Zdaniem wielu ekspertów, świat wkroczył w erę czwartej rewolucji przemysłowej. Po mechanizacji, elektryfikacji i cyfryzacji nadszedł czas na integrację pracy ludzi i maszyn w ramach sieci technologii informacyjnych. Zjawisko to, określane jako przemysł 4.0, z każdym rokiem obejmuje coraz większą liczbę sektorów gospodarczych. Branża logistyki i magazynowania nie jest tutaj wyjątkiem – czy automatyzacja procesu składowania zapewni niespotykaną dotąd wydajność? Jakich korzyści dostarczą tego typu rozwiązania?

Automatyzacja procesu składowania to inwestycja, która szybko się zwraca

Choć automatyzacja procesów składowania to proces, którego uruchomienie wymaga kapitału początkowego, zwrot inwestycji następuje zazwyczaj w ciągu pierwszych kilku lat od jego wdrożenia. Warto pamiętać również, że regularnie konserwowany system może działać ponad 20 lat, dzięki czemu osiągnięte redukcje kosztów znacznie przewyższą wstępne wydatki. Oszczędności, które generuje automatyzacja procesów magazynowych, jest widoczna na co najmniej trzech płaszczyznach.

1.     Obniżenie kosztów stałych

Rozwiązania automatyczne pozwalają zredukować liczbę stanowisk, związanych z przemieszczaniem towarów w obrębie magazynu, co przyczynia się do obniżenia kosztów pracy. W sytuacji, w której firma nie posiada na własność tzw. urządzeń transportu bliskiego i wynajmuje je, automatyzacja procesu składowania przyczynia się do znacznych oszczędności w ujęciu długoterminowym.

Podobne zależności można zaobserwować m.in. w mroźniach i chłodniach, sterowanych za pośrednictwem oprogramowania WMS, które pomaga zarządzać zużyciem energii. Inwestycja w procesy automatyczne w magazynach o trudnych warunkach pracy, takich jak niska temperatura bądź podwyższona wilgotność, pozwala oddelegować pracowników do realizacji zadań w bardziej neutralnym środowisku.

2.     Zwiększenie wydajności w codziennej pracy

Odpowiednio skonfigurowana stacja robocza, obsługiwana przez jednego pracownika, może wykonać nawet trzykrotnie więcej zadań niż pracownik korzystający z wózka widłowego. Co więcej, automatyzacja procesów składowania sprawia, że magazyn może pracować całodobowo, eliminując ryzyko błędu ludzkiego.

Prawidłowo skonfigurowany automatyczny magazyn utrzymuje stałą wydajność, która nie jest uzależniona od czynników zdrowotnych czy samopoczucia. Za jak najwyższą moc przerobową odpowiadają zaawansowane algorytmy, których najważniejszym celem jest uzyskanie jak najkrótszych czasów realizacji zleceń, udoskonalając bieżące procesy.

3.     Lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni

Automatyzacja procesu składowania pozwala składować nawet kilkadziesiąt procent więcej jednostek niż magazyn z regałami paletowymi, w którym korzysta się z wózków widłowych. Inwestycja w system układnic i przenośników, kontrolowanych systemem WMS, pozwala ograniczyć niezagospodarowaną przestrzeń i ryzyko zastojów komunikacyjnych.

Automatyzacja procesu składowania z Nedcon Silesia

Na przestrzeni ostatnich lat nasza firma przeprowadziła wiele owocnych realizacji, związanych z przekształceniem zarządzanych manualnie obiektów w pełni zautomatyzowane magazyny. Dokładamy wszelkich starań, aby przygotowane przez nas projekty odzwierciedlały potrzeby poszczególnych branż i sektorów. Skontaktuj się z naszymi opiekunami inwestycji i dowiedz się, jak szybko inwestycja w automatyczny magazyn zacznie przynosić Ci wymierne zyski.