Meble i związane z nimi półprodukty to jednostki wymagające szczególnej uwagi. Z jednej strony nierzadko cechują się one znacznymi, nietypowymi gabarytami, a z drugiej są one przy tym niezwykle delikatne – nawet najdrobniejsza stłuczka może prowadzić do wyłączenia mebla ze sprzedaży. Jak przechowywać meble w magazynie, aby proces ten sprzyjał zarówno bezpiecznemu składowaniu, jak i sprawnej kompletacji zamówień? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym przyglądamy się wyzwaniom, z jaką mierzą się magazyny dla branży meblarskiej.

Wyposażenie wnętrz to ważna część wydatków Polaków

Zgodnie z przygotowanym przez IAB Polska raportem „Ecommerce w Polsce 2022”, Polacy wydali na meble i elementy wyposażenia wnętrz ok. 1866 złotych w skali roku. W 2023 roku wartość ta z pewnością wzrośnie – wpływ na szacunki będzie miała zarówno utrzymująca się na wysokim poziomie inflacja, jak i z wolna odradzający się popyt na kredyty hipoteczne, którego branża meblarska będzie pośrednim beneficjentem.

Wydatki związane z urządzeniem mieszkania z rynku pierwotnego oraz remontów już istniejących lokali to inwestycja, na którą decydujemy się wydawać coraz większe kwoty. Przeprowadzone przez markę Ramirent badanie, obejmujące lata 2020-2023, wykazało, że co czwarte gospodarstwo domowe przeznaczyło na ten cel ponad 20 tys. złotych. Najczęściej spotykany budżet domowy wynosił od 15 do 20 tysięcy złotych – taką kwotę zadeklarowało 34% badanych.

Z jakimi wyzwaniami mierzą się magazyny dla branży meblarskiej?

Jednym z kluczowych czynników, określających charakter pracy magazynów dla branży meblarskiej, jest niezwykle duże zróżnicowanie gabarytów i masy poszczególnych towarów. W przypadku największych szaf, regałów oraz komód, wysokość frontów i bocznych płyt wynosi średnio do 250 centymetrów, a waga pojedynczej jednostki osiąga nawet kilkadziesiąt kilogramów. Znaczące wymiary płyt meblowych oraz kruchość pokrywających ich oklein i lakierów sprawiają, że proces pobierania towaru z wyznaczonego miejsca do wysyłki musi odbywać się w sposób płynny i bezawaryjny.

Warto przy tym podkreślić, że meble do samodzielnego złożenia stanowią zaledwie część oferty salonów meblowych. Oprócz przygotowanych do wysyłki zestawów, asortyment marek wnętrzarskich obejmuje również liczne towary o małych gabarytach, takich jak pomniejsze dekoracje czy elementy wyposażenia systemów szaf i komód. Aby proces kompletacji przeciętnego zamówienia przebiegał w możliwie najbardziej sprawny sposób, magazyny dla branży meblarskiej muszą być wyposażone w szereg odmiennych regałów magazynowych, wspierany przez odpowiedni system do przygotowywania zamówień.

Jak magazynować meble? Kluczowe konstrukcje regałowe

Przytoczone powyżej różnice pomiędzy poszczególnymi elementami mebli i ich gabarytami oraz konieczność sprawnej organizacji i identyfikacji produktów sprawiają, że magazyny dla branży meblarskiej korzystają z wielu rodzajów systemów regałowych.

Odpowiednio dobrane regały pomagają zoptymalizować przestrzeń magazynową i zapewnić efektywne przechowywanie towarów o różnych rozmiarach i kształtach. Odpowiednia organizacja magazynu dla branży meblarskiej sprzyja szybkości odnajdywania potrzebnych produktów na magazynie, co przekłada się na zwiększoną wydajność kompletacji i większą satysfakcję klientów, ceniących sobie jak najszybszą dostawę. Jak przechowywać meble w magazynie? Wśród najczęściej stosowanych instalacji, warto wymienić m.in.:

Regały paletowe

Regały paletowe to konstrukcje wykorzystywane najczęściej przy transporcie pakowanych w hurcie elementów, przemierzających drogę od producenta do centrum dystrybucyjnego. Warto przy tym nadmienić, że standardowe europalety znajdują również zastosowanie w punktach stacjonarnych, gdy klient decyduje się na zakup towaru na miejscu i samodzielną dostawę.

Regały półkowe

Regały półkowe stanowią optymalne rozwiązanie w gromadzeniu towarów o drobnym gabarycie bądź szczególnie podatnych na uszkodzenia. Regały te można dopasować do aktualnych potrzeb magazynu dzięki separatorom czy listwom na etykiety, kody kreskowe i kody QR, dzięki czemu proces kompletacji zamówień przebiega sprawniej i jest mniej narażony na pomyłki.

Regały wspornikowe

Regały wspornikowe – instalacje dłużycowe – poleca się szczególnie do składowania jednostek o nietypowych gabarytach, w których jeden z boków jest znacząco dłuższy od innych. Magazyny dla branży meblarskiej mogą wykorzystywać je m.in. przy składowaniu płyt drewnianych i elementów dekoracyjnych, które nie podlegają samodzielnemu montażowi z mniejszej liczby elementów.

Zastanawiasz się, jak przechowywać meble w magazynie?

Odpowiednio dobrane regały stanowią kluczowe rozwiązanie w magazynach dla branży meblarskiej, pomagając w rozwiązaniu wyzwań związanych z przechowywaniem różnorodnych elementów i zarządzaniem sezonowością popytu. Dzięki odpowiednio dobranym systemom, magazyny marek meblarskich mogą zwiększyć swoją wydajność, podnieść zadowolenie klientów oraz skutecznie zarządzać procesami związanymi z przyjmowaniem i wydawaniem towarów.

Na przestrzeni lat nasza marka zrealizowała ponad 1000 projektów dla dużych i średnich przedsiębiorstw na terenie całej Polski. Wykonywaliśmy projekty m.in. dla przedstawicieli sektora e-commerce, transportu i logistyki oraz branży spożywczej, odzieżowej czy farmaceutycznej. Nasi opiekunowie inwestycji dokładają wszelkich starań, aby opracowane przez inżynierów koncepcje odpowiadały na wszystkie bieżące i przyszłe potrzeby klientów. Nie zwlekaj – już dziś skontaktuj się z naszym zespołem i zobacz, w jaki sposób możemy usprawnić codzienną pracę Twojego magazynu.