Branża magazynowa każdego roku rozwija się, a rynek szeroko pojętego magazynowania i logistyki jest wyceniany na coraz wyższe kwoty. Trendu tego nie odwróciły również globalne problemy logistyczne, związane z pandemią COVID-19, która przyczyniła się do jeszcze większego zainteresowania zakupami przez internet.

Dynamiczny rozwój sektora e-commerce i ściśle związanej z nim logistyki ma kluczowy wpływ na przyszłość firm odpowiedzialnych za składowanie i transport. Jakie są najważniejsze trendy, które będą kształtować szeroko pojętą branżę magazynową i logistyczną? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu przybliżającego część zagadnień, które odznaczają się największym wpływem na sposób, w jakimi postrzegamy procesy magazynowe.

1.     Automatyzacja i robotyzacja magazynów

Choć o nasilającym się od kilku lat zjawisku postępującej automatyzacji i cyfryzacji magazynów trudno mówić w charakterze melodii przyszłości, specjaliści branży wskazują, że w nadchodzących latach trend ten stanie się jeszcze bardziej istotny. Wśród kluczowych przyczyn, mających skłaniać przedsiębiorstwa do podjęcia inwestycji w tych obszarach, eksperci wymieniają przede wszystkim zwiększające się koszty magazynowania, związane m.in. z rosnącymi kosztami energii elektrycznej oraz nasilającą się presją płacową. Inwestycja w nowoczesne technologie, pozwalające wypracować dalekosiężne oszczędności, stanie się kluczem do zachowania możliwie najwyższej rentowności i konkurencyjności.

2.     Wzrost znaczenia logistyki zwrotów

Raporty na temat trendów w sektorze e-commerce są zgodne – jednym z najważniejszych czynników, wpływających na zadowolenie klientów końcowych, jest prokonsumencka polityka w zakresie zwrotu towarów. Efektywny system obsługi zwrotów ma kluczowe znaczenie m.in. w branży odzieżowej. Liderzy branży prześcigają się w oferowaniu wydłużonego okresu darmowego zwrotu (wynoszącego nawet 100 dni), uproszczonego procesu zlecania zwrotu bądź wymiany oraz współpracy z firmami kurierskimi w systemie door-to-door. Błyskawiczny i intuicyjny system rezygnacji z dokonanego zakupu, który nie spełnił pierwotnych oczekiwań nabywcy, zwiększa szansę na powtórny zakup przez klienta i pozwala nawiązać z nim długoterminową relację.

regały automatyczne na odzież wiszącą

3.     Inteligentne magazyny

Sztuczna inteligencja to pojęcie, które w 2023 roku zaczęto odmieniać przez wszystkie przypadki. Coraz więcej przedsiębiorstw eksperymentuje z możliwościami, jakie zapewniają nowoczesne systemy informatyczne m.in. w zakresie Internetu Rzeczy (IoT), który pozwala na jeszcze większą kontrolę nad procesami magazynowymi, a także zwiększenie wydajności i dokładności przy poszczególnych etapach prac. Interesującym obszarem rozwoju AI są m.in. jej możliwości predykcyjne, które mogą odmienić wykorzystywane dotychczas praktyki w zakresie utrzymania stanu magazynowego oraz wykorzystywanych łańcuchów logistycznych.

Inteligentne regały w procesie sprzedażowym mogą umożliwić nie tylko precyzyjne zarządzanie zgromadzonymi zapasami, lecz również pozwolić na śledzenie przychodzących i opuszczających magazyn towarów w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie to z pewnością przyczyni się również do szybszego i bardziej efektywnego realizowania napływających zamówień.

4.     Ekologia i zrównoważony rozwój

Presja konsumencka oraz zmiany w krajowym i europejskim prawodawstwie sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorstw przykłada wagę do kwestii związanych z działaniami proekologicznymi, zieloną transformacją oraz zrównoważonym rozwojem. W przypadku branży magazynowej i logistycznej możemy zaobserwować rosnący nacisk m.in. na stosowanie opakowań wielorazowych (bądź pochodzących z materiałów z recyklingu) oraz redukcji ich rozmiaru, dzięki czemu możliwie jest odstąpienie od dodatkowych wypełniaczy.

Dołącz do pionierów branży z Nedcon Silesia

Chcesz dokonać modernizacji magazynu swojej firmy w sposób kompleksowy i perspektywiczny, który przyniesie Ci wiele korzyści w nadchodzących latach? Zależy Ci na współpracy z marką, która rozumie zachodzące na rynku zmiany i stara się wprowadzać innowacyjne rozwiązania, zanim staną się one branżowym standardem? Dołącz do grona klientów naszej marki – posiadamy kilkunastoletnie doświadczenie na polskim rynku, wynikające z ponad 1000 zrealizowanych projektów. Nie zwlekaj i już dziś wyjdź naprzeciw zmieniającym się realiom branży magazynowej i logistycznej.