Jaki jest najważniejszy wyznacznik dobrze funkcjonującego magazynu? Duża powierzchnia, dobre zagospodarowanie dostępnego miejsca czy może maksymalny udźwig zastosowanych konstrukcji? Choć wszystkie powyższe czynniki odgrywają istotną rolę w procesie stworzenia wydajnej przestrzeni, stanowią one zaledwie część aspektów odpowiedzialnych za optymalne magazynowanie. Logistyka i sprawny przepływ towarów to bez wątpienia jeden z najważniejszych czynników dobrze zaprojektowanego obiektu. Jak sprawić, aby logistyka magazynowania spełniła pokładane w niej oczekiwania?

Czym jest logistyka magazynowania?

Logistyka magazynowania to szereg działań mających wpływ na ogół codziennej pracy na terenie obiektu. Jej najważniejszym zadaniem jest opracowanie wydajnego systemu zarządzania i obsługi ładunków na każdym etapie ich pobytu w magazynie – od przyjęcia towarów z centrali bądź od producenta, poprzez odpowiednie składowanie, aż do momentu ich wysyłki do sklepu stacjonarnego czy końcowego klienta.

Proces ten można skutecznie udoskonalić na kilku płaszczyznach, dotyczących zarówno stosowanych rozwiązań konstrukcyjnych, jak i zmiany procedur w zakresie codziennej pracy. Poniżej prezentujemy 4 czynniki, które mogą wydatnie przyczynić się do poprawy wydajności w codziennej pracy.

Czy logistyka magazynowania może być usprawniona bez konieczności przebudowy obiektu?

Jednym z ciekawszych wyzwań na płaszczyźnie projektowo-inżynieryjnej jest przeprowadzanie zmian w działających już magazynach, dopasowując modyfikacje do istniejącej już infrastruktury. Nierzadko projektowane zmiany budzą niepokój personelu, który pracując utartymi schematami obawia się modyfikacji i planowanych ulepszeń. Satysfakcja z realizacji takiego projektu jest szczególnie duża w momencie, gdy ze zwiększenia efektywności procesów logistycznych zadowolony jest nie tylko dostrzegający oczekiwane zmiany inwestor, lecz również sami pracownicy.

Szczególnie w pamięć zapadła mi współpraca z młodą i ambitną kierowniczką logistyki, która wprowadzała zmiany w firmie produkcyjnej zajmującej się obróbką metali. W trakcie uzyskiwania zgody na realizację projektu, najwięcej trudności napotkała nie ze strony finansującego projekt Zarządu, lecz samych kierowników działu.

Mgr inż. Anna Iwanowicz

1.     Nadzorowanie gromadzonych jednostek

Jednym z udogodnień, które może przyczynić się do szybszej kompletacji zamówień i usprawnić monitorowanie stanu magazynowego, jest inwestycja w oprogramowanie do zarządzania magazynem. W nowoczesnych magazynach coraz częściej można napotkać czytniki i chipy RFID, które z powodzeniem wypierają stosowane do tej pory kody kreskowe.

2.     Maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni

Na naszym blogu wielokrotnie przytaczaliśmy korzyści związane z doborem odpowiednich typów regałów magazynowych i aranżacją magazynu w taki sposób, aby przestrzeń użytkowa stanowiła jak największą część kubatury obiektu. Inwestycja w odpowiednie regały magazynowe pomaga usprawnić proces magazynowania i odkłada w czasie konieczność przeprowadzki do innej hali.

Który klient zyskał najwięcej na wprowadzonych przez Nedcon zmianach?

Przykładem ulepszeń wprowadzonych w funkcjonującym magazynie jest budowa 1000 m2 antresoli o udźwigu 1000 kg/m2, przeznaczonej do przyjmowania zwrotów i reklamacji dla jednej z największych firm kosmetycznych i perfumeryjnych. Prowadzone operacje logistyczne na poziomie zero zostały nienaruszone, gdyż siatka słupów została dopasowana tak aby nie zaburzać torów pracy wózków widłowych. Inwestor w obrębie istniejącego obiektu zyskał dodatkową powierzchnię, minimalizując ryzyko dodatkowych kosztów i konieczność rozbudowy.

Mgr inż. Anna Iwanowicz

Niełatwym zadaniem projektowym była rozbudowa, którą przeprowadziliśmy dla firmy Kramp. Celem modyfikacji i powiększenia istniejącej antresoli, jak również zamontowania przenośników, było zwiększenie przestrzeni na nowe operacje logistyczne, a także poprawa efektywności procesów. Żeby nie ingerować zbyt mocno w strefę konsolidacji zaprojektowaliśmy antresolę z rozstawem słupów ok. 8x7m opartą na blachownicach. Dzięki temu nasz klient uzyskał dodatkową przestrzeń operacyjną nie tracąc wielu miejsc konsolidacyjnych na posadzce.

Obecnie przymierzamy się do przeprojektowania strefy wysokiego składowania dla producenta branży spożywczej w taki sposób, aby mogły być obsługiwane przez wózki samojezdne AGV, które poruszają się bez operatorów. Dokładność montażu regałów oraz ich maksymalne ugięcia pod obciążeniem muszą być zachowane na takim samym poziomie jak w przypadku regałów automatycznych. Nie lada wyzwaniem będzie osiągnięcie takich wartości w istniejących regałach.

Mgr inż. Maciej Sokółka

3.     Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i towarom

Logistyka magazynowania to zagadnienie, na który wpływ mogą mieć również czynniki losowe. Aby zniwelować ryzyko przestojów i poprawić bezpieczeństwo pracy, należy pamiętać o wymaganych prawem cyklicznych kontrolach regałów i przestrzeganiu obowiązujących przepisów BHP. Warto również przeprowadzać szkolenia wewnętrzne, które mogą zwiększać kompetencje pracowników i przyczynić się do wzrostu wydajności magazynu.

4.     Inwestycja w nowoczesny sprzęt

Poruszając kwestię wydajności codziennej pracy personelu, nie sposób nie wspomnieć o konieczności wyposażenia magazynu w odpowiedni sprzęt, który ułatwi dostęp do towarów i przyspieszy proces kompletacji zamówień. Warto zwrócić uwagę zarówno na urządzenia manualne, takie jak wózki paletowe, wózki widłowe oraz przenośniki, jak i rozwiązania automatyczne, takie jak układnice czy przenośniki.

Zainwestuj w sprawne magazynowanie. Logistyka okiem Nedcon Silesia

Chcesz dowiedzieć się, co należy zrobić, aby magazyn Twojej firmy funkcjonował wydajniej? Szukasz marki, która dobrze rozumie, jak istotna jest sprawna logistyka magazynowania? Skontaktuj się z naszymi specjalistami – przeprowadziliśmy już ponad 1000 realizacji dla największych firm z branży e-commerce, odzieżowej, automotive czy budowlanej. Dołącz do zadowolonych klientów naszej marki i podnieść efektywność codziennej pracy.