Spis treści:
Chłodnie i mroźnie to bardzo specyficzna gałąź branży logistycznej i magazynowej. Obiekty te przechowują zazwyczaj jednostki o stosunkowo krótkiej przydatności do spożycia bądź takie, które tracą pożądane właściwości po ekspozycji na wyższą temperaturę (np. lekarstwa). Warto pamiętać również, że panujące w chłodniach warunki znacznie utrudniają pracę operatorom maszyn i specjalistów odpowiedzialnych za kompletowanie zamówień. Na jakie czynniki należy zwrócić szczególną uwagę, dobierając regały do chłodni?
Czy regały do chłodni to oddzielna kategoria wyposażenia wnętrz?
Magazyny branży spożywczej i okołomedycznej muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Najważniejsze z nich dotyczą szybkiego tempa realizacji zamówienia i konieczności utrzymania stałej, niskiej temperatury gromadzonych jednostek na każdym etapie podróży – od producenta aż do końcowego odbiorcy. Należy pamiętać jednak, że składowane w mroźniach i chłodniach jednostki podlegają takim samym praktykom magazynowania, jak pozostałe produkty w dobrze zorganizowanych przestrzeniach składowania.
Regały do chłodni to określenie na ogół konstrukcji magazynowych, stosowanych w przestrzeniach o niskiej temperaturze. Do kategorii tej należą m.in. regały półkowe, paletowe czy przesuwne, których konstrukcja jest dostosowana do warunków panujących w chłodniach bądź mroźniach. Podobnie jak w przypadku każdego wydajnego magazynu, regały do chłodni powinny cechować się budową modułową, zapewniającą największy wskaźnik zagospodarowania dostępnej przestrzeni.
Regały do chłodni w przechowywaniu produktów spożywczych
Decydując się na inwestycję w regały do chłodni dla branży spożywczej bądź medycznej, należy pamiętać o zachowaniu tzw. szerokości dystrybucyjnych, które zapewnią komfortową realizację procesów składowania. Warto upewnić się również, że zagospodarowanie przestrzeni nie odbije się negatywnie na jakości produktów – należy unikać sytuacji, w których może dojść do strat produktowych, spowodowanych niemożliwością spełnienia podstawowej funkcji ochronnej.
Jakie rozwiązania technologiczne stosuje się w regałach do mroźni?
Regały do chłodni powinny być wykonane ze stali mikrostopowej, która nie traci swoich właściwości pod wpływem niskiej temperatury i wysokiej wilgotności. Zastosowanie tego typu stopu pozwala uniknąć stopniowej degradacji regałów i nie wpływa negatywnie na stan składowanych jednostek. Równie istotnym czynnikiem jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza, którą można osiągnąć m.in. dzięki zastosowaniu przeziernych półek. Właściwy obieg powietrza pozwala zmniejszyć ryzyko zawilgocenia bądź zapleśnienia składowanych produktów, dzięki czemu można uniknąć strat produktowych.
Zamów regały do chłodni w Nedcon Silesia
Nasza firma posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i konstruowaniu regałów do mroźni oraz chłodni dla branży spożywczej i medycznej. Doświadczeniu naszych specjalistów zaufało już ponad 1000 przedsiębiorców z całej Polski – zapoznaj się z naszą ofertą, skontaktuj się z naszymi opiekunami inwestycyjnymi i zobacz, jakie regały do chłodni możemy Ci zaproponować.