Kiedy duża firma logistyczna, pracująca dla klienta z branży odzieżowej, zaprosiła nas do rozmów o budowie nowego magazynu, miała już jasno sprecyzowane potrzeby: chciała mieć więcej przestrzeni i możliwość błyskawicznego poruszania się po obiekcie.

Ze względu na rozwój przedsiębiorstwa, dotychczasowy magazyn firmy całkowicie przestał spełniać pokładane w nim oczekiwania. Zadanie, którego się podjęliśmy, polegało na stworzeniu nowoczesnego centrum dystrybucji, które będzie aż sześciokrotnie większe od poprzedniego. Nowy obiekt miał ogrywać kluczową rolę w działalności firmy: jego przeznaczeniem miała być obsługa sektora B2C i B2B w krajach całej Europy.

Projekt ten przeprowadziliśmy z sukcesem, a założenia naszej realizacji opisujemy poniżej.

Zastosowane rozwiązania techniczne

Działanie wybudowanego magazynu oparliśmy o dwa systemy:

  1. Wielopoziomowy system antresol z regałami typu WIDE SPAN.
  2. System obsługiwany wózkami wąskokorytarzowymi VNA o łącznej powierzchni 8400 m2.

System WIDE SPAN pomieści 1 750 ton towarów

Wdrożony przez nas system WIDE SPAN dysponuje pojemnością 70 000 miejsc kartonowych o maksymalnym rozmiarze 640 x 410 x 270 mm i wadze 25 kg. Konstrukcję magazynową wyposażyliśmy w trzy poziomy podłóg, osadzonych na wysokościach 2,6 m, 5,2 m i 7,8 m – wysokość każdego poziomu wynosi 260 cm.

W projekcie uwzględniliśmy obciążenie alejek kompletacyjnych o nośności 500 kg na m2. Opracowany magazyn przystosowaliśmy do wdrożenia przeciwpożarowego systemu tryskaczowego oraz integracji z systemem przenośników, odpowiedzialnych za zasilanie, kompletację i transport.

System VNA przechowa 200 000 kartonów

Druga strefa magazynu obejmuje aż 200 000 miejsc kartonowych o takich samych gabarytach, Zainstalowane w niej regały mają 10 metrów wysokości i obsługiwane są za pomocą wózków typu Man-up. Aby zapewnić wózkom komfortowy dostęp do towarów, uwzględniliśmy w projekcie drogi do obsługi o szerokości 1,8 m.

Fundamentem wdrożonego przez nas systemu były regały o 21 poziomach składowania, w których głębokość półki wynosi 130 cm, a długość pojedynczej belki stanowi 280 cm. Zadaniem tej części magazynu jest składowanie zapasów towarowych. Są one przeznaczone do zasilenia systemu kompletacyjnego, usytuowanego w systemie wielopoziomowym.

Realne korzyści dla Klienta

Zadbaliśmy o jakość obsługi Klienta

Projektując obiekt, nie zapomnieliśmy o regałach półkowych typu SF. Konstrukcje te przechowują reklamacje oraz zwroty od klientów, dzięki czemu procesy te przebiegają błyskawicznie i bez opóźnień.

Opracowaliśmy koncepcję regałów, która uwzględnia także montaż automatycznego przenośnika. Połączenie to zapewnia magazynowi pożądaną wydajność, ergonomię, elastyczność i wysoką pojemność.
Zaprojektowany przez nas magazyn będzie obsługiwał około 500 sklepów stacjonarnych w Europie Środkowej i Wschodniej. Będzie on wspierał również sprzedaż w sklepie internetowym. Wydajność przenośników szacuje się na aż 570 pudełek na godzinę.

Wysoka wydajność przy niskich kosztach

Zaplanowaliśmy aranżację, która ogranicza koszty eksploatacji i konserwacji magazynu do niezbędnego minimum. Zastosowana przez nas konstrukcja półek jest bardzo bezpieczna zarówno dla personelu, jak i przechowywanego materiału. Troszcząc się o bezpieczeństwo, nie zapomnieliśmy o ergonomii – zamontowane regały są jednocześnie lekkie, konfigurowalne i niedrogie.

Kompletne centrum dystrybucji wymaga również miejsca, w którym będzie można składować materiały opakowaniowe. Zadbaliśmy również o ten aspekt – w magazynie znajduje się kilka standardowych regałów paletowych do składowania kartonów, dzięki którym paczki mogą wyruszyć w dalszą drogę.

Czy osiągnęliśmy sukces?

Przyjęliśmy rozwiązania konstrukcyjne dostosowane do wyzwań, z jakimi muszą mierzyć się firmy z branży odzieżowej. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby wdrożone rozwiązania uwzględniały zarówno bieżące potrzeby Klienta, jak i stanowiły bazę pod przyszłe wyzwania i zmiany.

Cel, jakim było zwiększenie powierzchni magazynowej został osiągnięty – nowy obiekt jest większy od boiska na Stadionie Narodowym w Warszawie. Przemyślany projekt zapewnia natomiast sprawne, szybkie i bezkolizyjne poruszanie się po magazynie.

Jak możemy pomóc Twojej firmie?

Podobnych projektów zrealizowaliśmy już ponad 850. Zaufali nam duzi i średni przedsiębiorcy z całej Polski. Od ponad 40 lat dostarczamy indywidualne rozwiązania, dopasowane do wymogów firm z branży e-commerce, automotive, farmaceutycznej czy meblowej. Jeśli czujesz, że Twoja firma potrzebuje zmian, gorąco zachęcamy do kontaktu z naszymi opiekunami inwestycji.