Fundamentem skutecznej pracy w magazynie na miarę XXI wieku jest kompleksowa współpraca ludzi i maszyn, owocująca płynną realizacją kolejnych zleceń i procesów. Jak osiągnąć ten cel? Jednym z rozwiązań, cechujących się najkorzystniejszym zagospodarowaniem dostępnej przestrzeni, zwiększając przy tym wydajność magazynu i redukując ryzyko awarii oraz uszkodzeń, jest platforma jezdna oraz system do transportu palet o nazwie Pallet Shuttle, który realizujemy we współpracy z marką LoopStore. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Platforma jezdna łączy rozwiązania, znane z innych typów regałów

Centralnym elementem systemu Pallet Shuttle jest zdalnie sterowana platforma transportowa, umożliwiająca transport palet wewnątrz kanałów, będących częścią regału. Platforma jezdna pozwala wyeliminować konieczność stosowania wózków widłowych wewnątrz danych regałów – rozwiązanie to sprawia, że na regałach jesteśmy w stanie pomieścić znacząco większą liczbę jednostek. Dzięki obecności platformy transportowej, system regałów Shuttle cechuje się większą pojemnością oraz komfortem pracy, niż miałoby to miejsce w przypadku regałów obsługiwanych manualnie.

Regały wjezdne

Porównując system Pallet Shuttle do regałów wjezdnych warto podkreślić, że instalacja ta „przejmuje na siebie” zadanie przemieszczenia palety w kanale. Rozwiązanie to sprawia, że operator regału może znacznie szybciej przejść do wykonania kolejnej czynności – oznacza to zarówno oszczędność czasu, jak i wykluczenie ryzyka uszkodzenia regału, gdyż operator wózka nie musi już wjeżdżać w kanał między ramami regału.

Regały push-back

Kolejną zaletą systemu składowania palet Pallet Shuttle jest możliwość gromadzenia wielu odmiennych jednostek na różnych poziomach, co sprzyja bardziej racjonalnemu wykorzystaniu dostępnej powierzchni magazynowej. System Shuttle działa wydajniej od regałów typu „push-back” uzyskuje wysoką sprawność niezależnie od głębokości kanału – system ten z taką samą łatwością obsługuje alejki głębokie na 4 palety, jak i na 40 palet.

Regały przepływowe

Korzyści, związane z relatywnie prostą konserwacją systemu Shuttle, widać również przy porównaniu go z regałami przepływowymi. Zapewnienie bezawaryjnego przepływu palet wymaga posiadania znacznej ilości komponentów zapasowych, co przekłada się na zauważalne zwiększenie kosztów całej inwestycji. W teorii, awaria regału może nastąpić w każdym miejscu systemu rolkowego – praktyka uczy nas jednak, że zwykle występują one w najtrudniej dostępnych miejscach całej instalacji. W przypadku, gdy w systemie Shuttle dojdzie do niepoprawnego działania, platforma jezdna powróci do początku kanału, sygnalizując przyczynę problemu za pomocą wskaźnika LED.

Wymienione powyżej przykłady pokazują, że wydajna platforma jezdna pozwala obsługiwać magazyn w sposób wysoce bardziej ekonomiczny – jego kompaktowa budowa oraz możliwość swobodnego określenia odstępów pomiędzy poszczególnymi paletami, pozwala wykorzystać dostępną kubaturę obiektu do maksimum.

System Pallet Shuttle – kluczowe funkcjonalności

System składowania i transportu palet Pallet Shuttle oraz przynależna do niego platforma jezdna zostały zaprojektowane z myślą o zwiększeniu pojemności i wydajności oraz zapewnieniu niezbędnego bezpieczeństwa zarówno pracującym na terenie magazynu pracownikom, jak i gromadzonym jednostkom. Obsługiwana zdalnie przy pomocy smartfona z autorskim oprogramowaniem instalacja umożliwia:

 • odkładanie lub wyciąganie wszystkich (bądź określonych) palet,
 • zapełnianie lub uwalnianie całego kanału w obrębie regału,
 • przepakowanie wybranych palet, kierując je do wyjścia bądź udostępniając miejsce na wejściu danego kanału,
 • pracę w systemie FIFO oraz LIFO,
 • zliczanie palet w ramach inwentaryzacji,
 • ustawianie gęstości składowania danych jednostek,
 • kontrolę stanu naładowania akumulatorów poszczególnych komponentów,
 • informowanie pracowników o odnotwanych alarmach,
 • sterowanie wieloma wózkami za pomocą jednego smartfona,
 • działanie w trybie manualnym bądź oszczędzanie energii w trybie stand-by.

Urządzenie jest zasilane wydajnym akumulatorem litowo-jonowym w wersji LifePO4. Jest on wyposażony w system nadzorujący pracę baterii, który wydłuża czas pracy akumulatora w ramach jednego ładowania.

Platforma jezdna Shuttle jest również wyposażona w funkcjonalne skanery bezpieczeństwa, które zapewniają ochronę przebywającym w sąsiedztwie regałów pieszym. W momencie, w którym dojdzie do wykrycia przeszkody, wózek zwalnia i zatrzymuje się w bezpiecznej odległości od przeszkody. Obecność skanera umożliwia pracę wózka z wykorzystaniem maksymalnej prędkości na całej długości magazynu – bez obaw o ewentualną kolizję.

Platforma transportowa Pallet Shuttle w liczbach

 • ładowność – 1200 kg (1500 kg w przypadku realizacji specjalnych)
 • prędkość – 1 m/s (2 m/s w przypadku realizacji specjalnych)
 • gabaryt obsługiwanych palet – standardowe europalety o wymiarach 800 na 1200 mm. Na życzenie klienta system może zostać przystosowany do palet bądź koszy przemysłowych.

Platforma jezdna – nowoczesne rozwiązanie od Nedcon i LoopStore

System Pallet Shuttle oraz współpracująca z nim platforma transportowa to system, który wyróżnia się bardzo dobrymi współczynnikami wykorzystania dostępnej przestrzeni i umożliwia duże zagęszczenie gromadzonych ładunków. Instalacja ta zwiększa wydajność procesów logistycznych w magazynie, zmniejszając przy tym ryzyko występowania awarii oraz uszkodzeń. Konstrukcje Pallet Shuttle wykonywane są z najwyższą starannością, zarówno pod względem zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych, jak i estetycznych – wyjątkowy design platformy oraz stacji do ładowania nadaje jej futurystyczny, nietuzinkowy wygląd, obok którego nie sposób przejść obojętnie.

Jesteś ciekaw czy opisana powyżej konstrukcja znajdzie zastosowanie również w Twoim magazynie? Nie zwlekaj – już dziś skonsultuj się z opiekunami inwestycji marki Nedcon Silesia, która od wielu pomaga dużym i średnim firmom w wydobyciu pełni potencjału ze swojego magazynu. W naszych działaniach projektowych od lat współpracujemy z wiodącymi przedstawicielami branży magazynowej, za każdym razem zaopatrując naszych kontrahentów w nowoczesne rozwiązania na miarę XXI wieku.