Wiodące organizacje sondażowe szacują, że co drugie gospodarstwo domowe w Polsce posiada zwierzę. Tak szerokie grono potencjalnych klientów sprawia, że branża zoologiczna z każdym rokiem odnotowuje coraz większe zyski – według szacunków marki Maxi ZOO, od 2020 roku Polacy wydają na swoich pupili ponad miliard złotych rocznie. Rozwój rynku akcesoriów dla zwierząt zwiększa konkurencję pomiędzy przedsiębiorstwami, a branża zoologiczna dokłada wszelkich starań, aby nieustannie podnosić jakość swoich usług.

Wśród klientów Nedcon Silesia znajdują się firmy z branży zoologicznej, będących zarówno producentami, jak i dystrybutorami produktów dla właścicieli zwierząt. Jakie wyzwania czekają przed przedsiębiorcami, dostarczającymi i produkującymi karmy oraz akcesoria dla naszych czworonożnych domowników? Zapraszamy do lektury.

Branża zoologiczna rośnie w siłę

Od początku obecnej dekady branża zoologiczna na całym świecie notuje się spektakularny wzrost wartości. W 2021 roku został on wyceniony na 232 miliardy dolarów – w porównaniu do 2020 roku rozrosła się o 16 miliardów dolarów. Za znaczącą część wzrostu odpowiadają przede wszystkim sklepy z sektora e-commerce, świadczących sprzedaż wysyłkową, których specyfika pracy stanowi doskonałą odpowiedź na potrzeby konsumentów.

Wysyłkowe sklepy zoologiczne posiadają liczne przewagi nad swoimi stacjonarnymi odpowiednikami – właściciele zwierząt mogą bez trudu zamówić karmy i czy żwirek w dogodnych dla siebie rozmiarach, korzystając z wygodnej dostawy prosto pod drzwi. Sklepy internetowe cechują się również bogatszym asortymentem, odpowiadającym na potrzeby posiadaczy egzotycznych bądź rasowych zwierząt, wymagających specjalnych karm lub akcesoriów pielęgnacyjnych.

Jak sprawić, aby dystrybucja i magazynowanie karm dla zwierząt przebiegało w sposób wydajny? Jakie instalacje magazynowe pomogą usprawnić procesy logistyki i sprzedaży? Współpracując z przedsiębiorstwami z branży zoologicznej, decydowaliśmy się stosować na sprawdzone rozwiązania.

Konstrukcje automatyczne i półautomatyczne

Coraz więcej firm, działających na rynku inwestorów z branży zoologicznej decyduje się na rozwiązania w pełni automatyczne – powodzeniem cieszą się również systemy, w których maszyny wspierają manualny proces kompletacji zamówień. Automatyzacja przygotowywania towarów do wysyłki doskonale sprawdza się przede wszystkim w przedsiębiorstwach oferujących zróżnicowany asortyment.

Wdrożenie oprogramowania typu WMS (ang. Warehouse Management System) pomaga również czuwać nad bieżącym stanem magazynowym, ograniczając ryzyko opóźnienia wysyłki do ostatecznego odbiorcy.

Sprawne przygotowywanie wysyłek w kartonach

Klienci z branży zoologicznej stawiają wysokie oczekiwania co do terminów realizacji. Przedsiębiorcy chętnie decydują się na regały usprawniające niezbędne procesy logistyczne, takie jak przygotowywanie kartonów do wysyłki w dalszą drogę.

Modułowa konstrukcja, przystosowana do potrzeb klienta

Ważnym sektorem branży zoologicznej są kosmetyki do pielęgnacji zwierząt. Liczne wysyłki, które powinny być realizowane przez magazyn akcesoriów dla zwierząt z określoną efektywnością, mogą być wspomagane przez rozwiązania typu BOXSS. Instalacje te składają się z torów dla robotów, ułożonych zarówno w osi poziomowej, jak i pionowej. Ilość wdrożonych modułów można łatwo rozbudowywać wraz z tempem rozwoju biznesu, dzięki czemu system jest modularny i skalowalny.

automatyczny regał na pojemniki połączony z regałami rolkowymi

Instalacje regałów przystosowanych do zasady FIFO

Magazyny karm dla zwierząt składują produkty o ograniczonym terminie przydatności. Planując wyposażenie magazynu karm dla kotów i psów warto wdrożyć w nim instalacje, w którym najwcześniej umieszczone w obiekcie produkty opuszczą go jako pierwsze (FIFO, ang. First In, First Out).

Przykładem takich konstrukcji są m.in. regały przepływowe. Rozwiązanie to pozwala znacząco ograniczyć ryzyko, przeterminowania poszczególnych partii towarów, minimalizując potencjalne straty, z jakimi muszą mierzyć się magazyny karm dla psów i innych zwierząt domowych.

Poznaj rozwiązania dla branży zoologicznej od Nedcon Silesia

Zastanawiasz się, w jaki sposób usprawnić magazynowanie karm dla zwierząt? Chciałbyś wdrożyć nowoczesny projekt magazynu, który pomoże Ci wyjść naprzeciw oczekiwaniom konsumentów? Już dziś skontaktuj się z opiekunami inwestycji Nedcon Silesia. Na przestrzeni lat nasi projektanci zrealizowali ponad 1000 projektów dla największych przedsiębiorstw z branży zoologicznej, e-commerce, spożywczej i odzieżowej. Dołącz do zadowolonych klientów marki Nedcon i przekonaj się, w jaki sposób sprytna organizacja przestrzeni magazynowej wspiera osiąganie założonych celów biznesowych.