W trakcie naszej wieloletniej działalności na krajowym i europejskim rynku współpracowaliśmy z ponad tysiącem firm, reprezentujących najróżniejsze sektory gospodarki – od handlu, poprzez logistykę, aż do produkcji. Jedną z branż, dla których stworzenie kompleksowego magazynu stanowi największe wyzwanie, jest szeroko pojęta branża motoryzacyjna.

Jak zaaranżować magazyn z artykułami motoryzacyjnymi w przemyślany sposób? Co stanowi największą przeszkodę w wydajnej aranżacji dostępnego miejsca? Zapraszamy do lektury naszego najnowszego wpisu, w którym przybliżamy zagadnienia związane z organizacją magazynu dla firmy związanej z branżą motoryzacyjną na podstawie realizacji wykonanej dla naszego klienta.

Magazyn dla firmy motoryzacyjnej – kluczowe wyzwania

Przedsiębiorstwa zajmujące się dystrybucją towarów z branży motoryzacyjnej muszą przystosować swój obiekt do gromadzenia jednostek o zróżnicowanych gabarytach i masie, składowanych na palecie, luzem lub w niewielkich kuwetach.

Duże zróżnicowanie w zakresie wymiarów i wagi poszczególnych komponentów sprawiają, że wykorzystywane w projekcie magazynu konstrukcje powinny cechować się zarówno dużą wytrzymałością (nośnością), jak i elastyczną budową, dzięki którym możliwe jest swobodne przystosowanie danych regałów do charakterystyki gromadzonych aktualnie produktów. Jakie rozwiązania konstrukcyjne, stosowane w branży motoryzacyjnej, cieszą się największą popularnością? Poniżej przytaczamy rodzaje instalacji, po które sięgnęliśmy przy realizacji dla jednej z wiodących marek zajmujących się dystrybucją części dla samochodów osobowych, dostawczych i pojazdów przemysłowych.

System Wide Span Shelving

Instalacja Wide Span Shelving składa się z regałów półkowych o dużej rozpiętości, opartych o rozwiązania konstrukcyjne znane z regałów paletowych. Zastosowany system półek siatkowych i separatorów pozwala gromadzić w jednym miejscu szereg zróżnicowanych jednostek – systemy WSS doskonale sprawdzają się również przy gromadzeniu jednostek wiszących, takich jak przewody hamulcowe.

Warto podkreślić, że zaprojektowane regały Wide Span są kompatybilne z amerykańskim standardem zabezpieczeń NFPA 13, dotyczącym montażu instalacji tryskaczowej. W opracowanym dla naszego klienta rozwiązaniu zastosowaliśmy odpowiednie przerwy, wykonaliśmy poszycia z materiałów o odpowiedniej odporności ogniowej oraz zadbaliśmy o wykonanie ścieżek oddymiających przy pomocy kraty pomostowej.

Regały Wide Span Shelving mogą zostać uzupełnione o system przenośników transportowych oraz instalowanym na poziomie posadzki sorterem. Wdrożony system został stworzony zgodnie z wymaganiami i dostarczoną przez klienta specyfikacją, dzięki czemu jest w pełni dopasowany do jego oczekiwań. Wyróżnikiem tej instalacji były długie zrzutnie grawitacyjne od sortera, które osiągnęły imponującą długość 16,5 m.

Antresola gorącowalcowalna

Regały WSS zostały umieszczone na antresoli gorącowalcowalnej, która została zaprojektowana w taki sposób, aby wygospodarować możliwie najwięcej wolnej przestrzeni, cechując się przy tym dużą nośnością i stabilnością. Warto podkreślić przy tym, że jednym z najważniejszych ograniczeń konstrukcyjnych przy tego typu instalacjach jest nośność samego podłoża – należy upewnić się, że nacisk punktowy nie będzie nadwyrężał wytrzymałości posadzki.

Regały paletowe

Projektując regały paletowe dla naszego klienta, dołożyliśmy wszelkich starań, aby umożliwiły one składowanie towarów o zróżnicowanej masie i gabarytach, takich jak rury wydechowe, elementy karoserii czy produktów dostarczanych na standardowych paletach Euro.

regały paletowe

Regały półkowe

W magazynie przedsiębiorstwa motoryzacyjnego nie może zabraknąć standardowych regałów półkowych – w projekcie dla naszego klienta umieściliśmy je we wszystkich niezagospodarowanych przestrzeniach. Dostarczone przez nas konstrukcje zapewniały nośność na poziomie 175 kg na półkę oraz elastyczną regulacją ich wysokości.

Chcesz stworzyć magazyn dla branży motoryzacyjnej? Skontaktuj się z nami

Zastanawiasz się, jak wydobyć pełnię możliwości z firmowego magazynu? Jesteś ciekaw, w jaki sposób oferowane przez nas instalacje mogą podnieść wydajność przestrzeni składowania w Twojej firmie? Skontaktuj się z naszymi opiekunami inwestycji, zapoznaj się z przygotowanymi przez specjalistów Nedcon propozycjami i dowiedz się, co możemy dla Ciebie zrobić.