Choć branża motocyklowa jest słusznie utożsamiana z szeroko pojętym sektorem automotive, posiada ona kilka istotnych cech szczególnych, które odróżniają ją od ogółu segmentu motoryzacyjnego. Jakie czynniki wpływają na wydajność i rentowność hurtowni części motocyklowych, podnosząc przy tym jakość obsługi klienta?

Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym przyglądamy się kluczowym wyzwaniom w procesach magazynowych dla branży motocyklowej oraz przybliżymy rozwiązania, które wdrożyliśmy podczas pracy przy poprzednich realizacjach.

Co składuje hurtownia części motocyklowych?

Podobnie jak w przypadku szeroko pojętej branży samochodowej, jednym z największych wyzwań, z jakimi boryka się przeciętna hurtownia części motocyklowych, jest niezwykle duży zakres składowanego towaru. Zamawiane przez klientów indywidualnych czy wyspecjalizowane warsztaty komponenty cechują się niezwykle zróżnicowanymi gabarytami i masą, nierzadko wymagając przy tym specjalnych środków ostrożności w procesie składowania.

Wśród kluczowych kategorii produktów, które gromadzi hurtownia części motocyklowych, warto wymienić m.in.:

  • komponenty i części zamienne,
  • szeroko pojęte akcesoria,
  • narzędzia diagnostyczne, przeznaczone do warsztatów lub domowego użytku,
  • oleje i smary,
  • wytrzymała, bezpieczna odzież dla motocyklistów.

Hurtownia części motocyklowych wykorzystuje zróżnicowane typy regałów

Aby wymienione powyżej towary mogły być przechowywane w sposób wydajny i sprzyjający błyskawicznej kompletacji przychodzących zamówień, hurtownia części motocyklowych korzysta zazwyczaj z kilku typów regałów. Poszczególne konstrukcje są ze sobą komplementarne i pozwalają skutecznie zagospodarować dostępną kubaturę obiektu, ograniczając przy tym ryzyko przestojów i usterek. Wśród najczęściej wykorzystywanych typów regałów, warto wymienić m.in.:

  • regały półkowe – przeznaczone dla towarów o stosunkowo mniejszych gabarytach, takich jak różnego rodzaju filtry, sprzęgła czy świece zapłonowe. Warto pamiętać, że instalacje tego typu można uzupełnić o rozmaite akcesoria, takie jak systemy szuflad, przeznaczone do gromadzenia najdrobniejszych akcesoriów;
  • regały paletowe – konstrukcje te wykorzystywane są zarówno do gromadzenia pomniejszych przedmiotów, wysyłanych od producenta w hurcie, jak i składowania stosunkowo cięższych przedmiotów, takich jak silniki oraz ramy motocyklowe,
  • regały na odzież wiszącą – pomagające utrzymać w dobrej kondycji m.in. kurtki oraz spodnie motocyklowe, cechujące się podwyższoną odpornością na przetarcia i posiadające specjalnie kieszenie na wkładki amortyzujące ewentualny upadek,
  • regały na opony.

Jak usprawnić magazyn dla hurtowni części motocyklowych?

Choć niezawodne regały magazynowe stanowią nieodzowny element wydajnego magazynu, sprawnie funkcjonująca hurtownia części motocyklowych powinna dbać również o inne kluczowe aspekty codziennej pracy. Wśród najważniejszych z nich, warto wymienić m.in.:

Dobrą organizację wewnętrzną

Ze względu na znaczne zróżnicowanie przechowywanych towarów, regały powinny uwzględniać system identyfikacji produktów, który ułatwi szybkie znalezienie potrzebnych części i akcesoriów, np. za pośrednictwem etykiet na regałach, kodów kreskowych czy bardziej zaawanasowanych systemów pickingowych.

Bezpieczeństwo towarów i personelu

Warto podkreślić również, że hurtownia akcesoriów motocyklowych nierzadko składuje niebezpieczne płyny i substancje chemiczne, takie jak paliwa, oleje silnikowe czy środki czyszczące. Aby zapewnić odpowiednie warunki pracy, przedsiębiorstwa inwestują w odpowiednie systemy przeciwpożarowe bądź specjalne regały lub zbiorniki bezpieczne, które zapewniają odpowiednie warunki przechowywania groźnych cieczy, minimalizując tym samym ryzyko wycieku lub pożaru.

