Regały rolkowe oszczędzają przestrzeń magazynową

Systemy przepływowe umożliwiają kompaktowe składowanie z optymalnym wykorzystaniem przeznaczonej strefy magazynowej, zapewniają efektywne i zwarte zagospodarowanie magazynu. Poprzez eliminację ścieżek potrzebnych do obsługi standardowych regałów paletowych, zyskujemy aż do 50% oszczędności powierzchni magazynowej. Ograniczając przestrzeń i wydatki możemy zeskładować znacząco więcej palet.

Dodatkowym atutem tego systemu jest jedna ścieżka do operacji odbioru i jedna do operacji załadunku. W rezultacie długość drogi pokonywanej przez operatora wózka widłowego może być zredukowana aż o 40% przy zwiększonej wydajności, w tym samym czasie.

Systemy składowania w regałach rolkowych

Regały przepływowe paletowe mogą działać:

  • w systemie FIFO, w którym pierwsza włożona jednostka ładunkowa, będzie też pierwszą jednostką rozładowaną; strony załadunku i rozładunku są od siebie oddzielone;
  • w systemie LIFO, wtedy mówimy o systemie typu push back, w którym ostatnia włożona jednostka, będzie pierwszą rozładowaną. Strefa załadunku i rozładunku jest po tej samej stronie.

Bezpieczeństwo regałów przepływowych w codziennej eksploatacji?

Regały przepływowe umożliwiają transportowanie jednostek ładunkowych, takich jak:

  • Drewniane palety;
  • Plastikowe palety i półpalety;
  • Stalowe kontenery;

Należy pamiętać, że dla optymalnej i bezpiecznej pracy bardzo ważne są wymagania, jakie muszą spełniać jednostki ładunkowe. Paleta nie może być uszkodzona, pęknięta, z brakującymi podporami, folia nie może być pod płozami ani luźno wystawać, a ładunki na palecie muszą być stabilne.

Jednostki nietypowe, jak kontenery stalowe, czy palety o niestandardowych wymiarach, wymagają przeprowadzenia testów i doboru rozwiązania ściśle dopasowanego do użytkowanej jednostki ładunkowej, tylko wtedy mamy gwarancję poprawnego działania systemu przepływowego.

Jak dopasować regały rolkowe do warunków pracy?

W zależności od typu i wagi jednostki ładunkowej, środowiska pracy (wilgotność, temperatura itp.) oraz rodzaju wózka obsługującego regały, kanały przepływowe mogą być zbudowane z różnych modułów, których kluczowym elementem są:

  • ocynkowane rolki o średnicy 60 mm i nośności 240 kg;
  • rolki z wbudowanym mechanizmem hamulcowym o średnicy 80 mm;
  • automatyczne lub nożne separatory palet w strefie odbioru.

Właściwy rozstaw rolek i dobór ilości elementów hamujących są kluczowe dla poprawnego i bezpiecznego przepływu jednostek ładunkowych. W przypadku transportowania kontenerów dla przemysłu samochodowego, higienicznych palet z tworzywa dla przemysłu spożywczego lub stalowych ram, rolka hamująca jest dodatkowo modyfikowana poprzez radełkowanie lub pokrycie jej powierzchni warstwą z gumy, w celu ograniczenia poślizgu na styku rolki z paletą.

By ułatwić załadunek palet, moduł wejścia wyposażony jest w stalowe pozycjonery palet, a moduł wyjścia zakończony jest stalowym profilem, który pełni funkcje hamulca, chroni rolki przed uszkodzeniem podczas rozładunku i wskazuje użytkownikowi miejsce odbioru jaskrawym kolorem, co jest istotne zwłaszcza w górnych partiach konstrukcji.

System push back może być oparty na modułach rolkowych lub na specjalnych wózkach, z możliwością załadunku do 5 palet. System ten składa się z 2 do 4 stalowych ramek ułożonych jedna na drugiej, które są przesuwane na specjalnych prowadnicach. Pierwsza paleta jest układana na najwyższym wózku. Podczas załadunku kolejnej palety, wózek z paletą jest przepychany w głąb kanału, a ładunek umieszczany na kolejnej ramce od góry. Ostatnia paleta jest odkładana bezpośrednio na szynach konstrukcji.

Dla których branż przeznaczone są regały grawitacyjne?

Regały przepływowe nadają się doskonale do przechowywania produktów o krótkim terminie ważności tam, gdzie przepływ towarów jest szybki i duży. Dlatego tak dobrze sprawdzają się w branży farmaceutycznej, chemicznej, budowlanej a także motoryzacyjnej i w sektorze dystrybucji. Regały przepływowe sprawdzą się też tam, gdzie potrzebny jest bufor komponentów czy bufor przyprodukcyjny. Głębokość regałów jest dopasowana do funkcji, jaką ma spełniać regał i nie musi być parametrem ograniczającym to rozwiązanie. Przykładem mogą być kanały rolkowe o głębokości nawet kilkunastu palet.

Jeśli zagospodarowanie przestrzeni magazynowej jest kwestią dobrze przemyślaną i odpowiednio wcześniej zaplanowaną, wówczas mamy gwarancję efektywnie dobranej konstrukcji do składowania towarów. Regały przepływowe zapewniają stałą kontrolę asortymentu w magazynie oraz optymalne magazynowanie, gwarantują obniżenie kosztów związanych z drogą transportu, czasem odbioru ładunków, kosztów oświetlenia czy chłodzenia.

Wybierz regały rolkowe od Nedcon Silesia

Konstruktorzy firmy Nedcon Silesia do każdego zagadnienia podchodzą indywidualnie, analizując zasadność wyboru systemu, wskazując na ewentualne ograniczenia i dobierając najbardziej optymalne przekroje profili. Funkcjonalność i bezpieczeństwo są dla nas priorytetowe, dlatego każdy projekt związany z systemem dynamicznym jest opatrzony szczególną uwagą, a w kwestiach budzących jakiekolwiek wątpliwości czy niejasności decydujemy się na precyzyjne testy w fabryce.

Zapraszamy do kontaktu.