Magazyny projektowane z myślą o firmach, które dystrybuują części zamienne do maszyn rolniczych pod wieloma względami przypominają hurtownie części do „zwyczajnych” samochodów osobowych. Jednakże, maszyny rolnicze to sprzęt o ponadprzeciętnym gabarycie, co nie pozostaje bez wpływu na same parametry regałów, takie jak ich wymiary czy maksymalna nośność. Jakie konstrukcje sprawdzą się najlepiej w tego typu obiekcie? Jakie aspekty działalności firmy należy uwzględnić, projektując taki  magazyn?

Przed jakimi wyzwaniami stoją firmy z częściami rolniczymi?

Choć dystrybucja części zamiennych do maszyn rolniczych to wysoce hermetyczna branża, działające w nim przedsiębiorstwa borykają się z podobnymi wyzwaniami, co inne sektory szeroko pojętej branży automotive. Wśród najważniejszych czynników, wpływającej na sprawną realizację napływających zleceń, warto wymienić m.in.:

Sezonowość

Prace rolnicze rozkładają się na cały rok kalendarzowy – wiosną rolnicy przygotowują grunt pod zasiewy, przygotowują również odpowiednią strukturę gleby i nawożą rośliny ozime. W lecie dochodzi do zebrania plonów i ich sprzedaży w odpowiednich skupach. Na jesieni dochodzi do zasiewów roślin ozimych i nawożeniu roślin środkami azotowymi. Zima to okres przeglądów i cyklicznych napraw posiadanych sprzętów. Całoroczne prace sprawiają, że firmy oferujące części zamienne do maszyn rolniczych muszą dostosować swój asortyment do aktualnych potrzeb klientów.

Odpowiednia aranżacja wnętrza

Produkty gromadzone w magazynie muszą być składowane zarówno w oparciu o ich gabaryty czy masę, jak i z uwzględnieniem ich rotacyjności. Należy zadbać o to, aby najczęściej zamawiane przez klientów towary były najłatwiej dostępne, co przyspiesza proces kompletacji zamówień.

Aby w pełni wykorzystać potencjał magazynu części rolniczych, warto rozważyć montaż antresoli do przechowywania jednostek o niskiej masie, kompletowanych ręcznie przez pracowników.

regały na pojemniki w magazynie

Sprawna wysyłka

Choć firmy dystrybuujące części do maszyn rolniczych reprezentują specyficzny, wysoce specjalistyczny sektor, mierzy się z podobnymi wyzwaniami, co reszta marek z sektora e-commerce. Jeśli firma realizuje wiele zamówień w tym samym czasie, należy upewnić się, że wdrożone rozwiązania będą sprzyjać szybkiej kompletacji zamówień. Z pomocą przychodzą przede wszystkim odpowiednie oznaczenia poszczególnych towarów czy systemy informatyczne nadzorujące stan magazynowy, dzięki którym klienci otrzymają zamówione towary w ustalonym czasie.

Jakie typy konstrukcji warto zastosować?

Przedsiębiorstwa działające w szeroko pojętej branży automotive składują produkty o zróżnicowanych gabarytach i masie. Aby zaaranżować dostępną przestrzeń w sposób możliwie najbardziej wydajny, należy zastanowić się nad zastosowaniem poniższych typów regałów:

 

Regały paletowe

Jeden z najpopularniejszych typów instalacji magazynowych, korzystający z ustandaryzowanych palet, co usprawnia proces wydawania i przyjmowania jednostek. Wysokość poszczególnych półek można przystosować do specyfiki danego towaru. Instalacje te bardzo dobrze sprawdzają się zarówno przy towarach o dużym gabarycie, jak i mniejszych jednostkach, sprzedawanych w hurcie.

Regały wspornikowe

Regały wspornikowe to konstrukcje na towary o nietypowych gabarytach, których długość uniemożliwia przechowywanie ich na innych rodzajach regałów. Do tej kategorii produktów należą przede wszystkim rozmaite rury, pręty, płyty itp.

Regały półkowe

Konstrukcje te umożliwiają sprawną organizację najmniejszych towarów. Regały półkowe można połączyć z funkcjonalnymi akcesoriami, np. systemem etykiet, usprawniającymi proces kompletacji zamówień przez pracowników, którzy pobierają poszczególne jednostki ręcznie.

Antresole i podesty robocze

Antresole robocze stanowią cenny dodatek w wysokich magazynach, w których istnieje możliwość wydzielenia dodatkowego poziomu. Konstrukcje te tworzą dodatkową przestrzeń roboczą w magazynie, którą można przeznaczyć na kolejne regały lub wydzielić dodatkową przestrzeń, przeznaczona np. na strefę kompletacji.

Chcesz zaprojektować magazyn na części rolnicze? Skontaktuj się z nami

Nasza firma posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu rozwiązań dla przedsiębiorstw z branży automotive, w tym specjalizujących się w dystrybucji części zamiennych do maszyn rolniczych. Zachęcamy do kontaktu z naszymi opiekunami inwestycji, którzy zapoznają się ze specyfiką Twojego biznesu i zaproponują najkorzystniejsze możliwe rozwiązania, które podniosą komfort i wydajność codziennej pracy.