Branża FMCG (ang. Fast Moving Consumer Goods) obejmuje szeroki zakres produktów codziennego użytku, które podlegają zjawiskom szybkiej sprzedaży i konsumpcji. Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie ich magazynów i efektywną dystrybucję, kluczowym elementem jest odpowiednie wykorzystanie zastosowanych instalacji regałowych. Jakie są najważniejsze wyzwania, z jakimi borykają się magazyny dla branży FMCG? Czy inwestycja w nowoczesne regały pomoże podnieść wydajność takich obiektów? Zapraszamy do lektury.

Czym jest branża FMCG?

Branża FMCG to sektor gospodarki, który obejmuje produkcję, dystrybucję i sprzedaż towarów konsumpcyjnych cechujących się dużą rotacją. Kluczową cechą branży FMCG jest duża szybkość obrotu towarów oraz konieczność utrzymania odpowiedniego poziomu dostępności produktów dla konsumentów, jak również efektywnego przechowywania i wydajnego zarządzania posiadanymi zapasami. Do kategorii tych dóbr należą zróżnicowane produkty, które nieprzerwanie wymagają częstych uzupełnień na sklepowych półkach, takie jak:

  • żywność w postaci suchych towarów,
  • produkty mrożone,
  • świeże owoce oraz warzywa,
  • napoje,
  • produkty chemiczne,
  • kosmetyki,
  • detergenty,
  • artykuły gospodarstwa domowego,
  • suplementy diety.

Wyposażenie magazynów dla branży FMCG ma za zadanie zapewnić, aby składowane produkty były odpowiednio zorganizowane i dostępne w magazynie, co bezpośrednio przekłada się na skuteczną obsługę napływających zamówień i szybką dystrybucję wskazanych towarów.

Dlaczego warto zainwestować w odpowiednie regały magazynowe?

W przypadku magazynów dla branży FMCG, regały odgrywają kluczową rolę w optymalizacji przestrzeni składowania oraz zapewnieniu łatwego dostępu do przechowywanych towarów. Istnieje kilka rodzajów konstrukcji, które mogą okazać się odpowiednie dla branży FMCG. W kategorii tej warto wymienić m.in.:

Regały paletowe

Ze względu na swoją uniwersalność i łatwość użytkowania, regały paletowe należą do ścisłej czołówki najpopularniejszych rozwiązań w magazynach dla branży FMCG. Konstrukcje te umożliwiają składowanie produktów na paletach, zapewniając dostęp do każdego miejsca paletowego. Są one przy tym stosunkowo tanie i łatwe do zaimplementowania, co jest istotne w dynamicznym środowisku branży FMCG.

Regały wysokiego składowania

magazynach dla branży FMCG obserwuje się rosnącą tendencję do zwiększania wysokości wykorzystywanych regałów. Konstrukcje o wysokości 13-15 metrów stały się standardem, umożliwiając efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Dzięki zastosowaniu regałów wysokiego składowania, magazyny FMCG mogą pomieścić większą ilość towarów na mniejszej powierzchni, co przyczynia się do zwiększenia efektywności operacyjnej.

Rozwiązania automatyczne i półautomatyczne

Przedsiębiorstwa z branży FMCG coraz częściej stosują rozwiązania automatyczne i półautomatyczne, takie jak systemy shuttle, czyli sterowanej platformy jezdnej, która odkłada i pobiera palety z regałów. Jest to ekonomiczny sposób na obsługę magazynu, umożliwiający kompaktową budowę i efektywne zarządzanie przestrzenią. Regały obsługiwane przez wózki shuttle, sterowane za pomocą tabletu lub telefonu, przyczyniają się do zwiększenia wydajności operacyjnej magazynów.

Stwórz nowoczesny magazyn dla branży FMCG z Nedcon Silesia

Wysokiej jakości regały magazynowe są nieodzownym elementem skutecznej pracy magazynów dla branży FMCG. Nasze obserwacje wskazują, że coraz większą popularnością cieszą się m.in. instalacje automatyczne i półautomatyczne, takie jak systemy shuttle, które przekładają się na większą efektywność operacyjną i przestrzeń magazynową. Regały o większej wysokości pozwalają na przechowywanie większej ilości towarów, redukując jednocześnie zajmowaną powierzchnię. Rozwiązanie to, w połączeniu z automatycznymi systemami obsługi, takimi jak sterowane wózki shuttle, pozwala osiągnąć wysoką wydajność, przekładającą się na rosnące zadowolenie klientów.

Optymalizacja magazynów dla branży FMCG ma kluczowe znaczenie dla ich sprawnego funkcjonowania i wydajności. Regały magazynowe stanowią istotny element tego procesu, umożliwiając odpowiednie składowanie różnorodnych towarów oraz zapewniając do nich łatwy dostęp. Wymienione powyżej konstrukcje regałowe umożliwiają efektywne zarządzanie przestrzenią magazynową i zwiększenie wydajności operacyjnej. Dzięki odpowiedniemu wyborowi instalacji regałowych, przedsiębiorstwa z branży FMCG mogą zoptymalizować swoje procesy magazynowe, skrócić czas obsługi zamówień i skutecznie zaspokajać potrzeby swoich klientów. Chcesz dowiedzieć się, jak zwiększyć wydajność swojego magazynu dla branży FMCG? Nasi eksperci z chęcią odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.