego.

Postaw na nowoczesne rozwiązania

W trakcie naszej wieloletniej działalności wielokrotnie pracowaliśmy przy projektach i wyposażaniu zautomatyzowanych przestrzeni magazynowych. Braliśmy udział w tworzeniu środowiska pod zróżnicowane układnice magazynowe, dokładając wszelkich starań, aby ostateczny rezultat spełniał wszystkie oczekiwania naszych klientów. Już dziś skontaktuj się z naszymi opiekunami inwestycji i poznaj odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.