Na bezpieczeństwo pracowników i towarów wpływ ma również zapewnienie odpowiedniej przestrzeni roboczej, umiejętne wykorzystywanie środków transportu wewnętrznego, takiego jak wózki widłowe lub podnośniki oraz odpowiednie oznakowanie i oświetlenie.

Automatyzacja procesów

Nowoczesna hurtownia części motocyklowych powinna wdrożyć systemy wspierające zarządzanie magazynem, umożliwiające m.in. automatyczne skanowanie kodów kreskowych, monitorowanie stanów magazynowych czy zbieranie i pakowanie zamówień. Implementacja regałów automatycznych oraz stosownego oprogramowania sprawia, że prace w magazynie odbywają się w sposób bardziej efektywny i dokładny.

W jaki sposób stworzyliśmy magazyn dla branży motocyklowej?

Klienci, którzy trudnią się sprzedażą motocykli, zróżnicowanych akcesoriów oraz odzieży motocyklowej są niezwykle wymagającym segmentem branży motoryzacyjnej. Wśród czynników, mających największy wpływ na funkcjonowanie takich przedsiębiorstw, warto zwrócić uwagę na dużą sezonowość biznesu, wysokie oczekiwania odbiorców oraz ogromne zróżnicowanie oferowanego asortymentu. Przy tego typu realizacjach nie możemy mówić zatem o jednym, sprawdzonym rozwiązaniu, lecz o kombinacji zróżnicowanych konstrukcji, które wypełnią kubaturę magazynu i sprostają oczekiwaniom użytkownika.

Dla naszego klienta z Łańcuta w województwie podkarpackim istotne było, aby dwa piętra zamontowanej antresoli wystarczyły zarówno do składowania drobniejszych części na pełnych półkach stalowych, jak i ciężkich akcesoriów na przeziernych półkach wypełnionych siatką stalową. Nasi projektanci są wielkimi entuzjastami takiego rozwiązania – pozwala ono nie tylko spełnić warunki FNP13, związane z wymaganiami względem półek przeziernych, ale przynosi również spore korzyści z punktu widzenia ekonomicznego.

Z naszego doświadczenia wynika, że klienci reprezentujący branżę motocyklową sięgają najchętniej po:wąskie półki (300 mm szerokości), przeznaczone do składowania bardzo drobnych akcesoriów, takie jak m.in. śrubki, uszczelki;regały z wieszakami na odzież i akcesoria wiszące;oraz półki o głębokości 800 mm, przeznaczone do towarów o większych gabarytach.W odpowiednio zaaranżowanym magazynie powinno również znaleźć się miejsce na składowanie palet i możliwość podania palet na piętra antresoli.

Uniwersalny charakter regałów półkowych sprawia, że hurtownia akcesoriów motocyklowych zyskuje do dyspozycji półki o nośności z przedziału od 100 do aż 300 kg, które mogą być dodatkowo uzupełnione o listwy etykietowe, przegrody, szuflady, wieszaki lub inne rozwiązanie, które zaprojektujemy i wyprodukujemy na wymiar.

Hurtownia części motocyklowych może pracować wydajniej

Zadaniem ekspertów naszej marki jest projekt i realizacja magazynu dla branży motocyklowej, oparta o zarówno o indywidualne wytyczne, jak i wszystkie kluczowe czynniki, związane z wielkością, specyfiką działalności i oczekiwaniami danej firmy. Dokładamy wszelkich starań, aby wesprzeć proces wydajnej organizacji pracy, zwiększyć bezpieczeństwo pracowników oraz produktów oraz wdrożyć rozwiązania, które przyczynią się do poprawy wydajności obiektu oraz wzrostu zadowolenia klientów końcowych. Już dziś skontaktuj się z opiekunami inwestycji Nedcon Silesia i dowiedz się, co możemy dla Ciebie zrobić.